Zaključne knjižbe

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Zaključne knjižbe

Odgovor Napisal/-a koko » 14 Jan 2014, 10:15

Sem s.p. in letos 1. poskušam zaključiti knjižbe po dvostavnem knjigovodstvu, pojavlja se mi kar nekaj vprašanj. Upam, da mi bo kdo na forumu priskočil na pomoč:
- na katere konte prenesem oz. odknjižim stanja s kontov: 310-material v skladišču, 660-blago v skladišču, in 663-blago v prodajalni, seveda zneske, ki niso več na zalogi
- kam knjižim cente, ki se mi pojavljajo zaradi zaobkroževanj(npr. pri DDV) oz. pri plačilih
- dobavitelju sem plačala prodano blago (2013), ki ga imam evidentirano v lanskih zalogah (2012), kateri konto se knjiži

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Zaključne knjižbe

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Jan 2014, 11:45

koko napisal/-a:- na katere konte prenesem oz. odknjižim stanja s kontov: 310-material v skladišču, 660-blago v skladišču, in 663-blago v prodajalni, seveda zneske, ki niso več na zalogi
Če pustiva ob strani na kakšen način ste prišli do zneskov (ali je bila opravljena inventura na koncu leta in ste ugotovili razliko med 01.01.2013+nabava2013-inventura 2103=poraba 2013).... se poraba materiala evidentira kot strošek porabljenega material (skupina 40) ali pa kot nabavna vrednost prodanega materiala (skupina 70/konto 702), kolikor ni bil porabljen za proizvodnjo, ampak je bil prodan brez vaše opravljene storitve. Po enakem postopku ste najbrž ugotovili koliko blaga je bilo prodanega v letu 2013 in to predstavlja odhodek: nabavna vrednost prodanega blaga, konto 702D in konto 660K oziroma 663K. Če so zaloge blaga vodene po prodajni ceni morate "izničiti" tudi razliko v ceni: 669/660 in 669/663.
koko napisal/-a:- kam knjižim cente, ki se mi pojavljajo zaradi zaobkroževanj(npr. pri DDV) oz. pri plačilih
758 – Negativne evrske izravnave ; 788 – Pozitivne evrske izravnave
koko napisal/-a: dobavitelju sem plačala prodano blago (2013), ki ga imam evidentirano v lanskih zalogah (2012), kateri konto se knjiži
Ne mi zameriti, ampak ne znam razvozlati tega vašega vprašanja. Edino kar mi pade na pamet je, da sprašujete kako bi poknjižili plačilo dobavitelju (blago ste nabavili v letu 2012, prodali v letu 2013???). Če je to to, potem: 220debet/110kredit (na podlagi izpiska TRR).

lp

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: Zaključne knjižbe

Odgovor Napisal/-a koko » 15 Jan 2014, 09:38

Hvala za odgovore, zadnje vprašanje je malo zapleteno
...dobavitelju sem plačala prodano blago (2013), ki ga imam evidentirano v lanskih zalogah (2012), kateri konto se knjiži...
V letu 2012 sem knjižila enostavno, dobavitelj mi je na računu obračunal med drugim tudi to blago, ki pa še ni bilo prodano (zaračuna samo prodano blago) tako je bilo zmenjeno, da se ta znesek odšteje od računa in se plača samo ostali znesek, to blago pa gre na zalogo. V letu 2013 sem plačala to blago dobavitelju (ker se je prodalo), ta znesek pa imam zaveden samo v zalogah, zdaj pa se mi zatika pri knjiženju. Če knjižim po izpisku v debet 220 imam tam saldo. Verjetno sem že na začetku leta (prehod z enostavnega na dvostavno) naredila napako, da nisem knjižila "na dobavitelja" ampak na zalogo. Zdaj pa ne vem to popravit. Neko rešitev mi prosim predlagajte.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Zaključne knjižbe

Odgovor Napisal/-a slovan » 15 Jan 2014, 10:23

Ko prejmete dobaviteljev račun, se le-ta v celoti evidentira v poslovnih knjigah, neodvisno od dogovora, da svojo obveznost poravnate šele ob prodaji tega blaga. Toda, če imate pa konsignacijsko prodajo, pa je način evidentiranja drugačen (lastništvo blaga preide na vas šele "ko ga prodate"). Predpostavljam, da vaš primer ni konsignacijska prodaja: na kocu leta 2012 ste to blago prikazali kot zalogo trgovskega blaga (BS), niste pa hkrati prikazali obveznosti do dobavitelja. Ker pa se vam bilanca stanja mora ujemati, je razlika med aktivo in obveznostmi bodisi terjatev do podjetnika, bodisi podjetnikov kapital )seveda zopet ob predpostavki, da ste pravilno izkazali tako terjatve kot druge obveznosti.....). In takšna stanja ste tudi prenesli kot začetno stanje 2013, ko ste začeli z dvostavnim knjigovodstvom. Torej se vam je protipostavka teh zalog pojavila kot postavka na podjetnikovem kapitalu (zopet, če ste v bilanci stanja pravilno izkazali druge postavke aktive in pasive!!!):
- 902, 918 so prenosi stvarnega premoženja (znane vrednosti.....);
- 935,937 (dohodek, negativni poslovni izid)... so dejanski podatki iz izkaza poslovnega izida in vaše prikazovanje zalog med aktivo na sam izid nima vpliva;
- 919 (pritoki, odtoki denarnih sredstev med podjetjem in gospodinjstvom: če je podatek v otvoritvenem stanju različen od podatka iz evidence pritokov/odtokov se vam je protipostavka za zalogo lahko skrila tukaj...... 919/110 plačilo dobavitelju.

lp

koko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 106
Pridružen: 13 Feb 2007, 18:27

Re: Zaključne knjižbe

Odgovor Napisal/-a koko » 16 Jan 2014, 13:14

Pravilno sklepate, ni konsignacije, samo napaka ob koncu leta 2012, ki jo sedaj poskušam z vašo pomočjo rešiti, hvala.

Odgovori