Popoldanski s.p.-izguba

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Popoldanski s.p.-izguba

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 25 Okt 2008, 11:09

Vem, da je že bilo nekaj napisano na to temo, ampak enostavno ne najdem na forumu.
Kot kaže, bom letošnje poslovno leto končal z izgubo. V redni službi je bilo toliko dela, da sem uspel realizirat samo en posel preko s.p. Tak ima pač dogovor z delodajalcem, da se z s.p. angažiram, kadar ni dovolj dela v firmi in pač želim, da so odnosi korektni tudi z moje strani.
Ko plačam vse prispevke, zavarovanje in obračunam potne stroške (drugih stroškov nimam oz. ne prikazujem), bodo odhodki večji od prihodkov.
Kaj napravit? Vržem nekaj potnih nalogov ven, tako da bo rezultat "0" ali pa naj naknjižim vse in prikažem izgubo?
Imam naslednje leto kakšno davčno olajšavo v zvezi z pokrivanjem bilančne izgube?
Kakšna je najidealnejša in zakonsko sprejemlniva rešitev?
Hvala za odgovor, Zlati

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 25 Okt 2008, 12:27

Če so dokumenti verodostojni, če so stroški res nastali, ne vidim razloga, zakaj bi jih izločali. Naslednje leto, ko boste izkazali dobiček oziroma pozitivno davčno osnovo, boste lahko le-to zmanijševali iz naslova pokrivanja davčne izgube preteklega leta.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 25 Okt 2008, 15:58

Se strinjam s Naty73.

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Odgovor Napisal/-a TarasM » 25 Okt 2008, 18:10

Tako kot pravita predhodnika. Če so stroški
upravičeni je prav da se prikažejo, čeprav
to pomeni izgubo. To boste lahko pokrivali v
naslednjih letih.

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 26 Okt 2008, 08:16

Saj sem tudi jaz razmišljal tako, vendar nisem bil siguren glede pokrivanja izgube. Nekako sem imel v mislih, da mora sp izgubo pokriti iz osebnega računa, no sem pomešal pokrivanje obveznosti in bilanco.
Hvala za odgovore. Če še kaj ne bo jasno, se oglasim ponovno.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Okt 2008, 09:18

Tudi jaz se pridružujem mnenju predhodnikov in sicer, da zaenkrat ni nobene panike. Navadno je ob začetku delovanje s.p. obremenjeno tudi s stroški amortizacije, tudi za opremo, ki jo je prinesel v dejavnost in kot ste sami ugodtovili, tudi posel mora še steči.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 10 Feb 2009, 17:20

Torej, poslovno leto sem končal z izgubo. Počnem občasne storitve, prihodkov sem imel cca 1000E, stroškov malce več (prispevki, poštnine, nekaj malega materialnih stroškov, kilometrina, nobene amortizacije ali nabave OS). Vsi stroški so realni in upravičeni.
Ker tudi v tem letu ne kaže bolje, sem se odločil zapreti s.p. Samo stroški prispevkov namreč nanesejo skoraj 400E, zato ne bom tvegal.

Sedaj pa me zanima, kako je z izgubo oz. pokrivanjem izgube ob zaprtju s.p. Lahko zaprem s.p., kljub prikazani izgubi, ali naj vržem ven kakšne stroške, da bo bilanca " na nuli"? Obveznosti imam vse poravnane.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Feb 2009, 21:56

Podatki s orealni in vi ste se trezno odločili o zaprtju. Verjetno ste zavarovani na neki drugi osnovi (zaposleni). Ni problematična izuba, pač pa likvidnost. Imate strošek, ki ne predstavljajo nujno doliva. Namreč kilomtrino si obračunate, gotovino pa dvigujete prosto. Dolžni niste nikomur in tudi če bi bili, to za zaprtje s.p.-ja nima vloge. Za dejanja s.p.-ja odgovarjate vi osebno tudi po zaprtju.

Po mojem bi bilo kar malce kruto, da s.p.-ja z izgubo ne bi mogli zapreti.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

zlatko83
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 45
Pridružen: 20 Jan 2007, 15:19

Odgovor Napisal/-a zlatko83 » 11 Feb 2009, 09:57

Hvala za informacijo!
Če prav razumem, bilančno stanje ni pomembno za zaprtje s.p., za morebitne neporavnane obveznosti pa odgovarjam z osebnim premoženjem.

Odgovori