Nakup rabljene opreme

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
bojan0008
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 08 Apr 2009, 16:42

Nakup rabljene opreme

Odgovor Napisal/-a bojan0008 » 30 Jun 2009, 13:09

Spoštovani,

imam 2 vprašanja, in Vas prosim za nasvet:

1. imam star računalnik, ki je kupljen na moj s.p., in bi ga rad odpisal kot osnovno sredstvo (vrednost računalnika pri nakupu je bila več kot 500eur) , mogoče celo prodal naprej. A mi lahko razložite kako se to naredi?!!

2. zanima če lahko kot s.p. izvedem nakup drugega rabljenega računalnika (ki je boljši od tistega starega ki ga imam) , ki ga potrebujem za lastne potrebe, poslovanje itn..Računalnik mi ponuja fizična oseba..

Vnaprej se zahvaljujem za Vaš odgovor!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 30 Jun 2009, 13:41

Seveda, lahko stari računalnik odpišete. Po vsej verjtnosti je že brez knjigovodske vrednosti - v celoti amortiziran. Brez problemov pa lahko nabavite drug računalnik, lahko tudi rabljen in ga zavedete v register OS.

Pod prvo se mi poraja vprašanje odpisa; odpisali bi ga le, če bi se ga tudi "znebili" (prodali, ali uničili oziroma odtujili). Lahko ga imate še vedno v registru.

V kolikor bi želli odpisati izrabljen računalnik,bi bil dokument za knjiženje inventurni zapisnil, kjer bi tudi predlagali prodajo le-tega.

Če bi imel računalnik še sedanjo vrednost, bi ga preknjižili na "osnova sredstva namenjena prodaji", konto 670 po sedanji vrednosti in ga prenehali amortizirati. Vodite enostavno ali dvostavno knjigovodstvo?

Če boste nabavili računalnik od fizične osebe, je podlaga za knjiženje pogodba.

Računalnik, boste uporabljali za potrebe s.p. :spomezik:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Flukturr
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 18 Maj 2008, 11:58

Odgovor Napisal/-a Flukturr » 09 Jul 2009, 21:24

Pozdravljeni,

mene pa zanima, koliko naj ocenim 3 leta star ženin računalnik ki je bil pred dvemi in pol leti vreden 1200€?

Kot s.p. bi ga odkupil ker je za dejavnost še vedno popolnoma primeren in ima vso pripadajočo potrebno legalno programsko opremo ki jo rabim za posel.

Če ga že moram uporabljati bi vseeno vsaj nekaj uporabil kot strošek, bojim se le da ni prestar za v stroške?

Hvala in LP,
F

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 10 Jul 2009, 08:20

Ugotavljanje tržne vrednosti : ponudite ga komisijski trgovini in po njihovi oceni recite, da boste še premislili. lp

Flukturr
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 18 Maj 2008, 11:58

Odgovor Napisal/-a Flukturr » 10 Jul 2009, 08:34

starči napisal/-a:Ugotavljanje tržne vrednosti : ponudite ga komisijski trgovini in po njihovi oceni recite, da boste še premislili. lp
Hvala za idejo!
A mi morajo pisno napisati koliko ponujajo?

LPF

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 10 Jul 2009, 11:56

Kako dobra ideja!
Jaz si pa vsakokrat razbijam glavo, kako dobit tržno vrednost. :roll:
Mirjana

Odgovori