AMORTIZACIJA -knjiženje

Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
breskvica50
Novinec
Novinec
Prispevkov: 8
Pridružen: 22 Mar 2015, 11:43

AMORTIZACIJA -knjiženje

Odgovor Napisal/-a breskvica50 » 22 Apr 2020, 17:59

Septembra 2018 sem kupila omare za pisarno v vrednosti 800 evrov. Ker pisarna še ni bila dokončana je v bilanci 2018 nisem upoštevala.
Zanima me če lahko ta znesek upoštevam v bilanci za leto 2019 in sicer do vrednosti 500 evrov - ostalo pa zabeležim kot pretok denarja med podjetjem in gospodinjstvom. Vsa OS do 500 evrov dajem v stroške (na podlagi sklepa). Drugih večjih nabav ni bilo.

Hvala za razjasnitev dileme.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: AMORTIZACIJA -knjiženje

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 22 Apr 2020, 21:06

Ne, na tak način. V letu 2018, ko omare še ni bila usposobljena za uporabo, je še niste amortizirali. V bilanci bi morali prikazati še neamortizirano vrednost, 800 €. Ta znesek lahko popravite v letošnjih izkazih v stolpcu za lansko leto. Ko je bila usposobljena za uporabo, jo pričnete amortizirati. Za znesek amortizacije zmanjšujete tudi knjižno vrednost, to je znesek še neodpisane vrednosti. Ta znesek upoštevat v bilanci stanja za leto 2019.

Kar se tiče vrednosti 500 €, velja to za izvirno vrednost, to je vrednost ob nabavi (na računu), a morate tako upoštevati enako vsa istovrstna sredstva.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

enkamakovsek
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 03 Mar 2020, 15:47

Re: AMORTIZACIJA -knjiženje

Odgovor Napisal/-a enkamakovsek » 19 Jul 2021, 10:07

ker je tema dovolj nova, bi vprašal tukaj, ker je moj računovodja na dopustu...

kako je z amortizacijo stroja - gre za laser za les - ki je bil kupljen v letošnjem letu ampak ga zaradi zmanjšanja vrednosti naročil uporabljam bistveno manj, kot sem sprva načrtoval - v primeru da bi ga prodal?
Nazadnje spremenil Nina, dne 19 Jul 2021, 13:04, skupaj popravljeno 1 krat.
Razlog: Brisano nedovoljeno oglaševanje

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11746
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke
Kontakt:

Re: AMORTIZACIJA -knjiženje

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Avg 2021, 11:22

V kolikor imate izbran metode funkcionalnega amortiziranja, je to rešitev. Vendar je davčno priznano časovno amortiziranje, torej, bo prihajalo do razlik med davčno in poslovno obravnavo amortiziranja. A verjetno imate izbrano časovno amortiziranje.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori