Sam svoj knjigovodja?

Moderator: Mirko Zbačnik

KoHodis
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Feb 2016, 23:23

Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a KoHodis » 08 Feb 2016, 23:50

Pozdravljeni
Zelo resno se spogledujem z idejo, da bi sam prevzel vodenje knjig svoje manjse trgovine (d.o.o.). Sicer s tem nimam neposrednih izkusenj, sem pa pripravljen vloziti v to potreben cas in energijo. Ali me lahko nekdo prosim usmeri, kje se lotiti zadeve.
Po izobrazbi sem sicer diplomirani univerzitetni ekonomist, tako da nekaj malega ze vem o tem :) Sem precej v tujini, tako me zanima tudi koliko je dejansko potreba po moji fizicni prisotnosti?
Lep pozdrav in najlepsa hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Feb 2016, 13:15

Predpostavljam, da vam vodi poslovne knjige računovodski servis oziroma zunanji računovodja. Najlažje se je povezati z njim, ker vašo dejavnost in specifiko podjetja najbolje pozna. Vsa ostala izobraževanja pa izvajajo bodisi Gospodarska zbornica bodisi komercialna podjetja (Center za poslovno usposabljanje izvaja izobraževanje za NPK-nacionalna poklicna kvalifikacija itd.)

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a novica » 09 Feb 2016, 13:27

Morda rahlo pikro dopolnilo:

" Sem precej v tujini, " - domnevam, da ne kot turist, ampak poslovno?

Staro pravilo je, da raje (več) delaj tisto, kar obvladaš in za ostalo najemi tiste, ki (že)obvladajo.

Klasičen primer odvetnika, ki je bil (obenem) tudi najhitrejši strojepisec v mestu - pa je bilo bolje zanj, da je najel (slabšo) strojepisko, on pa je imel več cajta za svoj "meštir"...

PS Še zlasti trenutno so "tržne" cene računovodenja nevabljive za take eksperimente!

KoHodis
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Feb 2016, 23:23

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a KoHodis » 09 Feb 2016, 19:00

Slovan - Najlepsa hvala za usmeritev. Preden se obrnem na svojega racunovodjo bi zelel pridobiti cim vec znanja, tako da bo zadeva lepse "stekla". Trenutno imam nekaj casa viska in bi ga rad vlozil v pridobitev tega znanja.

Novica - Se popolnoma strinjam z starim pravilom in se ga skoraj vedno tudi drzim. Za "sam svoj racunovodja" sem se odlocil, ker si preprosto zelim novih znanj, predvsem pa si zelim popolnejsi in pa doslednejsi nadzor nad poslovanjem svojega podjetja. Racunovodstvo pa me je od vedno zanimalo.

Morda mnenje o koliko bi moral biti dejansko fizicno prisoten?

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a novica » 09 Feb 2016, 19:03

Dvakrat na mesec - lahko obdelaš po dva tedna naenkrat (vključno DDV + prispevki).
Vso srečo!

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a lelika » 09 Feb 2016, 19:26

Dejstvo je, da ni računice. Poznam tak primer varčevanja.
Že samo knjiženje poslovnih dogodkov ni vedno mačji kašelj...Pri vsakem težjem dogodku se vam bo zapletalo...
Znanec si je kupil program in knjižil vse poslovne dogodke sam.
Pri izdelavi davčnega obračuna in bilance je stopil do računovodkinje, da bi mu naredila le to na kocu. Glavna knjiga je bila prazna, eno je program za poslovanje, nekaj drugega pa knjiženje vseh dogodkov.

Čist tretje poglavje pa je ko si sam in moraš iz svojega šmorna izdelati končni izdelek.
Vmes so pa prispevki, obračuni raznih pogodb in poročanja, obračuni ddv, ki so sicer enostavni, če imaš dober program in veš točno na katerem kontu imaš kateri davek-jih je več za ddv-potem jih poračunaš- seveda ob predpostavki da si račune pravilno sknjižil in pravilno zavedel ddv!

Osnovna sredstva, zaloge...raznorazni stroški-priznani in nepriznani... raznorazne klavzule na računih...Pa še bi se lahko našteval a kdo bo bral..

Vsaka čast in kapa dol računovodji, ki reče da ve vse!
A kamoli samouku.
Seveda gre- vendar veliko časa, veliko truda...veliko dela...
Prišparali boste teh 100,00 eur/mes
Delali pa veliko več kot za 2 eur/uro.
Na koncu boste pa ziher, da zdaj komaj veste, da vam ni čist jasno..

Malo za hec, malo za res, brez zamere.
Če pa želite, pa začnite počasi. A res če imate veliko željo, da bi vedeli, česar še ne veste.
lp
l

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 09 Feb 2016, 20:00

Če je volja, se da navaditi vse. So prednosti in so slabosti - to ste verjetno že premleli. Nekateri računovodski programi, lahko prek spleta, kakorkol že, so prilagojeni ravno podjetnikom, ki želijo sami čim več postoriti tudi na tem področju. Če se "zatakne", komu se pa ne, se pač poišče pomoč izkušenejših, tudi nas, na tem forumu.

Kot je navedla ga. Slovan, izobraževanj je mnogo, le izbrati morate pravo, da najbol ustreza vašim zahtevam.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 09 Feb 2016, 20:38

Meni se zdi tudi zelo v redu, če se ljudje sami lotijo zadev.

Opažam, da nas je že premalo, tistih, ki nas to delo veseli. Še več bi morali sodelovati in izmenjavati ideje...

Tudi zato, ker je iz dneva v dan vedno več novih stvari...in ne moreš vedno na vsako malenkost pomisliti.

KoHodis, veliko sreče pri delu.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

KoHodis
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Feb 2016, 23:23

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a KoHodis » 10 Feb 2016, 15:12

Najlepsa hvala vsem za vas pogled na zadevo in se posebej za vzpodbudne besede. Vem, da bo potrebno vloziti ogromno casa in pridobiti "eno tono" znanja, da bom sele lahko dokoncno potrdil svojo odlocitev in zares prevzel vajeti v svoje roke. In preprican sem, da nikoli ne bom vedel vsega. Ampak a ni ravno v tem car?

Kar se izobrazevanj tice, je malenkost nerodno, saj ne najdem nobenega na daljavo. Kot pa sem ze omenil, sem vecinoma v tujini in bi mi najbolj ustrezalo kaksno kvalitetno gradivo, ki se ga lahko lotim ob dnevih, ko imam cas. Zakoni, uredbe,... Morda kaksen predlog?

G./Ga, Novica je omenil/a, da bom moral biti fizicno prisoten dvakrat mesecno za obdelavo DDV-já in prispevkov. Ali to ob danasnji programski opremi ni izvedljivo prek internetne povezave?

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a lelika » 10 Feb 2016, 15:23

Vse je že možno z internetno povezavo.

Samo čas si je treba vzeti večkrat. Verjetno je to mislila.

lp
l

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a novica » 10 Feb 2016, 16:23

Dvakrat, enkrat, nobenkrat... ni bistvene razlike, če imaš nekoga tretjega, da bo prekladal, zbiral in sortiral papirje - prav vse pa še ni "on lajn"!
" predvsem pa si zelim popolnejsi in pa doslednejsi nadzor nad poslovanjem svojega podjetja. "
Ne predstavljam si nadzora brez vsaj občasne fizične prisotnosti - razen če je že "v nulo" izpiljen sistem "Velikega brata".

lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: Sam svoj knjigovodja?

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Feb 2016, 17:42

Vsekakor pa pri bolj perečih zadevah svetujem, da povprašate izkušenejše računovodje.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori