KNJIŽBE ZA PRENOS NEPREMIČNINE V PODJETNIKOVO PODJETJE S.P.

Moderator: Mirko Zbačnik

danijelab
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 52
Pridružen: 01 Jan 2013, 18:05

Re: KNJIŽBE ZA PRENOS NEPREMIČNINE V PODJETNIKOVO PODJETJE S

Odgovor Napisal/-a danijelab » 26 Mar 2014, 00:34

Hvala lepa, sem razumela . Ali mogoče veste, kako se pa določi tržno vrednost? Potemtakem je boljše, da je knigovodska vrednost čimvišja? Ker če je višja od tržne, ne povečuje davčne osnove?
In po vsem pridem do zaključka, da tudi če naslednje leto prenesem v dejavnost še en del nepremičnine, ki je ravnotako za adaptirati, pridobila pa sem jo kakor že preneseni nepremičnini, preden sem odprla s.p., prenos ne bo obdavčen . Imam namreč še en del nepremičnine, ki pa je ne bi rada prenašala v s.p. dokler ne vidim, kako bo dejavnost z apartmaji stekla. Mislim, da je isto ali jo prenesem ob začetku opravljanja dejavnosti ali naknadno - važno je kdaj sem jo kot fizična oseba pridobila. Je tako?
Še enkrat se vam lepo zahvaljujem za tako izčrpen odgovor.
lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: KNJIŽBE ZA PRENOS NEPREMIČNINE V PODJETNIKOVO PODJETJE S

Odgovor Napisal/-a slovan » 26 Mar 2014, 07:49

Knjigovodska vrednost je: nabavna vrednost (gospodarna vrednost določena s cenitvijo ali izvirnim računi) zmanjšana za obračunano amortizacijo do prenosa v gospodinjstvo. Tržna vrednost pa je vrednost, ki bi jo omenjena nepremičnina imela na dan prenosa - koliko bi vam bil pripravljen plačati kupec (prodajna vrednost, če bi jo prodali). Kakšna bi bila ta vrednost je stvar trga nepremičnin, ta pa je odvisen od marsičesa. In ker tega ne moreva predpostaviti niti za tekoče leto, še manj za naslednje, se s tem ne bi ukvarjala. Če ste si postavili za cilj, da boste z njimi opravljali dejavnost, potem realizirajte ta cilj in ne razmišljajte kaj bo čez nekaj let, ko boste morebiti te zgradbe prenašali nazaj v gospodinjstvo. To velja tudi za bodoče prenose: če ste jih pridobili pred pričetkom dejavnosti, velja za njih isto kot za te ki ste jih sedaj prenašali. Če bi jih pridobili med opravljanjem dejavnosti pa bi v višini prenesene vrednosti oblikovali časovne razmejitve, ki bi jih zmanjševali za obračunano amortizacijo (ni nobenega vpliva na poslovni izid).
Predlog: imate velike cilje, poiščite strokovnjaka in izberita za vas najbolj optimalen način (mogoče bosta celo ugotovila, da je druga organizacijska oblika za vas primernejša: npr. kot stvarni vložek v d.o.o.??)

lp

luli
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 Jan 2019, 08:33

Re: KNJIŽBE ZA PRENOS NEPREMIČNINE V PODJETNIKOVO PODJETJE S.P.

Odgovor Napisal/-a luli » 08 Jan 2019, 08:39

Pozdravljeni!


Z ženo sva lastnika 3 nepremičnin, ki jih dajema v najem. Vse nepremičnine so bile pridobljene pred pričetkom registracije. A se lahko brezplačno prenesejo vse tri nepremičnine v s.p, ali samo tiste, ki so pisane name, kot lastnika s.p.

Odgovori