Lahko knjižim?

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Lahko knjižim?

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 14 Maj 2009, 09:31

Podjetnik je povabil na večerjo svojih 10 zaposlenih delavcev. Srečanje je bilo v zvezi s prenosom s.p.-ja na d.o.o. , kjer so pač potekali pogovori o spremembah sitema dela in podobno. Znesek računa je seveda primeren pogostitvi 10 zaposlenih. Ali lahko ta račun dam na reprezentanco ?

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Maj 2009, 10:19

Lahko, nihče vam tega ne prepoveduje. Ker je to ugodnost, ki jo nudite vsem zaposlenim to ne bi obravnaval kot boniteta. Le v davčni bilanci bi za znesek pogostitve povečal davčno osnovo (ni davčno priznan odhodek).

Upam, da se ne motim :spomezik: .
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 14 Maj 2009, 10:26

Ja, g.MIrko, tudi jaz sem tako razmišljala. Motilo me je edino misel, če bi slučajno morala obračunati kakšno boniteto. Tu si nisem bila na jasnem.

Hvala :)
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 14 Maj 2009, 11:49

Menim, da pogostitev zaposlenih nikakor ni reprezentanca - ta je za pogostitev poslovnih partnerjev. lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Maj 2009, 12:09

Torej, v celotin davčno nepriznan odhodek. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

komar66
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 291
Pridružen: 17 Okt 2005, 14:59
Kraj: bloke

Odgovor Napisal/-a komar66 » 14 Maj 2009, 14:56

jaz mam nasprotno stališče
stroški drugih storitev celotno davčni odhodek, če priznamo kot davčni odhodek vse mogoče seminarje, motivacijske delavnice, je tudi poslovni sestanek z delavci in pogostitev desetih ljudi davčno priznan odhodek, saj koristi so veliko večje kakor strošek desetih večerij in dvajsetih litrov vina enkrat v par letih

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 14 Maj 2009, 15:00

Je pa vprašanje, če takšno stališče inšpektor sprejme. Če bi bil to zanemarljiv znesek, bi verjetno kar poknjižila na nepriznane stroške. Zdaj pa...tehtam eno in drugo varianto.

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

komar66
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 291
Pridružen: 17 Okt 2005, 14:59
Kraj: bloke

Odgovor Napisal/-a komar66 » 14 Maj 2009, 15:06

pri meni še ni vrgel računa ven za gostinske storitve, res pa je da je bilo treba kdaj argumentirat (na računu je pisalo pogrebščina, pa poroka, pa birma...) oni računi, ki so bili napisani samo za gostinske storitve pa niso bili nikoli problematični

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 14 Maj 2009, 15:51

[quote="komar66"]pri meni še ni vrgel računa ven za gostinske storitve, ...oni računi, ki so bili napisani samo za gostinske storitve pa niso bili nikoli problematični[/quote]


In pravite, da so bili knjiženi na stroške drugih storitev celotno davčni odhodek?
Me preseneča! lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 14 Maj 2009, 22:35

Po mojem razumevanju to ne more biti davčno priznan odhodek. Na tak način bi lahko kot davčno priznane odhodke tretirali še marsikaj, ki nima nobene povezave s neobhodno potrebnimi stroški glede posla. Tak način motivacije za sam posel ni potreben, čeprav bi lahko dejali da pripomore k boljši klimi. Vemo pa, da višina plače, ugodnosti dajejo kratkotrajne pozitivne učinke. Denar sam po sebi ni dober motivator.

Lahko bi pa tu šlo za poslovni sestanek, če bi pri prenosi s.p. na d.o.o. mogoče sodelovali tudi delavci kot bodoči družbeniki?

Drugače, razen da nosilec s.p. delavce seznami s posledicami prenosa na d.o.o. ne vidim smisla posovnega sestanka - ali pač?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

komar66
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 291
Pridružen: 17 Okt 2005, 14:59
Kraj: bloke

Odgovor Napisal/-a komar66 » 15 Maj 2009, 07:41

vidim, da imamo čisto drugo filozofijo glede vodenja knjig in igric z davčno kako prikazati kaj je strošek in kaj ne
nekaj primerov kar sploh ni poslovni odhodek po mnenju večine ampak v resnici je
- žur za sosede, če podjetnik ne bo deloval v skladu z okoljem in sosede nekako pomiril ne bo dolgo posloval v svoji sredini ali bo imel zagrenjeno življenje
- plačevanje športnih aktivnosti delavcem, npr članarina za vadbo aerobike, najem tenis prostora
- zgoraj omenjena večerja, piknik
- likof ob zaključku poslovnega dogovora, posla
- članstvo v društvu značkarjev, če imaš tam potencialne stranke
- darila strankam, delavcem ob okroglih jubilejih, rojstvih otrok, venci ob smrti ožjih članov partnerjev, delavcev
- tudi kakšna nagradna ura prostega delovnega časa
- najrazličnejša medsosedska pomoč
- časopisi, revije, internet

vse to je po mojem mnenju in tudi mnenju mnogih podjetnikov in podjetij upravčen odhodek
in bom rekel, za ene par lastnikov sem dežurni advokat na davčnih pregledih in ti stroški niso nikoli leteli ven, saj pri večini je večji problem drugje
se pa strinjam s stališčem, da če bo prometa npr 14 jurjev evrov prometa in boš dal teh stroškov npr 2 jurja, da to niso upravičeni stroški
na vse stvari je treba gledat življensko

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 15 Maj 2009, 08:15

Po mnenju podjetnikov je še marsikaj drugega strošek podjetja. A tu moramo upoštevati stroko in davčne predpise.

Srinjam se, da podjetnik vse to, ali še kaj več da v svje stroške, drugo pa je, če to lahko davčno upošteva. Ovsem tem govori davčna zakonodaja ki za omenjene poslovne dogodke opredeljuje pogoje za davčno olajšavo, oziroma obdavčitev.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori