Letno poročilo in Davčni obračun

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Letno poročilo in Davčni obračun

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 01 Apr 2014, 10:53

Mi lahko prosim kdo pomaga pri razjasnitvi zaporedja sestave letnega poročila in davčnega obračuna za s.p..
Gre za to, da je DURS letos podaljšal rok za oddajo davčnega obračuna za 2013 do 22.4.2014., AJPES pa zahteva oddajo letnega poročila do 8.4.2014.
Skladno z mojim razumevanjem je to nesmiselno (neusklajeno) saj moraš najprej sestaviti davčni obračun, da bi lahko sestavil letno poročilo.
To pomeni, da kljub roku za oddajo DO (22.4.) tega moraš sestaviti pred 8.4.
Kolikor razumem je tako da:

1. Za sestavo BS potrebuješ davčni obračun, saj vpišeš preplačilo dohodnine ali pa davčno obveznost pod kratkoročne poslovne terjatve (obveznosti).
2. Kljub temu, da sta (formalno) prilogi davčnemu obračunu BS in IPI, pa podatke v davčni obračun ne vnašaš od tam, saj DO zahteva vnos zneskov s centi, BS in IPI pa brez. Torej DO ne moreš sestaviti na podlagi BS in IPI ampak na podlagi svojih poslovnih knjig (pri enostavnem knjigovodstvu: KPO, KTO, KOTO, popis, obračun amortizacije). Če je zahtevan vnos zneskov s centi, na njihovem mestu pa bi bile pričakovane same ničle (kot bi veljalo če bi DO sestavljal iz BS in IPI) bi to bil nesmisel.

Iz navedenega sledi, da v vsakem primeru nejprej sestaviš DO in nato LP.

Ko sem o tem povprašal referentko AJPES-a mi je dejala, da je pri njih rok za oddajo pač 8.4., da jih ne zanima, kako je pri DURS-u, da takšnega vprašanja (v zvezi z opisano neusklajenostjo) nihče ne postavlja in da si pač v prekršku če zamudiš rok.

Če tega vprašanja nihče ne postavlja, sklepam, da očitno nečesa v zvezi z načinom (zaporedjem) sestave LP in DO ne razumem pravilno, zato prosim za pomoč oziroma razjasntev moje dileme. Ali gre pač zopet le za neusklajeno delovanje državnih inštitucij (ki sta, roko na srce, rok oddaje letos podaljšali).

V naprej se zahvaljujem za prispevke.

P.S. In ja, ja, vem, če obveznosti pravočasno izpolniš (do 31.3.) te dileme nimaš :szardi: (mislim v zvezi z roki, ne pa v zvezi z načinom sestave).

Lep pozdrav

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Letno poročilo in Davčni obračun

Odgovor Napisal/-a slovan » 01 Apr 2014, 11:15

DURS in AJPES sta dve različni instituciji, ampak pri obeh velja zakonski rok za oddajo letnega poročila do 31.03. za preteklo leto. DURS je brez spremembe Zakona o davčnem postopku podaljšal rok za oddajo davčnega obračuna do 22.4. iz razloga: programi za vnos podatkov so omogočali prenos v e-davke šele pred koncem meseca marca. Skratka programi niso bili pripravljeni, za razliko od programa za javno objavo na AJPES-u, ki je deloval že od začetka januarja.

Ne glede na peripetije okrog programov pa je tako, da je potrebno izdelati davčni obračun pred vnosom podatkov v program. Davčni obračun pa lahko izdelate šele ko imate zaključeno poslovno leto in izdelate izkaz poslovnega izida. Res je, da se vnašajo podatki v IPI v celih "številih", medtem ko davčni obračun zahteva vrednosti v centih. Vendar lahko tudi IPI najprej izpišete/izdelate v realnih vrednostih (s centi), te pa kasneje zaokrožite na cela števila.
Ko je zaključen davčni obračun in ugotovljena dokončna davčna obveznost ali pa terjatev za davek, pa imamo podatke za sestavo bilance stanja.

lp

Matko506
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 34
Pridružen: 27 Mar 2013, 13:36

Re: Letno poročilo in Davčni obračun

Odgovor Napisal/-a Matko506 » 01 Apr 2014, 14:40

Zahvaljujem se za vašo razlago.

Torej je bila moja 'logika' pravilna - pred izdelavo BS (torej kompletnega letnega poročila) je potrebno izdelati davčni obračun.
Torej gre dejansko za to, da rok 22.4. za oddajo DO ne podaljšuje roka za njego izdelavo (ker ga moraš izdelati pred 8.4., da do takrat lahko oddaš LP) ampak je to le podaljšan rok za možnost njegove oddaje DURS-u. Kar bi bilo praktično enako kot če bi bil tudi rok za oddajo DO 8.4. saj, ko ga enkrat izdelaš v SF-ju ga lahko tudi oddaš (ne potrebuješ dodatnega časa).

Še enkrat hvala in lep pozdrav.

Odgovori