Aktuarski izračun

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
aj
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 706
Pridružen: 30 Jun 2004, 12:18

Aktuarski izračun

Odgovor Napisal/-a aj » 28 Jan 2015, 10:23

Za katera podjetja je obvezen aktuarski izračun?
Če ga enkrat že imaš, ali ga moraš ponovno pridobiti vsako leto?
Glede nato, da pa se je kar se knjiženja tiče, nekaj spremenilo za leto 2014, ali ga moraš obvezno pridobiti za 2014.

aj
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 706
Pridružen: 30 Jun 2004, 12:18

Re: Aktuarski izračun

Odgovor Napisal/-a aj » 30 Jan 2015, 07:57

A se nobeden ne ukvarja s tem?
Kaj posledično pomeni knjiženje na 957-aktuarski dobiček ali izguba?

zumi
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:27

Re: Aktuarski izračun

Odgovor Napisal/-a zumi » 11 Feb 2015, 15:16

Ravno sem dobila tole obvestilo od mojega revizorja.
"Želimo vas opozoriti na spremembo usmeritev pri obračunavanju dolgoročnih rezervacij za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi. Pojasnilo 1 k SRS 10 (2006), ki je veljalo vse do 31. 12. 2013, je s sklepom SIR, ki je objavljen v Uradnem listu RS, št. 20/2014 z dne 21. 3. 2014 odpravljeno in se zato pri izdelavi računovodskih izkazov za leto 2014 več ne sme uporabljati.

Kot sami veste, vam je bila v letu 2013 še omogočena poenostavljena metoda obračunavanja in merjenja jubilejnih nagrad in odpravnin ob upokojitvi, po kateri so se letno ugotovljeni aktuarski dobički in izgube pripoznali takoj v izkazu poslovnega izida. Z uveljavitvijo sklepa te možnosti ni več, zato je potrebno upoštevati SRS 10.44 oziroma neposredno določbe MRS 19, ki pa imajo vpliv ne le na obveznost oblikovanja dolgoročnih rezervacij za jubilejne nagrade in odpravnine ob upokojitvi na podlagi aktuarskih izračunov, temveč posledično tudi na davčno obravnavo te postavke (aktuarski dobički in izgube).

MRS 19 v svojih določbah uporablja aktuarski izračun kot temeljno podlago za oblikovanje navedenih rezervacij. To pomeni, da morate aktuarski izračun pridobiti bodisi od pooblaščenega aktuarja oziroma za izračun uporabiti s strani aktuarja verificiran računalniški program."

Do sedaj sem to delala sama, vsaj približno :)

aj
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 706
Pridružen: 30 Jun 2004, 12:18

Re: Aktuarski izračun

Odgovor Napisal/-a aj » 11 Feb 2015, 18:04

Hvala, sem že uredila oz. poknjižila po prejemu aktuarskega izračuna. Upam, da je vse prav.

Odgovori