Lastne surovine

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
jocker
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Mar 2012, 10:28

Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a jocker » 16 Mar 2016, 08:47

Spoštovani!

Zopet jaz...
Prvič se srečujem s tem pa me zanima sledeče. Svojo dejavnost smo razširili (tudi ustrezno doregistrirali) in pridelujemo lastne surovine, ki jih nameravamo v letu 2016 predelati v izdelke.
Sedaj imamo to svojo lastno surovino v skladišču ( iz leta 2015). Ovrednotili bi jo, zanima me, kako jo ustrezno poknjižimo ( na katere konte) in kje se izraža v poslovnem rezultatu ?
Jaz vam bom od srca hvaležna za pomoč!

jocker
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Mar 2012, 10:28

Re: Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a jocker » 18 Mar 2016, 04:45

Vljudno prosim še enkrat za pomoč.
Hvala, tisočkrat - ne enkrat.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a slovan » 18 Mar 2016, 08:56

Glejte, to kar sprašujete, ne more dobiti odgovora iz preprostega razloga, ker je vprašanje preveč pomanjkljivo.
Vendar ne glede na to: Pridelana "lastna surovina" za vas ni surovina v pravem pomenu, ampak je polizdelek** oziroma je lahko tudi nedokončana proizvodnja*. Surovina je nabavljena in je še vedno v prvotni obliki brez dodatnih sprememb. Vaša "surovina" je "obdelana" - spremenjena (iz prvotne oblike, sestave ... niste povedali iz česa ste kaj proizvedli..) in ji je dodano še nekaj več: delo, itd..... Zato jo je potrebno ovrednotiti v višini lastne cene oziroma stroškov za njihovo "proizvodnjo" in nato te stroške prenesti v zaloge polizdelkov: 602/490 ali v nedokončano proizvodnjo: 600/490.

* nedokončana proizvodnja, kolikor boste na "surovini" nadaljevali proizvodnjo v gotovi izdelek
** polizdelek, kolikor se "surovina" lahko tudi v takšni obliki prodaja naprej

lp

jocker
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Mar 2012, 10:28

Re: Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a jocker » 18 Mar 2016, 09:31

Ja, saj, spoštovani Slovan, najbrž si domišljam, da " zmorete gledati skozi ekran "... Se opravičujem za moje nejasno vprašanje.

Če boste hoteli prebrati, bom napisala (upam, da) malo bolj konkretno.
Gre se za diverzifikacijo kmetijske dejavnosti v nekmetijsko. Stroške pridalave in spravila surovine smo knjižili pod odhodke. Sedaj imamo surovino( v bistvu t,i, pridelek) v skladišču. Če bi ga sedaj prodali, bi zanj dobili cca. 5.000, 00 eur - toliko nam ponujajo potencialni kupci. Ker pa želimo to predelati in gremo v 2016 tudi v nakup OS za omenjeno predelavo , se bo prihodek "zgodil" šele v letošnjem letu - od prodanih proizvodov.
Nekaj sem brskala o dvostavnem knj. v kmetijstvu,pa vendar nič razumljivega, vsaj meni, ki se moram še ogromno naučiti, ne...

Torej , uporabim omenjene konte in ali mi mogoče še sugerirate, kje v poslovnem izidu moram to prikazati?
Saj, ko bo prva prilika ( predvsem časovna) bom šla na kakšen seminar za knjigovodstvo v kmetijstvu. Do takrat pa vas bom najbrž morila tukaj.
Ampak, hvaležna pa sem vam, od srca!

Vse dobro!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a slovan » 20 Mar 2016, 16:49

Tako in sedaj "sva" ugotovile, da v bistvu sprašujete za kmetijske pridelke (lažje bi vam bilo postaviti vprašanje v podforumu Kmetijska dejavnost).
Vsebinsko je to področje zahtevno in ne morete dobiti takšnega odgovora, ki bi vam v celoti pomagal pri reševanju vaših dilem. Podatki morajo biti zelo podrobni, saj se obravnavajo biološka sredstva in z njimi povezani kmetijski pridelki , zelo različno (ali gre za sadno drevje/obrano sadje; sejanje in žetev; saditev in spravilo npr. krompirja itd.).
Pri spravilu kmetijskih pridelkov morate upoštevati vrednotenje po pošteni tržni ceni v času spravila, zmanjšani za stroške prodaje. In hkrati morate poznati tudi kakšna je njihova stroškovna cena. Pri tem morate vedeti, da se "proizvodni proces" začne že v prejšnjem letu, zato bi praviloma že bila začetna zaloga kot nedokončana proizvodnja. In še in še bi lahko govorile, vendar nima smisla. Poiščite računovodjo, ki se ukvarja računovodstvom za kmete in skupaj naredite računovodske izkaze in davčni obračun/obračun davka iz dejavnosti.

Na splošno pa "kmetje" uporabljajo naslednje konte:
60 Nedokončana proizvodnja, polizdelki (npr. stroški za setev pšenice: priprava zemljišča...)
61 Zaloge pridelkov (pospravljenih) iz bioloških sredstev po pošteni vrednosti, zmanjšani za stroške prodaje (analitični konti so v kontnem načrtu, ki se uporablja še za leto 2015): v tej skupini bodo prikazane vaše zaloge pospravljenih pridelkov.

Ko boste pridelek uporabili za naslednje faze proizvodnje (predelava v kmetijski proizvod), pa boste prenesli iz zaloge kmetijskih pridelkov na polizdelke: 602/61 in tej vrednosti dodali še druge stroške predelave.

Vem, da vas odgovor ne bo zadovoljil, vendar vam bolj natančnega ne morem podati. Zakaj, imate napisano na začetku.

lp

jocker
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 36
Pridružen: 20 Mar 2012, 10:28

Re: Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a jocker » 21 Mar 2016, 08:34

Spoštovani Slovan!

Vedno ste pomagala in tudi tokrat.
Vsekakor ni odveč nasvet, da se obrnem na nekoga, ki se ukvarja s "kmetijskim računovodstvom". Moram pa tudi čimprej na kakšen seminar.

Od srca vse dobro, hvala za razumevanje, vaš dragoceni čas in pošten odgovor.
LP!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: Lastne surovine

Odgovor Napisal/-a slovan » 21 Mar 2016, 18:19

Kaj naj rečem: namesto bi se kmetje posvetili kmetijski proizvodnji, se morajo ukvarjati tudi z računovodstvom (voditi poslovne knjige), ki pa ni niti malo enostavno.
Tukaj je povezava na gradivo, ki obravnava omenjeno področje (mogoče vam bo pomagalo pri nadaljnjem študiju):
http://www.mkgp.gov.si/si/delovna_podro ... _kmetijah/

lp

Odgovori