SILVESTER FINEUS

Moderator: Mirko Zbačnik

tanjara
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 08 Avg 2012, 14:04

SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a tanjara » 05 Mar 2014, 08:38

Pozdravljeni. Prosim, če kdo pozna odgovor na naslednje vprašanje.

Kateri znesek se vpiše v program silvester fineus za s.p. na začetni strani v: Vrsto obveznega socialnega zavarovanja:
iz naslova opravljanja dejavnosti: _________ (obračunani znesek prispevkov za socialno varnost v tem poslovnem letu.) in sicer:

podjetje s.p., (ki je registrirano po 1.1.2013 in je zato oproščen 50% prisp.za soc.varnost) na obrazcu OPSVL vsak mesec torej označi da zavezanec uveljavlja 50% oprostitev plačila prispevkov na podlagi prvega vpisa v predpisan register. Torej piše na obrazcu OPSV, da so OBRAČUNANI prispevki (za posamezni mesec) znašajo 203,94 eur (in ne 299,35 eur).

Sedaj pa me zanima kakteri znesek dejansko vpišev v Silvester Fineus pod obračunani znesek? Ali 203,94 ali 299,35. In če vpišem 299,35, kje v nadaljevanju potem poročam, da je s.p. plačeval le 203,94? Na predavanjih so nam rekli, da je potrebno napisati obračunane prispevke 299,35, vendar na obrazcu OPSV OBRAČUNANI prisp. piše 203,94 in nikjer ne piše znesek 299,35.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Tanja

PETRA123
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 93
Pridružen: 21 Okt 2013, 11:36

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a PETRA123 » 05 Mar 2014, 12:10

V program Silvester Felius morate napisati celotni obračunani znesek 299,35. V poslovnem izidu imate v razredu 4 poknjižene celotne prispevke, v razredu 7 pa razliko med plačanimi in obračunanimi. Poglejte si temo, ki je bila že objavljena in sicer DOHDEJ.

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 05 Mar 2014, 12:31

A je to res? Obračunani so 203,94 in isto plačani.
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a slovan » 05 Mar 2014, 12:46

Obračunani so 299, plačani pa 203.

lp

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a novica » 05 Mar 2014, 13:21

Obračunani in plačani so 299.
( 203. od sp, razlika od države). lp

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a Daoling » 05 Mar 2014, 18:03

Ker sem tudi sama registrirala s.p. po 1.7.2013, naj še jaz dodam svoj piskrček: namreč, zadnja dva odgovora sta me čisto zmedla (in najbrž tudi še koga), saj se medsebojno izključujeta...
Tako kot je že @tanjara napisala - vsak mesec ko v edavkih oddajam obračun socialnih prispevkov, mi program sam izračuna znesek 203,94 in nič drugega. Program nikjer ne navaja ''polnega'' zneska (299,35).

Glede vnašanja v Silvester Fineus: za pomoč sem zaprosila računovodkinjo, s katero sva potem skupaj izpolnjevali obrazec in mi je samo seštela obračunane (in torej tudi dejansko plačane) zneske prispevkov, ki jih je potem vpisala v zgoraj omenjeni okvirček. Torej, če kar povem za svoj primer: znesek je bil 1099,52 (=5x203,94+79,82 za julij, ker sem s.p. registrirala šele v drugi polovici julija). Skratka, moja računovodkinja ni niti omenjala polnega zneska.

Se je morda zmotila?

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 06 Mar 2014, 08:30

Daoling napisal/-a:vsak mesec ko v edavkih oddajam obračun socialnih prispevkov, mi program sam izračuna znesek 203,94 in nič drugega. Program nikjer ne navaja ''polnega'' zneska (299,35).
Program = eDavki???
Na obrazcu OPSVZ sta dva stolpca pri obračunu prispevkov [Obračunani] in [Za plačilo].
Program sam izračuna znesek za plačilo 203,94 v seštevku spodaj. Prispevki, ki so le obračunani, ni pa vam jih potrebno plačati so prikazani posebej v stolpcu [Obračunani], prav tako sešteti spodaj.

Res ni nikjer navedenega "polnega" zneska. Polni znesek izračunate OBRAČUNANI + ZA PLAČILO (v čisto spodnji vrstici obrazca).

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Mar 2014, 08:39

novica napisal/-a:Obračunani in plačani so 299.
( 203. od sp, razlika od države). lp
slovan napisal/-a:Obračunani so 299, plačani pa 203.
Ta dva odgovora se medsebojno ne izključujeta: v prvem primeru gre za to, da so prispevki obračunani 299, plačani pa tako kot navaja: delno s.p. in delno država = zato so skupaj tako obračunani kot plačani 299.
Drug odgovor se pa nanaša zgolj na vidik s.p.-ja: ta jih obračuna 299 in plača 203, razliko pač plača država. Ampak skupaj pa so za s.p. tako obračunani kot tudi skupaj plačani 299,

V vsakem primeru pa se na prvi strani davčnega obračuna vpiše obračunane prispevke (torej prispevke v celoti, ne glede na to kdo jih v bistvu plača: s.p.- + država). Ta podatek je namenjen kasnejšemu izračunu zavarovalne osnove (dobiček + obračunani prispevki za socialno varnost). V podatku o prispevkih so namreč vsi prispevki: tako tisti, ki jih plača s.p.- kot tudi tisti, ki jih plača država, kar pomeni skupaj obračunane prispevke za davčno leto.

lp

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a Daoling » 06 Mar 2014, 10:03

kompotelka napisal/-a: Program sam izračuna znesek za plačilo 203,94 v seštevku spodaj. Prispevki, ki so le obračunani, ni pa vam jih potrebno plačati so prikazani posebej v stolpcu [Obračunani], prav tako sešteti spodaj.

Res ni nikjer navedenega "polnega" zneska. Polni znesek izračunate OBRAČUNANI + ZA PLAČILO (v čisto spodnji vrstici obrazca).
Torej moram upoštevati celotno spodnjo vrstico (št. 500 - Prispevki skupaj: 95,41+203,94). Res ne razumem, zakaj mi moja računovodkinja ni tega povedala...
slovan napisal/-a: V vsakem primeru pa se na prvi strani davčnega obračuna vpiše obračunane prispevke (torej prispevke v celoti, ne glede na to kdo jih v bistvu plača: s.p.- + država). Ta podatek je namenjen kasnejšemu izračunu zavarovalne osnove (dobiček + obračunani prispevki za socialno varnost). V podatku o prispevkih so namreč vsi prispevki: tako tisti, ki jih plača s.p.- kot tudi tisti, ki jih plača država, kar pomeni skupaj obračunane prispevke za davčno leto.

lp
Ja, zdaj razumem... Bi pa še nekaj vprašala: berem in berem temo DOHDEJ in sem povsem zmedena, ker očitno bi že v KPO morala tudi knjižiti celotne prispevke in ločiti na tiste, ki jih plačam sama in tiste neplačane, torej plačane s strani države. Kako pa naj to knjižim v enostavnem knjigovodstvu? Je kaj narobe, če so v KPO prikazani samo z moje strani plačani prispevki?

Janina1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1820
Pridružen: 09 Nov 2005, 17:55

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a Janina1 » 06 Mar 2014, 10:27

Ali to velja tudi za primere, ko delno za 20 ur prispevkov mesečno plača Center za socialno delo , če je odgovor DA kje najdemo točni znesek njihovega plačila?
Lepo vas pozdravljam.




Bodi zmeren na vseh področjih, tudi v zmernosti. Oskar Wilde 8)

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Mar 2014, 11:10

Tukaj ne gre za povezavo s.p./dejavnost, ampak se nanaša na fizično osebo in se zato ne vpisuje v davčni obračun (saj ima tudi zavarovalni čas v s.p.-ju le 20 ur tedensko).

lp

Daoling
Nov član
Nov član
Prispevkov: 26
Pridružen: 21 Jul 2013, 23:13

Re: SILVESTER FINEUS

Odgovor Napisal/-a Daoling » 06 Mar 2014, 11:34

Daoling napisal/-a:Kako pa naj to knjižim v enostavnem knjigovodstvu?
Mislim, da sem ugotovila kako: pod postavko Obračunani prispevki v stolpec Stroški za plačane prispevke preprosto za vsak mesec posebej popravim na celotni obračunani znesek (299,35), potem pa odprem še en stolpec med prihodki in dam npr. pod 'Drugi prihodki - 50% prispevkov PIZ plačanih s strani države' znesek 95,41.

Za AJPES v IPIZ pa potem teh 50 %, ki jih plača država, prištejem k Drugim prihodkom in za isti znesek povečam še znesek pod AOP 084? Bo tako v redu?

Odgovori