izračun dohodnine - študent in zaposlen


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
mircibro
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 12 Feb 2006, 17:42

izračun dohodnine - študent in zaposlen

Odgovor Napisal/-a mircibro » 12 Feb 2006, 18:03

Pozdravljeni!

Sicer sem se trudil brskati po forumu, da bi našel odgovor na svoja vprašanja, ampak nisem bil preveč uspešen. Pri moji zadeve gre namreč za to:

Pravico do statusa študenta sem v letu 2005 imel od januarja pa do decembra.
OD januarja do septembra sem delal preko študentskih napotnic in zaslužil 1.300.000.
Od januarja do aprila sem bil pri starših naveden kot vzdrževani član.
Z oktobrom sem stopil v pogodbeno razmerje in do decembra zaslužil 600.000.


Ko sem poskusil uporabiti el. obrazec za izračun dohodnine, mi je po vnosu omenjenih zneskov v excelu prikazalo napako v izračunu (#vrednost) za splošno olajšavo, tako da si s tem pri preverjanju svoje situacije nisem mogel pomagati.

In kaj sedaj?

Ali mi lahko kdo pomaga?

Prepričan sem, da se je še kdo od bivših (sedanjih) študentov našel v podobni zagati... Če kdo ve pot iz tega vrtiljaka vprašanj, ga prosim za pomoč:

Ali imam pravico do povračila zneska, ki mi ga je v prvi polovici lanskega leta vzela država?
Ali pod skupni dohodki za odmero dohodnine spada tudi plača - torej sploh nimam pravice do splošne olajšave 1.200.000 in povračila?
A se jaz kot vzdrževan član štejem le del leta (4/12) ali kar čez vse leto - torej nimam pravice do olajšave 540.000?
Ali se naj pripravim na visok znesek plačila državi?
A se jaz in meni podobni tretiramo kot študenti ali zaposleni ljudlje?

(Ta je pa bolj iz stiske privlečena :cry: ) A lahko izpolnim dva ločena obrazca za preteklo leto - enega kot študent in enega kot zaposlena oseba?

Napomoč!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 12 Feb 2006, 18:35

Pozdravljen!
Najprej odgovori na dodatna vprašanja:
1. si imel status študenta od 01.01. do 31.12.2005;
2. kaj ti predstavlja pogodbeno razmerje: podjemna pogodba, avtorska pogodba ali si bil v "delovnem razmerju" (mislim, da v delovnem razmerju nisi bil, če si imel status študenta);
3. če se imel status študenta, so lahko starši uveljavljali olajšavo za vzdrževanega člana celo leto 2005?

Na splošno velja, da lahko koristiš letno osebno olajšavo 1,200.000 SIT, če tvoji dohodki v času statusa študenta ne presegajo 1,600.000 (če imaš status celo leto, sicer se ti sorazmerno zmanšata oba zneska). Tvoji dohodki (1,900.000 SIT) v vsakem primeru presegajo letni znesek (ob predpostavki, da si imel status celo leto), kar pomeni da si ob osebno olajšavo. Tako si izenačen z drugimi davkoplačevalci.

Splošno olajšavo lahko koristiš, če te starši ne uveljavljajo kot vzdrževanega člana. Če te bodo starši v svoji napovedi za dohodnino uveljavljali kot olajšavo samo za štiri mesece? (kar je nelogično), potem se tebi splošna olajšava sorazmerno zviša/zniža. Ugotovi s starši, kaj je za tebe in za njih ugodneje: ne uveljajo olajšave za vzdrževanega družinskega člana, potem imaš ti praviso do celotne splošne olajšave; ali pa oni uveljajo vzdrževanje za celo leto in ti nimaš pravice do splošne olajšave.
Res te daje stiska, mi je prav žal, ampak nihče ti tukaj ne bo mogel pomagati.
Zakaj se ti je pokazala napaka v izračunu?

korita
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 11 Feb 2006, 04:51

Odgovor Napisal/-a korita » 12 Feb 2006, 20:05

Tudi meni se je zgodilo isto, ko sem naredila izračun, da je prikazalo napako. Še enkrat poskusi vse vnesti in drugič je bilo v redu.

Pozdrav

mircibro
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 12 Feb 2006, 17:42

Odgovor Napisal/-a mircibro » 13 Feb 2006, 08:45

Odgovarjam na tri vprašanja:
1. si imel status študenta od 01.01. do 31.12.2005;
2. kaj ti predstavlja pogodbeno razmerje: podjemna pogodba, avtorska pogodba ali si bil v "delovnem razmerju" (mislim, da v delovnem razmerju nisi bil, če si imel status študenta);
3. če se imel status študenta, so lahko starši uveljavljali olajšavo za vzdrževanega člana celo leto 2005?
1. Nisem prepričan. Z oktobrom sem vstopil v pogodbeno delovno razmerje - tako sem se pač dogovoril z delodajalcem (to najbrž pomeni, da sem s podpisom pogodbe avtomatično izgubil status študenta?)
2. delovno razmerje
3. z aprilom so me odjavili kot vzdrževanega člana - torej le prvih nekaj mesecev.

Sedaj pa še dodatno vprašanje: Torej mojim staršem ni potrebno vnesti mene kot vzdrževanega člana, četudi so dobivali dodatek prvih nekaj mesecev?

Pa še glede obrazca - v primeru, da nisem vnesel obdobja s statusom študenta, je deloval. Ko pa sem vnesel obdobje od januarja do septembra , mi je vrnil napako. Poskusil pa sem večkrat.

Hvala in lep pozdrav

diana
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 608
Pridružen: 23 Jan 2004, 22:38
Kraj: Slovenia

dohodnina-študent

Odgovor Napisal/-a diana » 13 Feb 2006, 13:36

Tudi sama bom imela verjetno težave s temi obračuni. Hčera ima kot absolvent še vedno status študenta, s 01.09.2005 pa so jo za določen čas zaposlili za določen čas enega leta na osnovi šoli. Če jo jaz kot vzdrževanega člana obračunam za 8 mesecev, si ona potem splošne olajšave verjetno ne sme obračunati, ko zase obračunava akont.dohodnine, da jo dobi potem nazaj,
ne vem pa kako pri sinu, ki je dijak, ima dva izplačila ŠS, ko se je še obračunala akont.dohodnine, nima več kot 250.000 SIT bruto izplačila. Njega pa si verjetno lahko dam kot vzdrževanega člana, kljub temu da bo on zase tudi oddal obračun, zato da dobi vrnjeno akont.dohodnine. Ne vem pa, kakšen znesek lastnih sredstev vpišem pri sebi za sina, kot vzdrževanega člana.
Naslednje leto bo lažje, ker bo sam oddal obračun, saj je od 01.01.06 vpisan v register poklicnih športnikov-normiranec, bo pa še vedno tudi dijak-srednješolec.Prosim za pomoč! Hvala :spomezik:
diana

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Feb 2006, 08:26

Mircibro!
Kar se tiče izgube statusa študenta razmišljaš pravilno, Ko si sklenil delovno razmerje, si tega izgubil. Pri ugotavljanju zneska, za upoštevanje osebne olajšave, zdaj ni pomembno ali si bil v delovnem razmerju ali si delal po podjemni ali kakšni koli drugi podlagi. Glede presežka dohodkov ti osebna olajšava ne pripada več.
Sicer ne vem zakaj so te starši odjavili in kje kot vzdrževanega člana v aprilu, če praviš da si imel status študenta do konca septembra? Ali govoriš o "otroških dodatkih", ki so jih prejemali starši zate. Če te bodo v dohodninski napovedi uveljavljali le 4 mesece, bo pri njih upoštevana olajšava za družinskega člana za 4 mesece, pri tebi pa sorazmerni del splošne oljašave do konca leta.
Glede programa, pa moram reči, da ga nisem preizkušala zato ti bodo morali pomagati drugi forumci. Možno je, da si vnesel status študenta celo leto, nato pa še vpisal dohodke iz zaposlitve, kar pa seveda za njega ni logično. Poizkusi še enkrat, kot ti je že nekdo predlagal.
Lep pozdrav

Odgovori