amortizacija, potni stroški

Moderator: Mirko Zbačnik

rkrivec
Nov član
Nov član
Prispevkov: 12
Pridružen: 26 Avg 2004, 16:39

amortizacija, potni stroški

Odgovor Napisal/-a rkrivec » 21 Feb 2007, 11:19

Prosim za potrditev, da mislim pravilno. Če si v letu 2006 sprejel sklep, da boš orodje, ki je manj vredno od 500 Eur amortiziral, tudi če je to drobni inventar, ga lahko amortiziraš tudi po stopnji 25 % ? (za DI je dovoljena 100%).

Mogoče ima kdo vzorec sklepov?

Če si s.p. z dejavnostjo na terenu je prav, da si obračunavaš prevoz na delo in iz dela 0,15 Eur/km?

Hvala za pomoč.

srecka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 53
Pridružen: 27 Feb 2006, 20:51

Odgovor Napisal/-a srecka » 21 Feb 2007, 22:16

Če boš namesto drobnega inventarja imel določeno orodje pod osnovnimi sredstvi, ga lahko amortiziraš po stopnji 25%, vsaj mislim, da je ta še veljavna. Ker si s.p. z dejavnostjo na terenu, si lahko za vsak odhod na teren obračunaš kilometrino, ki je določena z uredbo do 0,29 EURA in ne do 0,15 EURA za km. Zadnja postavka se obračuna, če imaš sedež s.p. izven naslova bivanja in se moraš dnevno odpeljati na sedež, nato pa šele na delo na teren.
Vsaj jaz tako obračunavam moži, ki ima ravno tako dejavnost na terenu, sedež s.p. pa doma in mu seveda ne obračunam prevoz na delo in z dela, temveč kilometrino na službeni poti in prehrano med delom.
LP

taši
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 05 Feb 2004, 16:48

Odgovor Napisal/-a taši » 27 Mar 2007, 00:14

Si bom kar to temo sposodila za svoja vprašanja.

Najprej glede amortizacije - ali fotoaparat, objektivi, bliskavice... spadajo pod opremo ali računalniško opremo? Zmede me to, ker so fotoaparati digitalni in me to bolj na računalniško opremo spominja, pa vendar nisem sigurna in ne vem, po kateri stopnji naj obračunam amortizacijo. Poleg tega sem slišala, da naj bi se smela računalniška oprema obračunavati samo še največ 33.3% letne amortizacije in ne več 50%, pa vendarle tega nikjer ne najdem napisanega, povsod piše 50%. Kaj je zdaj res?

In drugo vprašanje, ki se mi je porodilo ob branju odgovora v tej temi: se pravi, če mož dela na naslovu naročnika, sedež s.p. pa ima pač doma, potem mu lahko normalno kilometrino obračunavam za prevoz do naročnika in ne v višini prevoza na delo?

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 27 Mar 2007, 18:21

Taši. Po mojem: 1) Foto... je oprema. (Domnevam, da je definicija rač.opreme obdelava podatkov, foto... pa izdelava slik).Res pa je polno dodatne šare za povezavo z računalnikom, ki bi lahko bila eno ali drugo. Take vnesne opreme bo zmeraj več tudi na drugih področjih.
2.) JA

taši
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 60
Pridružen: 05 Feb 2004, 16:48

Odgovor Napisal/-a taši » 27 Mar 2007, 20:38

Super, najlepša hvala za odgovor! :D Bom kar pod opremo dala in amortizirala 25%. Ta drugo me pa tudi zelo veseli, glede prevoza. :D

nelly
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 05 Okt 2005, 12:05

Odgovor Napisal/-a nelly » 15 Jun 2007, 16:30

Pa se lahko obračunava kilometrina človeku, ki dela na sedežu naročnika in ima s.p. doma? kaj pa če je to njegov osebni avtomobil in ne na "firmo"?

Nekje sem slišala, da se kilometrina ne obračunava, ampak se v potni nalog vpiše npr. račun od bencinske. To je menda za tistega s.p., ki ima avto na firmo.

Prosim za pomoč.


Nelly

srecka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 53
Pridružen: 27 Feb 2006, 20:51

Odgovor Napisal/-a srecka » 13 Feb 2008, 09:41

Tudi moj mož se vozi na teren z lastnim osebnim avtomobilom, obračunam mu kilometrino po uredbi in do zdaj še nihče ni rekel, da to ni pravilno.
Če tole ne drži, prosim izkušene, da me popravijo :spomezik:

LP Srečka

TomZzz
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Jan 2013, 09:29

Re: amortizacija, potni stroški

Odgovor Napisal/-a TomZzz » 23 Jan 2013, 12:24

Pozdravlejni,

nekoliko je že bila načeta tema amortizacije fotografske opreme (aparat, objektivi,...), vendar opažam, da so mnenja različna. Ali lahko koga naprosim, da mi v primeru profesionalne uporabe omenjene opreme razloži ali gre tukaj za 20%, 33,3% ali 50% amortizacijo? Poleg tega me zanima, če je pri amortizaciji dejansko razlika, v kolikor gre za profesionalno oz. amatersko uporabo?

Hvala

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: amortizacija, potni stroški

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 23 Jan 2013, 21:16

Mogoče je bilo to glede amortizacije že odgovorjeno...

Ko določimo stopnjo amortizacije, moramo odmisliti davčno priznane stopnje, ki so za opremo 20 %. Sami določimo stopnje na osnovi ocene dobe urporabnosti nekega osnovnega sredstva, v tem primeru je to drobni inventar v okviru osnovnih sredstev. Nič ni narob,e če je stopnja 25 % ali manj. Paziti moramo le, da bo prihajalo do razlik med davčno vrednostjo in knjigovodsko vrednostjo osnovnega sredstva. Ali boje, med amortizacijo, ki jo bomo upoštevali v poslovne namene (25 % v tem primeru) in v dačvne namene (20 %).

Enako pridemo do razlike, če se odločimo, da ta sredstva davčno odpišemo v letu nabave (davčno 100 %, poslovno 20 %).
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: amortizacija, potni stroški

Odgovor Napisal/-a novica » 24 Jan 2013, 09:27

[quote="TomZzz"]Po Ali lahko koga naprosim, da mi v primeru profesionalne uporabe omenjene opreme razloži ali gre tukaj za 20%, 33,3% ali 50% amortizacijo?

Davčno je priznano največ 20%.

Poleg tega me zanima, če je pri amortizaciji dejansko razlika, v kolikor gre za profesionalno oz. amatersko uporabo?
Ni nobene razlike, če misliš z amatersko uporabo, da rabi foto za službene namene (recimo kot dokaz izvršenih gradbenih del) nekdo, ki ni fotograf.
(drugače - za osebne namene - pa tako "amaterska" amortizacija" ne pride v poštev.
lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: amortizacija, potni stroški

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 24 Jan 2013, 10:30

Pri upoštevanju amortizacije kot davčno priznan odhocek moramo upoštevati, ali je strošek oziroma uporaba za poslovne ali zasebne namene. Lahko je tudi "amaterska" fotografija za poslovne namene, na primer v gradbeništvu kot dokaz izvšenizh del... Delež uporabe za privat namene moramo izračunati na osnovi podatkov in sorazmerno te odhodke izvzeti iz stroškov in dati na pretoke v gospodinstvo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

anka
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2415
Pridružen: 27 Jul 2004, 18:12

Fotoaparat - amortizacija

Odgovor Napisal/-a anka » 01 Feb 2013, 15:54

Fotoaparat - cena nad 500 EUR , zanima me koliko je amortizacijska stopnja? In koliko je davčno priznana in če za poslovno in davčno bilanco lahko uporabiš enako stopnjo npr. 20%?

Hvala za odgovor.

Odgovori