odpravnina in lanski dopust


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
jožica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 Feb 2003, 10:49

odpravnina in lanski dopust

Odgovor Napisal/-a jožica » 26 Mar 2003, 15:38

na podjetju sem zaposlena 1 leto 10 mesecev, zaradi poslovnih vzrokov bomo dobili odpoved. Je odpovedni rok s strani delodajalca res 30 dni? Kako se obračuna odpravnina? 1/5 osnove na leto, pomeni x število let ali št. mesecev???
Imam tudi še cel lanski dopust. Ga podjetje lahko izplača? Pravijo, da moram izkoristit sorazmerni del novega dopusta, da dobim sorazmerni del regresa.....je to res?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 27 Mar 2003, 15:00

Preberite si novi Zakon o delovnih razmerjih na tem naslovu: http://www.racunovodja.com/mdokumenti/zak_del_raz.asp. Upam da boste našli prave odgovore.

Svetujem vam, glede na to kar ste opisali, da se obrnete na pravnika (mogoče sindikalnega, če ste član sindikata).

Pravice do dopusta vam delodajalec ne sme odrekat! Regres je vezan na pravico do koriščenja in ne na samo koriščenje dopusta.

Mislim da boste tudi glede odpravnine našli prave informacije!

Vi kar izkoristite sorazmeren del letošnjega in brez skrbi vsaj 2 tedna lanskega dopusta (če se le da več)!

Obstaja tudi odškodninski sklad (upam da še), kjer dobite povrnjeno odškodnino za neizrabljen dopust in neizplačan regres... Pozanimajete se na Zavodu za zaposlovanje, kamor boste napoteni. In svetujem vam, izkoristite tudi ostele priložnoti, ki jih vam punujajo!

Veliko sreče!

LP, Mirko

jožica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 Feb 2003, 10:49

Odgovor Napisal/-a jožica » 28 Mar 2003, 16:46

Zakon sem prebrala, zanima pa me še neki: so v zakonu določeni minimalni roki in minimalna odpravnina?

Regres ni vezan na smo koriščenje dopusta....to pomeni, da imam pravico do sorazmernega dela regresa, tudi če dejansko ne izkoristim sorazmernega dela dopusta?

Kaj pa če so v kolektini pogodbi določeni drugačni odpovedni rok.... veljajo tisti odpovedni roki, ki so določeni v pogodbi ali tisti, ki so določeni v ZDR?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 31 Mar 2003, 08:59

Vsem, ki ste prebirali moj odgovor 31.3.2003 med cca 9.00 in 12.10 uro se opravičujem, citiral sem namreč stari zakon. Se opravičujem in popravljam napako!

Podrobno si preberite člene od 91. do 102, še posebno 96. Glede odpravnine pa 109. člen. Mislim da je dovolj nazorno.

Kolektivna pogodbe naj ne bi poslabševala ZDR. Če je drugače, velja za delavca ugodnejši pogoj. Pri pogodbah velja: splošna kolektivna izboljšuje ZDR, panožna izboljšuje splošno, podjetniška izboljšuje panožno.

Osnova za ozračun je povprečna mesečna plača v zadnjih treh mesecih. In to 1/5 pomnožite s številom let, (1 x 1/5 povprečne plače). X predstavlja število let prebitih pri istem delodajalcu.

Poglejte še kolektivno pogodbo vaše dejavnosti in še podjetniško kolektivno (če obstaja).

Pozanimajte se, če obstaja program razreševanja presežnih delavsev. Sicer ne vem, ali ste zaposleni v večjem ali manjšem podjetju, ali imate sindikat, svet delavcev? Ali sindikat obstaja, ali obstaja le na papirju? Kakšno je sodelovanje z vodstvom? ....

Nanizal sem vam kar veliko "?", od katerih je odvisen potek razreševanja presežnih delavcev.

Veliko sreče!

Mirko

jožica
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 Feb 2003, 10:49

Odgovor Napisal/-a jožica » 01 Apr 2003, 15:48

Hvala za pomoč!!!

maka
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 10 Jun 2003, 08:30
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a maka » 10 Jun 2003, 08:45

Ali delavcu pripada odpravnina ob invalidski upokojitvi (za I.kategorijo oz. tudi za II.kategoriujo) ?

maka

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Jun 2003, 12:56

Maka, poglejte si članek: http://www.ozs.si/obrtnik/svetovalec/2003-05/razno.htm

Kot jaz razumem, ne pripada.

LP, Mirko

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 10 Jun 2003, 13:00

Maka, poglejte članek: http://www.ozs.si/obrtnik/svetovalec/2003-05/razno.htm

Izsek iz članka: <blockquote id="quote"><font size="1" face="Tahoma, Verdana, Arial" id="quote">quote:<hr height="1" noshade id="quote"><b>Delavec, ki mu je torej delovno razmerje prenehalo kot posledica invalidnosti oziroma zaradi nemožnosti razporeditve na drugo ustrezno delo in uveljavlja pravice na zavodu, do odpravnine ni upravičen. </b>Zakon namreč odpravnino predvideva le v primerih, ko se odpove pogodbo o zaposlitvi bodisi iz poslovnih razlogov ali pa iz tako imenovanih "razlogov nesposobnosti", ne pa tudi v primeru, ko delovno razmerje preneha zaradi invalidnosti.<hr height="1" noshade id="quote"></blockquote id="quote"></font id="quote">

LP, Mirko

Odgovori