Pobot s.p. - fizična oseba

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Zewa
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 28 Dec 2013, 16:55

Pobot s.p. - fizična oseba

Odgovor Napisal/-a Zewa » 27 Okt 2014, 07:38

Pozdravljeni!

Sem našla podobno vprašanje, vendar je bilo govora o že zaprtem s.p.ju..
Mene pa zanima, če je možno izvesti pobot med fizično osebo A.B. in A.B. s.p. - torej gre se za račun, ki bi ga prejela fizična oseba, ki je tudi lastnik s.p.-ja.. Zanima me, ker sem razmišljala o verižni kompenzaciji.. Torej podjetje A je dalo račun A.B. (fiz. oseba), A.B. s.p.-ju pa je dolžno podjetje B, katero je dolžno tudi podjetju A. Je možno izpeljati to kompenzacijo?

Hvala že v naprej in lep dan!

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Pobot s.p. - fizična oseba

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Okt 2014, 10:49

Da malce osvežimo... Samostojni podjetnik je fizična oseba, ki opravlja dejavnost. Je ena in ista oseba in sam s seboj ne moreš skleniti pogodbe o prodaji, nabavi in tudi si ne moreš izdati računa. Ne veNe vem, kaj jee predmet računa. Tu govorimo o pretokih in odtokih med gospodinjstvom in dejavnostjo. Pretok sredstev je prost, vendar, če gre za blago, material, osnovna sredstva morate upoštevati transferne cene. Torej, je obdavčena razlika med tržno ceno in knjigovodsko vrednostjo.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

TarasM
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 337
Pridružen: 21 Jul 2006, 12:43
Kraj: Slovenija

Re: Pobot s.p. - fizična oseba

Odgovor Napisal/-a TarasM » 30 Okt 2014, 22:16

mi smo imeli primer, ko je s.p. izdal račun podjetju A, podjetje A, pa je izdalo račun na fizično osebo s.p.
ker sta bili pri podjetju A evidentirana dva partnerja, smo morali narediti verižno kompenzacijo, s tem, da smo
dolg s.p. in iste osebe kot fizične, smatrali, kot pretok denarja iz podjetja v gospodinjstvo...

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: Pobot s.p. - fizična oseba

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 04 Nov 2014, 12:02

"Prefakturiranje" pretoka iz dejavnosti v gospodinjstvo. A ne bi šlo, v kolikor gre na primer za blago, izdelek..., material to kot prenos, podoben, kot ga napravimo ob prenehaju in bi v davčnih izkazih upoštevali transferne cene?

Mogoče bi bilo bolje, da ta "posel" .. ne bi bil niti zaveden v poslovnih knjigah* Sam sebi pa ja lahko kaj narediš, material nabaviš "mimo", nekaj narediš in ... :?:
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori