posl.prostor v domači hiši

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
TARTAN
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 57
Pridružen: 08 Sep 2004, 16:59

posl.prostor v domači hiši

Odgovor Napisal/-a TARTAN » 17 Apr 2008, 10:03

Kupili smo skoraj dokončano hišo, v njej bo tudi delavnica (šiviljstvo s.p, enost.knjig). Kmalu se bomo selili (tako stanovanje, kot delavnico). Na dosedanji lokaciji nismo uveljavljali str. v zvezi s posl. prostorom, ker je bil oddan v najem brez pogodbe - na črno.

Če mi lahko kdo svetuje kaj je v primeru poslovnih prostorov v lastni hiši najboljša rešitev?

Da fizična oseba Janez Novak oddaja poslovne prostore Janezu Novaku s.p.? (tukaj nastopi dohodek od oddajanja premoženja v najem pri fiz. osebi in plačilo davka od tega dohodka)

Da že sedaj za vse str. izdelave poslovnih prostorov bremenimo s.p. (investicija v poslovni prostor in potem amort.)?

Kaj je najbolj pravilno, najmanj komplicirano?

Ali je potrebno med Janezom Novakom fiz. osebo in Janezom Novakom s.p. skleniti kakšne pogodbe in kaj mora biti v njih določeno?

Vnaprej hvala za vaše odgovore.

DECO
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 549
Pridružen: 10 Feb 2006, 18:32

Odgovor Napisal/-a DECO » 17 Apr 2008, 18:41

Če se da stroške izdelave oz. opreme poslovnega prostora in samo lastnino razmejit na zasebno in s.p. je to najboljša rešitev. Če pa to ni možno, bo šla na s.p. samo oprema (za katero bodo tudi računi na s.p.), stroške elektrike, vode, kurjave boste mesečno delili po nekem ključu (glede na kvadraturo prostora npr.), ki ga boste določili s sklepom. To da fizična oseba da v najem sama sebi kot s.p. pa je po mojem brezvezno.
Lp
DECO

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 17 Apr 2008, 20:11

To da fizična oseba da v najem sama sebi kot s.p. pa je po mojem brezvezno.

Ne bi bilo brezvezno (40% !!), ampak žal nemogoče. lp

Odgovori