PRODAJA IN POMOČ

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
majdica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 19 Dec 2005, 10:37

PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a majdica » 22 Nov 2012, 18:32

spoštovani

prosim če mi lahko pomagate z natančnini in točnimi odgovorit.

Namreč želim odpreti svoj s.p. in bi rada delovala pravilno zakonsko in naslpoh ker mi nihče ne zdna dati odgovore vas prosim sledeče

-PRODAJAL BI ZELIŠČNE KREME KOT SO KONJKI GEL. ARNIKA,DIVJI KOSTANJ...
pa me zanima
-ali so ti izdelki kozmetično blago ali zdravila,
kako mora biti opremljene deklaracija,
ali moram imeti zraven kakšen ateste, certifikate...
kako pisati gor vsaj so to v bistvu za lajšanje bolečin.
če mi drugo podjetje uvaža in od njega kupujem ali mora bi ti na dekalraciji njegova firma ali lahko moja čeprav jaz nisem uvoznik in od nega kopujem
kdo odgovarja za nepravilnosti deklaracij in če krema ni dobra jaz kot prodajalec, uvoznik ali proizvajalec..
kaj vse potrebno imeti KO PRODAJAŠ NA SEJMU TRŽNICI ALI TRGOVINI IZVEN PRODAJL ZARVEN OD DOKUMNETACIJE? ALI JE TO DOBAVNICA INKAJ MORA VSEBOVATI, RAČUN OD KOGA SI KUPIL,CERTIFIKATE..
kako z vodenjem knjigovodstva imeli bi enostavno knjigovdstvo in kako potem tu knjigovdsko voditi zaloge-VSAK ARTIKEL POSEBEJ ALI LE SKUPNE RAČUN? JE POTREBNO VODITI PRI ENOSTAVNEM KNJIGOVODSTVU TUDI MATERIALNO KNJIGOVODSTVO?
DO KDAJ MOŽNO ENOSTAVNO KNJIGOVODSTVO?

KDAJ ZAVEZAN ZA DDV?
KAKO NA ZAČETKU PLAČUJE DAVEK OD DOHODKA?

KAJ MORAŠ IMETI S SABO KO PRODAJAŠ OD VRAT DO VRAT?

KATERIH BESED NE SME VSEBOVATI PRI KREMAH NA SPLETNI STRANI?



hvala za vašo pomoč
odg. lahko tudi na kala1@telemach.net

bojk
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 66
Pridružen: 11 Maj 2010, 17:23

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a bojk » 23 Nov 2012, 14:00

Glede razvrstive na zdravila, kozmetika, prehrana je na tem linku:
http://www.lekarnar.com/articles/zdravilo-ali-dopolnilo. Zakonodaja je na spodnji strani strani.

Pravilnik o razvrstititvi zdravilnih rastlin je na tem linku:
http://www.uradni-list.si/1/content?id=88951


Omenil ste, da se boste ukvarjal tudi z dejavnostjo trgovine. Vam pošiljam link predpisanih evidenc, ki jih morajo vodit poslovni subjekti, ki opravljajo dejavnost trgovine. Pravilnik glej link:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r03/predpis_PRAV1083.html
v 5 členu. Pravilnika navaja: Obrazcev TDE, TDR in TS ni potrebno posebej izpolnjevati, če so s tem pravilnikom predpisani podatki zagotovljeni v okviru vodenja knjigovodskih evidenc. Te se vodijo v primeru dvostavnega knjigovodstva. To pomeni, da v primeru, da imate enostavno knjigovodstvo je potrebno vodit evidenca, ki se pregledujejo v primeru inšpekcijskega pregleda.

Med zavezance za ddv se registrirate ko dosežete 25.000 evrov prometa. Lahko pa se registrirate tudi prej. Če boste imela dejavnost trgovino bi bilo pametno razmisliti, da se registrirate prostovolno.

Davek od dohodka iz dejavnosti (predhodno akontacijo dohodnine) plačujete glede na napovedan dobiček, ki ga navedete ob registraciji. Če boste napovedala 0 evrov, ne bo potrebno plačevati.

majdica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 19 Dec 2005, 10:37

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a majdica » 23 Nov 2012, 16:15

Hvala. Katere evidence PA JE potrebno voditi pri enostavnem knjigoovdstvu za s.p. ZA INŠPEKCIJSKI PREGLED? JE TO TUDI ZALOGE BLAGA?? LP

TOLEDO
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 92
Pridružen: 07 Jun 2008, 23:22
Kraj: MARIBOR

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a TOLEDO » 23 Nov 2012, 21:45

samo opomba - naveden Pravilnik o evidencah v trgovini ne velja že od 25.3.2008! Ta datum najdete tudi na linku
Vse od evidenc kar se zahteva (za tržni inšpektorat) navaja 7. člen zakona o trgovini ZT-1.

majdica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 19 Dec 2005, 10:37

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a majdica » 25 Nov 2012, 18:59

res hvala. samo mene zanmia če je ptorebno voditi zaloge blaga pri enostavnem knjigovodstvu ali ne?
kaj pa rabi za inppekcijo?
namreč vem da se pri dvostavnem vodiju v razredu 3 pri enostavnem pa ne vemzanima glede pregleda kako se morejo tu ujemati zaloge

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Nov 2012, 23:30

No, pri dvostavnem blago ni obravnavano kot material, ta evidenca je veliko lažja. Tu gre pri enostavnem knjigovodstvu ugotavljanje enostavno s popisom.

Drugo je vodenje trgovskih evidenc (razred 6 Zaloge). Evidenca je lahko kar zahtevna. Imam eno stranko, sice tik pred zaprtjem, zato tudi ni nabavila blagajne .. Naredi prevzemne liste, konec leta popiše zalogo (količina, vrednost) in se ugotovi poraba. Toda to je bolj izjema, kot pravilo. Evidetirati morate blago po nabavnih vrednostih, prodajnih vredsotih in seveda, tudi spremembe cen. Kot trgovinica potrebujete tudi blagajno in v bistvu je to računalniški program, ki omogoča evidentiranje blaga s črtno kodo, kar zelo poenostavi vse skupaj. Poleg tega se vam bo mogoče ponudila možnost negotovinskega poslovanja in POS terminal je le še dodatek.

In mogoče namig, ne me narobe razumet, da sami ne bi bili zmožni, mogoče bi bilo dobro stopiti do računovodje in se za začetek posvetovati.... Vi medtem posvečate svojo energijo svojemu poslu?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Nov 2012, 23:34

No, pri dvostavnem blago ni obravnavano kot material, ta evidenca je veliko lažja. Tu gre pri enostavnem knjigovodstvu ugotavljanje enostavno s popisom.

Drugo je vodenje trgovskih evidenc (razred 6 Zaloge). Evidenca je lahko kar zahtevna. Imam eno stranko, sice tik pred zaprtjem, zato tudi ni nabavila blagajne .. Naredi prevzemne liste, konec leta popiše zalogo (količina, vrednost) in se ugotovi poraba. Toda to je bolj izjema, kot pravilo. Evidetirati morate blago po nabavnih vrednostih, prodajnih vredsotih in seveda, tudi spremembe cen. Kot trgovinica potrebujete tudi blagajno in v bistvu je to računalniški program, ki omogoča evidentiranje blaga s črtno kodo, kar zelo poenostavi vse skupaj. Poleg tega se vam bo mogoče ponudila možnost negotovinskega poslovanja in POS terminal je le še dodatek.

In mogoče namig, ne me narobe razumet, da sami ne bi bili zmožni, mogoče bi bilo dobro stopiti do računovodje in se za začetek posvetovati.... Vi medtem posvečate svojo energijo svojemu poslu?
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

majdica
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 95
Pridružen: 19 Dec 2005, 10:37

Re: PRODAJA IN POMOČ

Odgovor Napisal/-a majdica » 30 Nov 2012, 19:17

hvala vvndra m ini jasno

PROSIM KAKO SE VODIJO ZALOGE BLAGA KI GA PRODAJAM PRI ENOTSVNEM KNJIGOVDSTVU??

KAKO Z BLAGAJNO NAMREČ ALI MORAM VODOTOI ALI NE? NAMREČ VSAJ DENAR NISEM DOLŽNA POLAGATI ALI PA ??

PA ČE OBVEZNO IMETI ZA TRŽNICIO REDNO BLAGAJNO ALI LAHKO ROČNO? PROSIM ZA PPOMO

Odgovori