dohodnina-študentsko delo


Moderator: Mirko Zbačnik

korita
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Feb 2006, 04:51

dohodnina-študentsko delo

Odgovor Napisal/-a korita » 11 Feb 2006, 05:38

Hči je delala v letu 2005 preko študentskega servisa in skupaj prejela 700.000 sit. Vem,da mora oddati svojo davčno napoved in ona ne bi uveljavljala splošne olajšave.
Zanima pa me, če jo lahko jaz uveljavljam kot vzdrževanega družinskega člana in ali moram vpisati njen zaslužek preko študenta v svojo napoved.

Druga hči je tudi delala in prejela 300.000 sit. Ona ne bi oddajala dohodnine samo zanima me, če moram tudi njen zaslužek prikazati v moji napovedi, ker jo bom tudi uveljavljala kot vzdrževanega druž. člana.

Hvala za odgovore

fallenangel
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 22 Okt 2005, 11:12

Odgovor Napisal/-a fallenangel » 11 Feb 2006, 15:26

kakor mi je meni znano mora čisto vsak dijak (oz. študent) oddati davčno napoved (predvsem zaradi tega ker v kolikor je do konca junija prejemala prihodke - je od zaslužka tudi oddvajala del akontacije, ki se ji bo vrnil v kolikor ni presegla zneska 1,300.000,00) . Potem pa je še drug " scenarij" in sicer:

Dijaku oz. študentu se prizna zmanjšanje letne dohodninske osnove (za leto 2005) v višini 564.400 SIT pod pogojem, da ga starši v svoji napovedi dohodnine ne uveljavljajo kot olajšavo.
Če bodo starši študenta ali dijaka uveljavljali v svoji dohodninski napovedi (za leto 2005) kot vzdrževanega družinskega člana, bo študent oz. dijak izgubil splošno olajšavo v višini 564.400 SIT.
potem so tukaj tudi posebne davčne olajšave torej

v višini 1.200.000 SIT se lahko uveljavi, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
> obdavčljivi letni dohodki dijaka ali študenta ne presegajo 1.600.000 SIT,
> olajšava velja do dopolnjenega 26. leta starosti, prizna pa se tudi študentu, ki je starejši od 26 let, če se vpiše na študij do 26. leta starosti, in sicer za dodiplomski študij za dobo največ šest let od dneva vpisa in za podiplomski študij za največ štiri leta od dneva vpisa...

le nekaj informacij v zvezi z dohodnino za študente oz. dijake

korita
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Feb 2006, 04:51

Odgovor Napisal/-a korita » 12 Feb 2006, 06:21

Hvala za zelo izčrpen odgovor. Vem, da morajo študentje obvezno oddati davčno napoved, če so prejeli več kot 564.400 sit. Zanima pa me, če je možno, da študentje koristijo splošno olajšavo 1.200.000 sit, starši jih pa prijavimo kot vzdrževane družinske člane, ker njihov dohodek ne presega zneska olajšave 1.200.000 sit. Če je to mogoče, kako se to označi v napovedi dohodnine pri študentu, da pri njih ne upoštevajo splošne olajšave. Ali je dovolj, da starši prijavimo kot vzdrževane člane in pri študentih ne upoštevajo splošne olajšave.
Mogoče narobe razumem, a bi vseeno prosila za kakšen odgovor.

V primeru, da študent ne odda dohodninske napovedi je logično, da ne bo dobil dohodnine povrnjene. Vendar je še vedno za starše ugodneje, če jih oni prijavijo kot vzdrževanega člana kot pa da študent prejme vrnjeno svojo plačana dohodnino.

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

fallenangel
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 22 Okt 2005, 11:12

Odgovor Napisal/-a fallenangel » 12 Feb 2006, 09:14

Sama si razlagam to na tak način (oz. nisem dobila nobene drugačne informacije) se lahko študenta (oz. dijaka) - (torej starši) prijavi kakor vzdrževanega člana v kolikor ni presegel zneska 1.300.000. Študentu pa v vsakem primeru pripada olajšava do tega zneska... torej v vašem primeru lahko obe hčerki prijavite kot vzdrževane člane... njima pa pripada olajšava, tako da v tem primeru bi morali tako hčerki dobiti povrnjeno akontacijo (v kolikor sta jo odvajali) vi pa ju prijavite kakor vzdrževana člana........ upam, da sem odgovorila na vaše vprašanje... in v kolikor je kdo prejel drugačne informacije naj prosim to sporoči...

hvala in lp

fallenangel
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 73
Pridružen: 22 Okt 2005, 11:12

Odgovor Napisal/-a fallenangel » 12 Feb 2006, 09:20

Pa še nekaj bolj po domače napisano... splošno davčno olajšavo v znesku 564.400 SIT hčerki izgubita ker ju boste prijavili kot vzdrževanega člana...(zaradi tega predvidevam, da bi morala tudi prva hči oddati dohodninsko napoved) vendar jima pripada še vedno olajšava v znesku 1.300.000,00 torej nebi smelo biti nobenega problema... kar se tiče oddaje dohodninske napovedi...

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Feb 2006, 16:30

Študentje, ki so delali preko študentskega servisa oddajo napoved za dohodnino, če so:
1. presegli znesek splošne olajšave 564.400 SIT
2. niso presegli tega zneseka, vendar so starši uveljavljali olajšavo za vzdrževanega družinskega člana.

V vašem primeru, če želite vi uveljavljati olajšavo za vzdrževanega družinskega člana, morata oddati napoved obe hčeri. Pri obeh se ne bo upoštevala splošna olajšava, imata pa obe še tako imenovano osebno olajšavo v višini 1,200.000/letno.Če pa ne boste vi uveljavljali olajšave za otroke, mora vložiti napoved samo hčerka, ki je prejela dohodkov v višini 700.000 SIT. V vsakem primeru pa vložita napoved obe, če je bila med letom plačana akontacija dohodnine, saj lahko samo na ta način pride do vračila preveč plačane dohodnine.

Glede na to, da imata hčerki kot študentki osebno olajšavo (če sta imeli status študenta celo leto), ki daleč presega njun zaslužek, je pametno da uveljavljate vi olajšave za otroke. Hčerki pa vložita napoved za dohodnino, dohodnine tako ne bosta plačali (700.000 minus 10% normativnih stroškov minus osebna olajšava 1,200.000= osnova za dohodnino 0).
Upoštevanje splošne olajšave pri študentih in hkrati vzdrževani člani pri starših se ugotavlja v odmernem postopku, iz podatkov o davčnih številkah bodisi tistih, ki so napoved vložili kot študentje in davčnih številkah vzdrževanih družinskih članov, ki so jih navedli starši.

korita
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Feb 2006, 04:51

Odgovor Napisal/-a korita » 12 Feb 2006, 19:52

Hvala za zelo izčrpne odgovore.

Imam še eno vprašanje in sicer ali je situacija kaj spremenjena kot je vse opisano že zgoraj, če hči ki je prejela 700.000 sit ni imela celo leto statusa študenta ampak samo kot pavzer.

Hvala in lp

Orionka
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 13 Feb 2006, 21:58

Odgovor Napisal/-a Orionka » 13 Feb 2006, 22:30

Podoben problem kot korita (oziroma njena hči) imam tudi sama... :)

Od januarja do oktobra sem imela status, od oktobra naprej pa sem pavzerka(študent, ki prvo leto pavzira ima 1 leto še pravico delati preko študentskega servisa, oziroma nekaj takega)...

Že lansko leto mi je na uho prišla novica, da bi morali študentski servisi pavzerjem ne glede na znesek nakazila, trgati stran akontacijo dohodnine v višini 25%. Poklicala sem po študentskih servisih, da bi preverila to novico, pa sem na vseh dobila odgovor, da ta zakon sploh še ni sprejet in da naj se ne sekiram... In sem pridno delala naprej... V celem letu sem zaslužila okoli 1 200 000sit
Pri prvi plači v januarju me je skoraj zadela kap, ker sem namesto 100 000sit, dobila bogih 75 000sit... spet kličem naokoli (2x študentski servis in 1x davčni urad) in na vsakem "mestu" dobim drugačen odgovor:

1. študentski servis: če ne bom presegla zneska splošne olajšave, mi bo ta akontacija vrnjena,
za lansko leto pa da naj se ne sekiram, naj napišem kot da sem imela celo leto status

2. študentski servis: ne glede na to, koliko bom zaslužila, mi ta akontacija, ki mi jo bodo letos odtrgali pri nakazilih, ne bo povrnjena, lahko mi pa delodajalec nakazuje po približno 22 000sit in mi od tega ne bodo trgali stran akontacije, vendar jo bom morala naslednje leto vseeno plačati:
za leto 2005: celotni znesek nakazil se deli proporcionalno, in potem za tisti cas ko nisem imela statusa plačam dohodnino

3. davčni urad: po 10 prevezavah in 5 različnih telefonskih številkah končno dobim gospo, ki mi ve vsaj malo povedati kako in kaj: akontacija dohodnine ki mi jo bodo v letu 2006 odtrgali mi bo vrnjena pod pogojem, da me starši ne bodo prijavili kot vzdrževanega člana in če ne presežem splošne olajšave
za leto 2005 pa se mi bodo dohodki proporcionalno delili in bom pač morala plačati dohodnino.

Zanima me, če kdo kaj več ve o tem, ker sem sama popolnoma zbegana. Kjer koli in kar koli preberem na to temo, se razlikuje od prejšnega članka tako da res ne vem več kaj in kako. :(

že v naprej hvala za odgovore
lp Orionka

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Feb 2006, 08:07

Korita, situacija se spremeni, če hči ni imela celo leto statusa študenta, ampak je bila delno tudi pavzer. Dovoljeni znesek dohodka in osebna olajšava se sorazmerno znižata:
napr. recimo, da ima status študenta 9 mesecev, nato je pavzer:
1,600.000 je dovoljen znesek, da obdrži osebno olajšavo :12 X 9= 1,200.000,SIT (toliko je lahko dohodkov od študentskega dela)
osebna olajšava= 1,200.000 :12 X 9= 900.000.
Če pa je prejemala dohodke, ko je bila pavzer, pa osebne olajšave nima in bi že ob izplačilih morala biti obračučna akontacija dohodnine: 25%, smela pa je delati na podlagi študentske napotnice.
LP

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Feb 2006, 08:14

Orionka!
Odgovor na tvoje vprašanje boš našla na straneh DURS-a na tej strani:
http://www.gov.si/durs/index.php?lg=sl&f=status.html.
Sicer pa so ti najbolj pravilno odgovorila na davčni. Kot pavzer lahko delaš preko študentske napotnice, vendar ti ne pripadajo osebne olajšave, in akontacijo dohodnine bi moral plačati študentski servis. V vsakem primeru moraš vložiti davčno napoved, če si med letom plačala akontacijo dohodnine, sli če so te starši uveljavljali kot vzdrževanega družinskega člana.
LP

essa
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 57
Pridružen: 20 Sep 2005, 09:24
Kraj: kras
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a essa » 14 Feb 2006, 12:52

Mene tudi zanima nekaj v zvezi z oddajo dohodnine...Hčerka je prejela v lanskem letu skupaj 312.000 sit preko študentskega dela in od tega plačala 7000 sit akontacije...

Ker ni presegla zneska,ki je norma za oddajo dohodnine,me zanima ali naj vseeno odda napoved in tako dobi povrnjenih teh 7000 sit?

Sama sem samohranilka in bi jo prijavila kot vzdrževanega člana družine.Sedaj pa ne vem ali moram tudi js prijaviti njen dohodek?

Hvala in lp,
Karmen
RESNICA JE ZADNJA BESEDA PRIHODNOSTI!!!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Feb 2006, 18:09

Essa!
Hčerka mora oddati napoved že zaradi tega, ker jo boste vi uveljavljali kot vzdrževanega družinskega člana. Ne oddajo tisti, ki nimajo prejemkov več kot je splošna olajšava in jih nihče ne prijavi kot vzdrževanega družinskega člana.
Na kratko: Vaša hčerka bo oddalo napoved, na podlagi katere bo dobila vrnjeno akontacijo dohodnine, Vi pa jo v svoji napovedi vpišite kot vzdrževanega družinskega člana. Dohodka svojega otroka ne vpisujete v svojo dohodninsko napoved.
Lep pozdrav

Odgovori