Letni dopust (urgentno)


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
NusaM
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 40
Pridružen: 09 Feb 2004, 13:37

Letni dopust (urgentno)

Odgovor Napisal/-a NusaM » 06 Dec 2005, 14:18

Pozdravljeni!

Zaposleni je bil na bolniški celo leto ( od 15.1.2005 do 1.12.2005).
Koliko letnega dopusta mu pripada?
Na bolniški je bil zaradi poškodbe izven dela.

Hvala

jambolaja
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1205
Pridružen: 07 Apr 2004, 18:04
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jambolaja » 06 Dec 2005, 14:35

Po mojem mnenju mu pripada celoten dopust.
V naslednje leto lahko prenese vse razen 10 dni, ki jih mora uporabiti v letošnjem letu.

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 06 Dec 2005, 15:13

Tako kot je odgovorila jambolaja. Pravica do letnega dopusta izhaja iz delovnega razmerja ne glede na zmožnost koriščenja le tega. V naslednje leto pa lahko delavec prenese letni dopust in ga izkoristi do 30.06.2005 z pridržkom, da mora vsaj 14 koledarski dni ( 10 delvnik če ima 5 dnevni teden, 12 če ima 6 dnevni teden ) izkoristiti v tekočem letu. v kolikor drelavec zaradi všije sile ( kar bolezen sigurno je ) ne more izkoristiti lanskega dopusta do 30.06 se lahko rok za koriščenje izjemoma podaljša do 31.12 za preteklo leto. Če bo delavec nadaljeval z bolniškim dopustom še celo leto 2006 potem mu dopust seveda propade.

Pozdrav vsem,

MG

natalijacer
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 38
Pridružen: 21 Feb 2004, 16:46
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a natalijacer » 06 Dec 2005, 21:45

KAKO PA JE V PRIMERU, KO JE DEKLE NA BOLNIŠKI ZARADI PROBLEMATIČNE NOSEČNOSTI ? SEDAJ JI POTEČE (31.12.2005) POGODBA ZA DOLOČEN ČAS IN BO NOSEČA 2 MESECA. KER PA BO V BOLNIŠKI NE VEM, KAJ NAJ NAREDIM. ALI JE POMETNO, DA JI PODALJŠAM POGODBO O ZAPOSLITVI ZA DOLOČEN ČAS DO KONCA PORODNIŠKE? VEM, DA MENE PORODNIŠKA NIČ NE STANE, SAMO POTEM IMA PRAVICO DO DOPUSTA IN DO REGRESA ZA 2 LETI. PA ŠE TO JI BOM IZPLAČALA, KAKOR VSAKO LETO DO SEDAJ.
ZANIMA ME TUDI ZATO ,KER JI PODOGBO ZA DOLOČEN ČAS PODALJŠUJEM PO 6 MESECEV ŽE 3 LETA. RES JE, DA JI VSAKOKRAT V SEZNAM DELA ZAPIŠEM DRUGAČNO DELO , PA VSEENO ME SKRBI, DA BI PO IZTEKU PORODNIŠKE ZAHTEVALA ŠE KAJ VEČ ALI PA ME CELO PRIJAVILA NA INŠPEKCIJO ZA DELO. ZANIMA ME, KAKŠNE SO NJENE PRAVICE? NA KAJ NAJ BOM POZORNA , KAJ SMEM IN KAJ NE SMEM NAREDITI, DA ME NE BO IMELA S ČIN IZSILJEVAT?

NATALI :(

komar66
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 291
Pridružen: 17 Okt 2005, 14:59
Kraj: bloke

Odgovor Napisal/-a komar66 » 08 Dec 2005, 09:37

da bo mir pri hiši ji napišite pogodbo do konca porodniške ker po sodni praksi se šteje to kar vi delate za delovno razmerje za nedoločen čas

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a MG » 08 Dec 2005, 10:19

natalijacer. Ok. eno je pravna pravica in dolžnost drugo pa človeška. Zakaj se nekateri delodajačci vedno izogibajo obveznostim ?

Če je delavka v redu ( če ne bi bila je ne bi imeli zaposleno 3 leta ) ji priznajte pravice, ki ji gredo in jo zaposlite za nedoločen čas.
Zadovoljen delavec, ki ve da dobi vse kar si zasluži in kar mu po zakonu gre bo delal dobro in vam posledično prinašal dobiček. Če vas skrbi za bolniške zaradi otroka po porodniški pa naj vam povem, da nismo vse mamice kar naprej na bolniški. Če smo v službi zadovoljne si stvari uredimo tako kot je treba ( če imamo za to tudi zadosti finančnih zmožnosti ), kar je odvisno tudi od delodajalca.

Sama zaradi svojega 21 mesečnega otroka še nisem bila na bolniški.

Pozdrav vsem,

MG

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 08 Dec 2005, 10:55

Tu gre za nekako navzkrižje pri pojmovanju pravica do dopusta in regresa in možnost koriščenja dopusta. Ima pravico do celotnega dopusta in tudi regresa, ni pa nujno, da ima možnost koriščenja v celoti. namreč če ga v letošnjem letu ne izkoristi dva tedna, ga ne more vsega prenesti v novo leto. Le tu je lahko problem. Tudi ko je na bolniški je v delavnem razmerju, pa če ima pogodbo ali ne. to s pogodbo je pa že drugo vprašanje.

V dugem primeru pa mislim, da razmerje pač prekine, ko poteče pogodba. Bolniška ji teče tudi na zavodu, tako da se ji ta čas podaljša. lahko pa naredite, kot je povedal predhodnik, in seveda nosite tudi "posledice" te odločitve. Niste navedli, ali jo želite tudi nadalje zaposliti. Lahko se pa res zgodi inšpektor, potem vsa različna dela padejo v vodo. dejstvo je tu poglavitno. Sicer bi jaz, kot delodajalec s "srcem" kar podaljšal, saj lahko kljub temu prekinete pogodbo kadarkoli. le odpravnino (1/5 bruto plačeza vsako leto bi pač rezkiral). Včasih moramo napraviti tudi kako dobro gesto. DElavka z rizično nosečnostjo potrebuje tudi malce več pozornosti. To bi bila za vas tudi najboljša reklama. Dobber glas, seže v deveto vas.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori