prenos s.p. v d.o.o. hitra pomoč!

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
kkbb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 08 Jan 2009, 09:01

prenos s.p. v d.o.o. hitra pomoč!

Odgovor Napisal/-a kkbb » 14 Apr 2015, 07:55

Podjetje preoblikuje s.p. v D.O.O.
Ali je potrebno narediti zaključno bilanco in jo oddati, ali se jo naredi interno zaradi otvoritve v D.O.O.
Kako je s plačami? Podjetje se je preoblikovalo aprila, potrebno je narediti plačo za marec. Jo naredim kot s.p. ali kot D.O.O.???????????????????
In kako je z računi, ki jih mora podjetje narediti za marec? kot s.p. ali D.O.O.

Naj še dodam, da se je podjetje ustanovilo zaradi prenosa - ni bilo ustanovljeno prej.

kkbb
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 51
Pridružen: 08 Jan 2009, 09:01

Re: prenos s.p. v d.o.o. hitra pomoč!

Odgovor Napisal/-a kkbb » 14 Apr 2015, 11:59

Če kdo kaj ve o tem bi resnično prosila za odgovor. Malo se mi mudi.
Hvala. :oops:

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: prenos s.p. v d.o.o. hitra pomoč!

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Apr 2015, 18:05

Premalo podatkov za tako zahtevno področje, hkrati pa na forumih ne morete dobiti vseh odgovorov.

Ko ste pričeli postopek preoblikovanja ste naredili bilanco na presečni/obračunski dan (dan preoblikovanja); tega podatka niste navedli, je pa zelo pomemben (četudi se je preoblikoval aprila, se je preoblikoval na določen dan... je že izvršen vpis preoblikovanja v sodni register itd).
Praviloma posluje s.p.- od tega dne naprej v imenu in za račun d.o.o-ja do "trenutka" vpisa ustanovitve d.o.o. in hkrati zapiranja s.p.-ja . To opravilo je istočasno, saj se d.o.o. ustanovi zaradi preoblikovanja s.p.- d.o.o. in prenosa premoženja iz s.p.- na d.o.o.

Dokler ni tega vpisa, tečejo vse aktivnosti na s.p.-ju: obračun plač, opravljanje storitev/blaga kupcem (fakturiranje kupcem); nabava (plačila dobaviteljem)...... Ko je vpis zaključen (ko je preoblikovanje vpisano v sodni register), pa se vsi poslovni dogodki od obračunskega dne preoblikovanja do vpisa prenesejo v d.o.o. Iz tega je sklepati, da se zaključijo "poslovne knjige" zasebnika z dnem obračuna preoblikovanja (presečni dan; obračunski dan). Več o tem pa je potrebno pogledati v Zakon o davčnem postopku, v katerem so navedeni določeni postopki preoblikovanja in predlaganja davčnega obračuna (297. a člen!...) ter osnovni zakon, ki govori o preoblikovanju podjetnika: to je Zakon o gospodarskih družbah 667. do 673a člen.

lp

lp

Gitara
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 605
Pridružen: 15 Dec 2005, 11:34

Re: prenos s.p. v d.o.o. hitra pomoč!

Odgovor Napisal/-a Gitara » 11 Maj 2015, 10:58

Pozdravljeni.
Pridružila bi se tej temi. Zanima me na kaj moramo biti še posebej pozorni pri preoblikovanju s.p. v d.o.o.
Namreč smo v dilemi ali bi bilo bolje odpreti najprej d.o.o. in kasneje zapreti s.p., kajti s.p. posluje z velikim dobičkom kar potegne za sabo tudi visok davek.Mi lahko malo pomagate pri razmišljanju in odločitvi.
lp

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: prenos s.p. v d.o.o. hitra pomoč!

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 13 Maj 2015, 09:29

vprašanje: presečni datum za preoblikovanje je 30.4., recimo da bo d.o.o. vpisan 20.5., posledično s.p. izbrisan 19.5.
vsi računi med 30.4. in 19.5. se sicer knjižijo na d.o.o., ni mi pa čisto jasno glede obračuna DDV: končni obračun DDV se pri s.p. naredi na 19.5., vendar ali se računi me 30.4. in 19.5. vnesejo v DDV-O na s.p. ali d.o.o. (ker podatki na računih so na s.p.).
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Odgovori