visina obrestne mere za posojilo

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zalaaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 24 Jun 2006, 19:12
Kraj: ljubljana
Kontakt:

visina obrestne mere za posojilo

Odgovor Napisal/-a zalaaa » 20 Feb 2010, 21:01

pozdravljeni

S.p. je dal posojilo denarja 1.000,00 eur nekomu, ki je tudi s.p. Kolikšno in kako naj obračunam obrestno mero. Posojilo je za 1 leto. Slišala sem , da je potrebno izracunati fiksni in variabilni del in pa "dati" bonitetno oceno. Ali mi lahko kdo kaj vec pove o tem. Na internetni strani ministrstva za finance in na banki Slo. sem skusala najti kaksna je obr.mera, pa nisem uspela priti do odgovora.

Hvala, pozdravcek :lol:
Zivljenje je lepo! :)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: visina obrestne mere za posojilo

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Feb 2010, 11:45

Če s.p.-ja nista povezani osebi, je obrestna mera za dani kredit v višini tržne obrestne mere. Tržna obrestna mera je tista obrestna mera, ki jo imajo npr. banke za kratkoročne kredite.

Kolikor pa boste uporabili kot tržno obrestno mero, obrestno mero med povezanimi osebami, imate podatke na tej povezavi:
http://www.durs.gov.si/si/aktualno/obre ... stni_meri/

Na isti strani je tudi številka uradnega lista, kjer je pravilnik. Obrestna mera je sestavljena iz:
- variabilnega dela obresti in
- pribitkov za čas (do enega leta ni prbitka) in pribitka za boniteto (pravne osebe brez bonitete 1,00, fizične osebe 0,75)

lp

zalaaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 24 Jun 2006, 19:12
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Re: visina obrestne mere za posojilo

Odgovor Napisal/-a zalaaa » 22 Feb 2010, 15:54

spoštovana g. Slovan,

Hvala vam za odgovor. V mojem primeru ne gre za povezane osebe, torej ce sem prav razumela, uporabim obrestna mero variabilnega dela do 12 mesecev, to je 1,521 % obrestna mera. Glede bonitetnih ocen se mi pa sanja ne :oops: ali pa je to treba le narediti, če gre za primer povezane osebe :?:
Zivljenje je lepo! :)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: visina obrestne mere za posojilo

Odgovor Napisal/-a slovan » 22 Feb 2010, 16:26

Če ste uporabili priznano obrestno mero kot tržno obrestno mero, bi morali k variabilnemu del 1,521% prišteti še pribitek 1,% (ker s.p.-ji nimajo bonitetne ocen --še večji d.o.o.-ji je nimajo..). Skupaj torej 2,521%.

lp

valerym
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 194
Pridružen: 09 Feb 2004, 14:04
Kraj: Slovenia

Re: visina obrestne mere za posojilo

Odgovor Napisal/-a valerym » 17 Feb 2012, 07:50

Pozdravljeni!

zanima me glede teh obresti in sicer:

ali je možno, dati kredit družinskumu članu (se pravi, da gre za povezano osebo) in obračunati 5% obresti.
po takšni obrestni meri bi družinski član dobil kredit tudi na banki.

sem slišala na seminrju, da se to lahko brez težav naredi- samo dokazati je treba, da banka ne bi dala bolj ugodnih pogojev.
nisem pa ravno prepričana če je to ok, ker gre za povezane osebe.

prosim za odgovor.


hvala, Valerija

Odgovori