Prevrednotenje vrednosti nepremičnin...

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
turbo_polka_bejba
Novinec
Novinec

Prevrednotenje vrednosti nepremičnin...

Odgovor Napisal/-a turbo_polka_bejba » 22 Nov 2023, 11:22

Imamo en problem, oziroma spor z računovodstvom, glede vrednosti nepremičnin in amortizacije le-teh. Zato bi vas prosil za kvalificiran odgovor. Imamo dve situaciji:

a) Leta 2009 smo kupili nepremičnino, recimo po ceni 100.000€. Zavedeno jo imamo kot OS v izgradnji, ker nepremičnine nismo rabili, smo jo minimalno vzdrževali, vendar je nismo amortizirali.

V letu 2023 smo še vložili nekih 23.000€, ter jo začeli uporabljati. Imamo cenitev kvalificiranega cenilca, da je vrednost nepremičnine 240.000€ iz nekje junija 2022. Mi bi želeli (oziroma jaz) da se vrednost OS z dnem 1.1.2023 postavi na vrednost iz cenitve, plus inflacija od junija 2022 do decembra 2022, plus 23.000€, kar smo vložili v letu 2023. Naj povem, da smo investicijsko vzdrževanje naredili po cenitvi iz leta 2022, tako da mislim, da moramo za to povečati vrednost nepremičnine, ali?

Računovodkinja pa meni, da bi morali nepremičnino amortizirati po izvirni vrednosti (iz leta 2010), kar se meni zdi čisto mimo. 10% inflacija, računovodkinja pa hoče amortizacijo izvirne vrednosti iz leta 2010???

b) drugi problem pa je podoben, imamo nepremičnino, ki smo jo amortizirali po 3% stopnji, imamo zopet cenitev iz leta 2022 (ta ista cenitev, ampak za sklop drugih nepremičnin, ki pa jih ves čas uporabljamo). Vrednost nepremičnini je narasla za cca 12% po cenitvi, računovodkinja pa vztraja, da je vse to potrebno amortizirani po izvirni vrednosti.

Za to nepremičnino pod b) smo že večkrat popravili vrednost, predvsem zaradi investicijskega vzdrževanja, vrednost smo že večkrat popravili po cenitvah (navzgor in navzdol), plus investicijsko vzdrževanje v tekočem letu po cenitvi.

Ta računovodkinja pa vztraja, da mora biti amortizacija obvezno po izvirni vrednosti.

Kako je torej sedaj s tem popravljanjem vrednosti nepremičnin po pošteni vrednosti in amortizacijo le-teh?

Cenitve sicer delamo letno, cenilec ima pač to neko licenco, imamo en kredit, banka hoče imeti novelacijo cene nepremičnine. Meni se to zdi poštena vrednost, oziroma ta cena iz cenitve, plus inflacija, plus investicijska vzdrževanja.

Odgovori