zaključni račun

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
nova42
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 Avg 2016, 17:34

zaključni račun

Odgovor Napisal/-a nova42 » 03 Mar 2018, 20:49

Pozdravljeni,

pri letnih obdelavah za leto 2017 sem opazila, da sem napravila napako pri zaključku leta 2016 in sicer:
Obračun sem pravilno oddala preko silvstra. V programu, ki pa ga uporabljam za knjiženje pa sem pri pripravi letnega poročila pozabila vnesti popravek pri reprezentanci (50%), zato je tudi poslovni izid (izguba) nepravilni knjižen.
Torej, na e-davkih je obračun pravilen, meni pa se ni knjižil pravilen poslovni rezultat. Gre za majhno razliko (30 eur).

Ali lahko popravim napako le z novo temeljnico, ali moram preklicati vse obdelave in napraviti novo otvoritveno temeljnico.
Če lahko lahko le z novo temeljnico, prosim za navodilo, katere konte moram popraviti?

Hvala,

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: zaključni račun

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Mar 2018, 10:16

Vprašanje sicer ni jasno postavljeno, razbrala pa sem naslednje:
V davčni bilanci se kot odhodek upošteva le 50% stroškov reprezentance. V poslovni bilanci pa ostane višina stroškov kakršna pač je in je seveda poslovni izid drugačen kot je v davčnem obračunu davčna osnova. Ta je lahko različna d poslovnega izida tudi zaradi raznih olajšav........

lp

nova42
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 Avg 2016, 17:34

Re: zaključni račun

Odgovor Napisal/-a nova42 » 04 Mar 2018, 12:20

Hvala!

Razumem vaš odgovor. Ali mi lahko poveste, kako je recimo pri s.p.-ju: pri davčnem obračunu so nepriznani stroški za osebne potrebe, itd...
V kolikor bi zasebnik knjižil tudi te stroške, bi bil poslovni izid precej slabši kot je v resnici, kar se tiče s.p.-ja.
Torej poslovni izid ne pove kaj dosti, državo zanima le davčna osnova?

Hvala za potrpežljivost!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: zaključni račun

Odgovor Napisal/-a slovan » 04 Mar 2018, 13:58

nova42 napisal/-a:
04 Mar 2018, 12:20
Torej poslovni izid ne pove kaj dosti, državo zanima le davčna osnova?
Za plačilo davka iz dejavnosti (dohodnine) zanima državo seveda pravilna davčna osnova, ki je rezultat davčno priznanih prihodkov, davčno priznanih odhodkov in določenih olajšav.
Pravilen izkaz poslovnega izida naj ne bi, med odhodki, izkazoval stroškov povezanih z gospodinjstvom. Ti "stroški, nabave" se izkazujejo v breme konta 919-pritoki in odtoki med gospodinjstvom in podjetje. Če to upoštevate pri sestavi računovodskih izkazov, bodo le-ti izkazovali pravilno premoženjsko stanje s.p.-ja.

lp

nova42
Nov član
Nov član
Prispevkov: 16
Pridružen: 16 Avg 2016, 17:34

Re: zaključni račun

Odgovor Napisal/-a nova42 » 04 Mar 2018, 18:30

Hvala!

Odgovori