dolgoročne terjatve,kto 0760

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

dolgoročne terjatve,kto 0760

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Jan 2009, 09:02

Pozdravljeni.


CCA pred enim letom sem spraševala o zadevi, vendar ne najdem na forumu. Prosim če mi še enkrat odgovorite kaj pomeni, če ima d.o.o. saldo debet na kto 0760, dolgoročne terjatve za nevplačani vpoklicani kapital.
Stranka mi ne zna dobro pojasniti kaj so naredili, da je prišlo do le-tega knjiženja, sedaj pa ne vem ali je lahko tam saldo ali ne....Prodala bo družbo.

Hvala
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Jan 2009, 09:38

A lahko prosim za odgovorček v enem enostavno razloženem stavku? :szalosten:
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Jan 2009, 12:42

Ga. Slovan...prosim...

Ne recite, da težim. :?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 20 Jan 2009, 13:05

Sicer sem tudi jaz Slovan, stvari pa nimam v mezincu in bom odgovoril samo na pamet, toliko, da ne izgubite zaupanja v nas.

Domnevam, da ni vplačal vsega vpisanega kapitala, kar se utegne poznati pri prodaji. Koliko časa se to lahko vleče, pa kdo drugi....

lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Jan 2009, 13:53

Hvala g.Starči, dobro da ste tudi vi Slovan in da ste mi odprli misli glede tega konta... :idea:
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Jan 2009, 16:19

Starči lepo, da ste tudi vi Slovan (toda ne z "nickom") in verjamem, da imajo forumaši veliko zaupanje v vaše odgovore:

In še moj prispevek:
S pogodbo družbeniki določijo, kako vplačujejo denarne zneske osnovnega kapitala (484. člen ZGD). Ker ima družba izkazano dolgoročno terjatev, potem nekdo od družbenikom ni vplačal celotnega osnovnega kapitala. Ali je rok že potekel pa je potrebno pogledati v družbeno pogodbo. Kolikor družbenik ni vplačal pravočasno zahtevanega zneska, mora plačati za čas zamude zamudne obresti (485. člen ZGD). Vendar ne glede na to, bi praviloma pred sklenitvijo prodajne pogodbe (prodaja deleža v osnovnem kapitalu) moral poravnati nevplačan kapital.

lp

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1822
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 20 Jan 2009, 16:57

Hvala vam za super odgovor, torej če ne plača tega deleža se pri prodaji odšteje od celotne vrednosti kapitala.
Nekaj kapitala bo vseeno ostalo, ne predstavljam si pa kako ga dobi v denarju nazaj ob zaprtju npr., ker nima nič na poslovnem računu...celo nekaj v minusu. :?:
Pri prodaji mi je še kar jasno.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Jan 2009, 17:26

Napačno: nič se ne odšteje od celotne vrednosti kapitala, saj je prodaja transakcija med fizičnimi ali pravnimi osebami (kupec in prodajalec) in nima vpliva na vrednost kapitala (vrednost kapitala v poslovnih knjigah je knjigovodska vrednost družbe; prodaja družbe pa je prodajna vrednost družbe, kjer se poleg knjigovodske vrednosti upoštevajo še drugi kriteriji). Verjetno bo kupec zahteval, da najprej poravna na TRR družbe nevplačan kapital, šele nato bo poravnalo kupnino za družbo na osebni račun fizične osebe (dosedanjega lastnika/družbenika fizične osebe) ali na TRR družbe, ki je trenutni lastnik (če je lastnik družbe pravna oseba).

V primeru zapiranja družbe (npr. po skrajšanem postopku) pa se pri vračilu kapitala upošteva nevplačani kapital kot odbitna postavka osnovnega kapitala (saj je dejansko tudi vplačal manj denarnega zneska..). Kako si bo izplačal razliko, če ni denarnih sredstev na računu?? Očitno izkazuje bodisi terjatve iz poslovanja (s poravnavo teh bodo "pritekla" denarna sredstva), ali je kapital "vezan" v osnovnih sredstvih (s prodajo le-teh bodo nastala denarna sredstva) itd.

lp

l.tana
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 103
Pridružen: 09 Okt 2004, 09:29
Kraj: Slovenia

Re: dolgoročne terjatve,kto 0760

Odgovor Napisal/-a l.tana » 21 Dec 2020, 12:28

Pozdravljeni,

letos sem prevzela knjigovodstvo d.o.o.-ja, ki ima stanje na kontu 0760
problem je, ker so se lastniki v vmesnem času že dvakrat zamenjali.
Kako naj razknjižim ta konto?

hvala in lp

Odgovori