KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
ursa2
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 25 Apr 2009, 14:51

KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Odgovor Napisal/-a ursa2 » 15 Mar 2010, 07:58

Pozdravljeni. Upam, da me kdo lahko reši iz te zagate.

Sp. sem odprla aprila in zaprosila za subvencijo.
Subvencijo zavoda za zaposlovanje sem dobila nakazano v juniju.
Pred tem sem plačevala prispevke iz lastnih dohodkov, oziroma sem si gotovino polagala na račun.
V novembru sem se zaposlila pri novem delodajalcu, ohranila sem le popoldanski sp, in sem vrnila sorazmerni delež subvencije.

Težava je naslednja:
Subvencijo bi rada knjižila med "ostale obveznosti", in jo potem prištevala med izredne dohodke, vendar se mi meseci potem ne ujemajo, saj sem do junija plačevala prispevke iz lastnih dohodkov. Tako sem prispevke iz subvencije plačevala le 5 mesecev.
Pri vrnitvi subvencije, pa so mi upoštevali sorazmerni delež glede na število mesecev, ko sem imela odprt s.p. to je 7 mesecev.

Kako naj za devo pravilno poknjižim, saj so mi pustili večji del subvencije, kot sem jo dejansko uradno "izkoristila", klub temu, da mi pripada. Kako naj poknjižim ostanek, saj je za popoldanski s.p. ne morem uporabiti.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Mar 2010, 14:38

Na prihodke prenesete znesek subvencije, do katere ste upravičeni za obdobje poslovanja - samozaposlitve. Ta je namenjena za čas od odprtja s.p.-ja, ne glede na to, kdaj vam je zavod to nakazal = tudi za 7 mesecev in ne glede na to, da ste v vmesnem času plačevali prispevke iz svojega žepa (samo "zalagali" ste sredstva do priliva subvencije).

lp

ursa2
Nov član
Nov član
Prispevkov: 15
Pridružen: 25 Apr 2009, 14:51

Re: KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Odgovor Napisal/-a ursa2 » 15 Mar 2010, 19:23

Najlepša Hvala.
Se pravi da ne glede na vse vsak mesec vpišem lahko v enkratnem znesku sorazmerni delež subvencije kot izjemni dohodek, in ga odštejem od celotnega zneska v knjigi ostalih obveznosti.

Na primer:
Dobila sem subvencijo 4.6.09 - in jo vpisala v knjigo ostalih obveznosti.
Potem sem od junija do novembra, dokler nisem ugotovila, da bom morala del subvencije vrniti, vsak mesec prištevala 187 evrov v izredne dohodke, in ustrezno zmanjševala znesek v knjigi ostalih obveznosti.

Nato pa v novembru kot izredni dohodek poknjižim še ostanek?

Vračilo subvencije sem naredila v januarju, tako da domnevam, da se mi upošteva za naslednje poslovno leto.
Imam prav?

Najlepša hvala za odgovor.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Mar 2010, 19:40

1) prejem subvencije ste vpisali v knjigo obveznosti v celotnem znesku npr. 4.500€ - v mesecu juniju;
2) nato ste to obveznost zmanjšali za 7mesecev po 187,50 = 1.312,50 in to je znesek, ki ga imate izkazanega med prihodki (AOP 058 izkaza poslovnega izida)
ursa2 napisal/-a:Nato pa v novembru kot izredni dohodek poknjižim še ostanek?
3) neizkoriščena subvencija, ki je hkrati tudi obveznost za vračilo, je na dan 31.12.2009 še vedno izkazana kot obveznost v višini 3.187,50 (vračilo bo v letu 2010) - kot kratkoročna poslovna obveznost (ne kot kratkoročna pasivna časovna razmejitev, ker vam je na koncu leta že znano, da jo morate vrniti - od tod poslovna obveznost).

lp

erujsoft
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 10 Avg 2009, 23:48

Re: KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Odgovor Napisal/-a erujsoft » 15 Mar 2010, 23:57

S.P. sem odprl 4.1.09, subvencijo za samozaposlitev 4500€ pa sem dobil 17.3.09. Zanima me kam in v kakšnih zneskih jo moram vpisati za letno poročilo za Ajpes (Poslovni izid, Bilanca stanja). Iz predhodnega bi sklepal, da gre v Izkaz Poslovnega izida pod AOP 058 znesek 4500€, v Bilanco stanja pod kratkoročne obveznosti (AOP 036) pa 12 x 187,5€. drži?
Hvala za odgovor.
Lep pozdrav, Jure

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: KNIJIŽENJE SUBVENCIJE in VRAČILO

Odgovor Napisal/-a slovan » 16 Mar 2010, 08:05

erujsoft napisal/-a: Iz predhodnega bi sklepal, da gre v Izkaz Poslovnega izida pod AOP 058 znesek 4500€, v Bilanco stanja pod kratkoročne obveznosti (AOP 036) pa 12 x 187,5€. drži?
Iz predhodnega bi sklepali: AOP 058 izkaz poslovnega izida = drugi poslovni prihodki iz subvencij (12X187,50 = 2.250) - za ta del ste koristili prejeto subvencijo in jo prenesli v prihodke.
AOP 036: bilanca stanja - ta ne velja za vaš primer, ampak AOP 030 : dolgoročne pasivne časovne razmejitve - preostanek subvencije (2.250), ki jo prenašate v naslednja obdobja. Glede na to, da vam ostane subvencija še za eno leto in ker vse kar je po zapadlosti do enega leta, spada med kratkoročne obveznosti, lahko ta znesek prikažete v AOP 038
namesto v AOP 030.

lp

Odgovori