BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Odgovor Napisal/-a hiska » 05 Feb 2016, 19:58

Pozdravljeni,

za potrebe kreditiranja za normiranca sem uporabila obrazec za izpolnitev bilance stanja in poslovnega izida iz Ajpesove spletne strani.

Prosim za pomoč pri razumevanju oz. ali je narejeno pravilno.

Bilanca stanjo sem pač vnesla brez težav (normiranec vodi evidence izdanih računov, register osnovnih sredstev....), torej sem imela vse potrebne podatke za vnos.

Pri izkazu poslovnega izida sem uporabila evidenco izdanih računov (prihodki) in vpisala iz prejetih računov tudi zneske odhodkov po vrstah.
Jasno, da sem dobila poslovni izid, ki se ne ujema z 20% prihodkov, ki bodo upoštevani pri oddaji davčnega obračuna.

Zanima me sledeče oz. kakšno je pravilno razumevanje poslovnega izida za s.p. normiranca:
Ali je poslovni izid teh 20%, ali je teh 20% samo davčna osnova?
Ali je lahko poslovni izid za potrebe kreditiranja izkazan na zgoraj napisan način (z upoštevanjem dejanskih prihodkov in odhodkov)?

Prosim vas za hitri odgovor, ker moram nujno oddati papirje za potreben kredit. Bega me predvsem razumevanje kaj je dobiček normiranca?

Hiška

novica
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1121
Pridružen: 04 Jan 2013, 10:11

Re: BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Odgovor Napisal/-a novica » 05 Feb 2016, 20:42

samo opazka:
Bilanca stanjo sem pač vnesla brez težav (normiranec vodi evidence izdanih računov, register osnovnih sredstev....), torej sem imela vse potrebne podatke za vnos.

Kaj pa pasiva? Domnevam, da banko (vsaj mene bi!) zanima tudi zadolženost...

hiska
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 56
Pridružen: 20 Feb 2010, 16:15

Re: BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Odgovor Napisal/-a hiska » 05 Feb 2016, 22:10

Ja, tudi pasivo sem vpisala.

Zanima me samo kaj je dejansko dobiček s.p.-ja normiranca in ali je teh 20% samo davčna osnova?

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Feb 2016, 08:12

Samo "podvprašanje": V katerem obrazcu pa izkažete poslovni izid?

lp

bpp
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 109
Pridružen: 06 Apr 2003, 13:24
Kraj: Slovenia

Re: BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Odgovor Napisal/-a bpp » 06 Feb 2016, 11:28

Samostojni podjetniki in drugi samozaposleni, ki ugotavljajo davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, ne oddajajo poslovnih poročil na AJPES, zato ne pripravljate niti bilance stanja, niti izkaza uspeha. Oddate le davčni obračun na Ministrtsvo za finance.
Če gospodarska družba uveljavi ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, pa dejansko ugotavljate lahko dobiček, ki je višji od davčnega dobička v višini 20% vseh bruto prihodkov. V teh primerih gre vedno za dvostopenjsko obdavčitev. Družba plača davek od dobička v višini 17% od ugotovljene davčne osnove, v bilanci stanja pa izkaže dejanski dobiček in ob izplačilu le tega plača davek 25%.
Naj me kdo popravi, če ima drugačno mnenje.
lep dan, bpp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: BILANCA STAN. IN POSL. IZID - KREDITIRANJE - NORMIRANEC

Odgovor Napisal/-a slovan » 06 Feb 2016, 13:24

bpp napisal/-a:Naj me kdo popravi, če ima drugačno mnenje.
Sicer nimam drugačnega mnenja, vendar "hiška" potrebuje računovodske izkaze za banko, ne glede na to, da jih s.p.- ne posreduje za javno objavo. Banke vam pač kredita ne dajo "na lepe oči". Ali izkazi izkazujejo dejansko/pošteno stanje pa je drugo vprašanje. Če zasebnik kljub temu, da ne rabi voditi poslovnih knjig (razen evidenc), le-te vodi, potem so te odraz dejanskega stanja. Vse ostalo je približek.

lp

Odgovori