PROGRAMI IN AMORTIZACIJA-NUJNO

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
žaklina
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 266
Pridružen: 02 Feb 2010, 09:33

PROGRAMI IN AMORTIZACIJA-NUJNO

Odgovor Napisal/-a žaklina » 31 Jul 2013, 08:00

Pozdravljeni,
v računovodstvu smo zamenjali računovodski program pa sem v dilemi glede stopnje amortizacije.
Kupljeni so samo programi, brez računalniške opreme!
A se amortizacija obračuna po stopnji 50% ( računalniška, strojna in programska oprema) ????
Ali spada računovodski program pod PREMOŽENJSKE PRAVICE - NEOPREDMETENA OSNOVNA SREDSTVA in se za obračun amortizacije uporablja 10% stopnja????

Poleg tega sem prav tako v dilemi glede nabavljenega fotokopirnega stroja v znesku 260,00 eur!!
Kaj predlagate:
- knjiženje direktno v strošek ali
- amortiziranje z 20% stopnjo ( oprema ) ali se prav tako lahko šteje pod računalniško, stojno opremo in se amortizira po s 50% stopnjo??????

Hvala za odgovore!

lp

luvi
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 132
Pridružen: 28 Sep 2010, 15:54

Re: PROGRAMI IN AMORTIZACIJA-NUJNO

Odgovor Napisal/-a luvi » 01 Avg 2013, 16:15

Poslovni programi so ne opredmetena osnovna sredstva, saj jih boste uporabljali (predvidevam) daljše časovno obdobje, se ne obrabljajo in kvarijo (naj se ne bi :) ). Med računalniško opremo lahko vključite le programsko opremo, ki jo kupite skupaj z računalnikom (npr. operacijski sistem Windows).
Fax bi po mojem mnenju lahko šteli med računalniško strojno opremo.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: PROGRAMI IN AMORTIZACIJA-NUJNO

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 01 Avg 2013, 17:33

Računovodski program je neopredmeteno osnovno sredstvo, davčno priznana doba je dve leti (to je 50 % letna amortizacijska stopnja). Glede na vaše ocene dobe uporanosti lahko določite tudi daljšo dobo amortiziranja.

Fotokopirni stroj je po mojem oprema, davčno priznanoa doba uporabnosti je 5 let, lahko tudi daljša.

Pi vseh OS lahko določite tudi krajšo dobo uporabnosti, vendar morate za davčne namene uporabljati najvišjo davčno priznano stopnjo.

Glede opredelitev, ali je neko sredstvo material je res vrednost 500 €, vendar morate upoštevati kiot merilo tudi smiselnost te odločitve. V kolikor imate preostala OS, ki so razmeroma nizke vrednosti, je taka odločitev malce - nenavadna, a ni nezakonita. upoštevati morate tudi siceršnje računovodske usmeritve glede take in podobne opreme. V kolikor jih imate med OS, tudi te vodite na tak način. Razen, če spremenite računovodsko usmeritev; teh pa se ne spreminja "kar tako", temveč za daljše časovno obdobje in to morate argumentirati.

Predlagam, da "taka" OS vodite kot DI v okviru OS in obračunavate amortizacijo posamič - moććno je tudi skupinsko, vendar potem tega ne morete upoštevat kot davčno olajšavo. Lahko pa kljub temu kot odhodek v davčne namene upoštevate celotni znesek, le zmanjšati morate obračunan znesek amortizacije za to OS (DI).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori