NEOPREDMETENO SREDSTVO

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a lelika » 09 Mar 2017, 16:49

Pozdravljeni,
Podjetje je bilo ustanovljeno nekaj let nazaj in sicer z stvarnim vložkom. Ker prej ni poslovalo je vse oddajano z "0". Iz bilanc stanj, ki so oddajane je razvidno, da je ta stvarni vložek obravnavan oziroma zajet v bilanci pod neopredmetena sredstva.
To podjetje je to prodano.
V otvoritvi sem vnesla le konto neopredmeteno sredstvo in kapitalsko vlogo.
Bega me pa kako naj vnesem v osnovna sredstva "tole zadevco" glede na dejstvo, da ne posedujejo ničesar, le račun od notarja in 100% prenos poslovnega deleža na novega lastnika.

Ker podjetje prej ni poslovalo ( do zadnjega meseca leta 2016) v prejšnjih letih vidim, da prejšnji lastniki niso obračunavali amortizacije.

Kako bi tole rešila? Nimajo nikakršne dokumentacije o tem, le povedli so da gre za patent.

Lepo prosim, če se komu da, da malo pokomentira, za kar se zahvaljujem,
lp
L

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a novica » 09 Mar 2017, 17:27

Le kako je novi lastnik kupil, ne da bi vedel/videl, kaj je kupil?

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a lelika » 09 Mar 2017, 17:52

Ja, ne? Z gotovino ;-)

To sem jaz potem videla, da je tako ustanovljeno, niso tega vedeli...To ravno--

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a novica » 09 Mar 2017, 19:11

Kok pa je dal? Morda 7.500?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a slovan » 09 Mar 2017, 20:25

Prejšnji lastnik je moral predati vso dokumentacijo, ki se nanaša na ustanovljeno firmo. Kolikor je bil osnovni kapital vplačan s stvarnim vložkom/ki obstaja poročilo o stvarnih vložki:
476. člen
(poročilo o stvarnih vložkih)
(1) Če se za ustanovitev družbe zagotovijo tudi stvarni vložki, morajo družbeniki pred prijavo za vpis v register sestaviti in podpisati poročilo o stvarnih vložkih.
(2) V poročilu se navedejo predmeti stvarnih vložkov, dejstva, ki dokazujejo, da vrednost stvarnega vložka ni manjša od višine prevzetega osnovnega vložka, in morebitne obremenitve stvarnega vložka.

lelika
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 467
Pridružen: 19 Okt 2009, 15:25

Re: NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a lelika » 10 Mar 2017, 14:50

hvala lepa. Nisem prej videla, da sta pisali...
Sem danes naročila, da od prejšnjega lastnika dobijo cenilni zapisnik, na podlagi katerega se je družba ustanovila pri notarju.
Drugače jim žal ne morem pomagati...
Kupnina je bila manjša in ni niti računa, vsaj do mene ni prispel..oz po aktu sodeč je neodplačni prenos.

Bom počakala na cenilni zapisnik in bo tam moralo biti navedeno kaj je bilo ocenjeno. Na podlagi tega bom neopredmetena sredstva zavedla v register. Amortizacija pa je itak 10% .

Hvala obema,

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: NEOPREDMETENO SREDSTVO

Odgovor Napisal/-a novica » 10 Mar 2017, 18:06

Na patente se sicer ne spoznam, ampak najbrž bi morali zraven dati kakšno "map'co" potrjeno od patentnega urada - da bi lahko dotični patent tudi "ponucali"...

Odgovori