Knjiženje trgovskega blaga

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Knjiženje trgovskega blaga

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 02 Feb 2012, 13:30

Prosim za pomoč oz. pojasnilo v zvezi z načinom knjiženja trgovskega blaga (izdelkov, ki se bodo preprodali).
Sem s.p. in vodim knjige po sistemu enostavnega knjigovodstva. Nisem zavezanec za DDV.
Na enem od forumov sem prebral, da naj se trgovsko blago ob nabavi ne bi knjižilo v KPO ker predstavlja zalogo in ne stroška/odhodka (?) ter da se knjiži šele ob prodaji.
To mi nikakor ni razumljivo, saj nabava predstavlja poslovni dogodek (račun, plačilo), ki mislim, da bi se moral žabeležiti.
Po drugi strani tudi nabava materiala za izdelavo izdelkov predstavlja zalogo pa se vendarle knjiži v KPO.
Mi kdo lahko prosim pojasni kako torej knjižiti nabavo blaga namenjenega nadaljnji prodaji.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje trgovskega blaga

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Feb 2012, 19:52

Iry7 napisal/-a: Na enem od forumov sem prebral, da naj se trgovsko blago ob nabavi ne bi knjižilo v KPO ker predstavlja zalogo in ne stroška/odhodka (?) ter da se knjiži šele ob prodaji.
To mi nikakor ni razumljivo, saj nabava predstavlja poslovni dogodek (račun, plačilo), ki mislim, da bi se moral žabeležiti.
Po drugi strani tudi nabava materiala za izdelavo izdelkov predstavlja zalogo pa se vendarle knjiži v KPO.
Mi kdo lahko prosim pojasni kako torej knjižiti nabavo blaga namenjenega nadaljnji prodaji.
Nabava trgovskega blaga je poslovni dogodek in v trenutku skladiščenja pomeni za vas zalogo TB. Bistveno je, da sama nabava za vas ne more biti odhodek, ker to nastane šele s prodajo blaga. Za trgovsko blago je značilno, da ga takšnega kot ga nabavite tudi prodate, ne pa porabite/preoblikujete v okviru proizvodnega procesa. Zato se v KPO tudi knjiži hkrati pri prodaji tako nabavna vrednost prodanega blaga (kot odhodek) in prihodek od prodaje TB.
Nabava materiala je namenjena porabi bodisi pri opravljanju storitev ali pa pri proizvodnji izdelkov in kot takšen spremeni svojo obliko in preide v izdelek. Ker vodite poslovne knjige po enostavnem knjigovodstvu, je glede na SRS 39 mogoče nabavo takoj šteti za porabo - strošek porabljenega materiala torej knjižite v KPO. Dejansko porabo/strošek pa ugotavljate na koncu leta s popisom materiala. Za končno zalogo nato popravite/zmanjšanje strošek porabljenega materiala v KPO.

lp

Iry7
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 84
Pridružen: 02 Feb 2012, 10:57

Re: Knjiženje trgovskega blaga

Odgovor Napisal/-a Iry7 » 03 Feb 2012, 09:10

Se lepo zahvaljujem za pojasnilo in vam želim lep dan.

@ROSANA
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 23 Feb 2012, 09:26

Re: Knjiženje trgovskega blaga

Odgovor Napisal/-a @ROSANA » 04 Apr 2019, 17:55

Brskam po bazi pa ne najdem. Prvič v vseh letih smo preprodali blago. Sem v dvomih glede knižb.
Prejet račun za blago sem knjižila 6500(1000 €), 1600(220 €) / 2200 (1220 €)
Izdan račun za isto količino blaga pa 1200 (1500 €) / 7620,2600
Ker blago dejansko nismo videli in je šlo direktno k kupcu nisem knjižila na zaloge.
Katere zneske naj knjižim na 7021 / 6500
To je zame res prvič in lepo prosim, če mi pomagate razumeti.
Hvala

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Knjiženje trgovskega blaga

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Apr 2019, 09:03

@ROSANA napisal/-a:
04 Apr 2019, 17:55
Katere zneske naj knjižim na 7021 / 6500
Sem knjižite nabavno vrednost prodanega trgovskega blaga: to je vrednost blaga, ki ste ga nabavili, v vašem primeru je to 1.000€.
Sicer tudi v primeru, ko blago ne skladiščite, so knjižbe povsem enake.

lp

Odgovori