AJPES POJASNILA

Moderator: Mirko Zbačnik

Tinka72
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 23 Dec 2016, 13:16

AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a Tinka72 » 06 Mar 2017, 11:53

Mogoče komu v pomoč
Spremembe so pri oddajanju bilanc na AJPES in sicer se lahko ognemo obširnim pojasnilom če smo mikro in neinvesticijske družbe.

Potrebno je oddali le poročilo na 5 točk pri BS

JasminaM
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Feb 2011, 19:02

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a JasminaM » 07 Mar 2017, 12:56

Živjo!

Bom kar tukaj pripisala, da ne odpiram nove teme :)

Mi lahko kdo lepo prosim pojasni razliko med izvirnim in poštenim vrednotenjem? :szardi:

Hvala.

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Mar 2017, 13:45

Izvirna vrednost je vrednost po kateri ste sredstvo nabavili (koliko ste za njih plačali).
Glej SRS:
Iz uvoda k SRS:
Izvirne vrednosti so pri materialu, trgovskem blagu ali nabavljenih storitvah nabavne vrednosti oziroma pri količinski enoti nabavna cena; nabavna cena obsega poleg nakupne cene, ki jo je treba plačati dobavitelju, še uvozne ter druge nevračljive nakupne dajatve ter prevozne in druge neposredne stroške nakupa, kar pomeni, da je treba razlikovati nabavno ceno od nakupne cene pa tudi nabavno vrednost od nakupne vrednosti. Pri opredmetenih osnovnih sredstvih in neopredmetenih sredstvih se izraz nabavna vrednost uporablja tudi za količinsko enoto.

Poštena vrednost sredstva je vrednost, ki bi ga doseglo sredstvo na trgu ob prodaji. Več boste našli v SRS 16, kot primer:
16.1. Poštena vrednost je cena, ki bi se prejela za prodajo sredstva ali plačala v redni transakciji med udeleženci na trgu na datum merjenja.

lp

Tinka72
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 23 Dec 2016, 13:16

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a Tinka72 » 08 Mar 2017, 09:24

Nikjer pa ne piše kdo sme izbrati izvirno vrednost
Meni je rekla po telefonu, da samo mikro podjetja, ki niso investicijska

dekle
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 21 Nov 2006, 17:21

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a dekle » 08 Mar 2017, 10:55

Kako to mislite 5 točk pri BS? To, kar trdite, je tudi nam rekel na Ajpesu, vendar smo morali potem pri mikro podjetju (d.o.o.) vseeno oddati pojasnila, saj jih je narekovala določena izbira kriterijev pri opredelitvi podjetja. Še kakšno mnenje?
LP

JasminaM
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 27 Feb 2011, 19:02

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a JasminaM » 08 Mar 2017, 11:05

Hvala za pojasnila :wink:

Tinka72
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 23 Dec 2016, 13:16

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a Tinka72 » 08 Mar 2017, 14:18

Pri opredelitvah na koncu morate dati pikico v razkritja in ne v pojasnila
Shranite
Potem javi napako v BS, ker dod novih 5 okencev
Izpolnite ta okenca in oddaja ne javlja napak

dekle
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 21 Nov 2006, 17:21

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a dekle » 09 Mar 2017, 10:56

Hvala Tinka.
LP

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a lelika » 12 Mar 2017, 10:34

Pozdrav,

Bom kar tukaj napisala..Upam da prav izpolnim teh 5 točk pri bilanci-razkritja.

In sicer imam primer posojila fizični osebi, direktor družbe po ZGD iz leta 2015, ni zaposlen v družbi. Vrnjeno bi moralo biti konec leta 2016. Obrestovano po obrestni meri za povezane osebe.
Skratka ali ga moram razkriti? Glede na to da je iz leta 2015, ali velja le za posojila dana v 2016. V letu 2016 niso dajali nobenih posojil.

Hvala lepa za sodelovanje ;-)
lp

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a lelika » 12 Mar 2017, 10:54

Če prav razumem lahko mikro družba izkoristi razkrivanje po 70.a členu (torej izpolni teh 5 Točk), ali pa ga ne izkoristi in odda pojasnila tako kot doslej?

No če ostanemo pri tem, da mikro družba po novem izkoristi to "ugodnost" po 70.a členu ZGD-1 in torej izpolni teh 5 točk..
Vseeno me zanima še zgoraj zastavljeno vprašanje, ali nesem posojilo, ki je dano v letu 2015 in še ni vrnjeno.
Bom kar počakala, da se kdo vključi. Saj so posledice lahko nepopravljive :-)

lep vikend

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a slovan » 13 Mar 2017, 12:40

lelika napisal/-a:
12 Mar 2017, 10:34
In sicer imam primer posojila fizični osebi, direktor družbe po ZGD iz leta 2015, ni zaposlen v družbi. Vrnjeno bi moralo biti konec leta 2016. Obrestovano po obrestni meri za povezane osebe.
Iz ZGD:
69. člen, točka 6: predujme in posojila, ki jih je družba ali njena odvisna družba odobrila članom poslovodstva, članom nadzornega sveta, drugim delavcem družbe in zaposlenim na podlagi pogodbe, za katero ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, z navedbo obrestnih mer, glavnih pogojev in vseh zneskov, ki so bili odplačani odpisani ali odpuščeni, ter poroštva družbe za obveznosti teh oseb, z navedenimi podatki, ločeno za vsako od teh skupin oseb;

Iz tega sledi, da je fizična oseba član POSLOVODSTVA (ne glede na to kdaj je posojilo odobreno, saj izkazujete stanje danega posojila v BS), zato ste dolžni posojilo razkriti (pojasnila ali razkritja): znesek posojila, datum odobritve, zapadlost posojila, obrestna mera; znesek morebitnega odplačila posojila; zavarovanje posojila (da li ne); poroštva družbe za morebitne obveznosti člana poslovodstva.....

lp

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: AJPES POJASNILA

Odgovor Napisal/-a lelika » 13 Mar 2017, 14:47

Hvala. Sem vnesla, sicer bolj ohlapno. Letnico, članu poslovodstva, obrestna mera med povezanimi osebami...ne gre z bajne zneske..
Sem potem gor prišla, da seveda tudi če je prej dano posojilo- saj je namen tako kot pravite-razkritje.

Kaj pa posojila dana drugi družbi- potem sem še to razkrila, :-)
Bi mi boljše, če bi kar pojasnila oddala- tole izpolnjevanje 5 kvadratkov- mi je čudno- občutek imam da gre pri vseh točkah za podobne stvari..jamstva, posojila..

hvala vam

Odgovori