dohodnina 2005 -pomoč


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
minatesa
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 Okt 2005, 17:09

dohodnina 2005 -pomoč

Odgovor Napisal/-a minatesa » 17 Feb 2006, 16:03

Prosim vas, če bi mi kdo obrazložil kaj moram narediti v mojem primeru pri izpolnjevanju dohodnine za leto 2005.

V letu 2005 sem od januarja do sept 2005 imela še status študenta in sem z delom prek študentskega servisa zaslužila 581.790 SIT. zaradi zakona, ki je veljal v začetku leta, mi je bilo od zaslužka trgano 17.517 SIT.

Z oktobrom 2005 mi je status študenta potekel in od takrat sem na zavodu prijavljena kot brezposelna oseba. od takrat na študentsko napotnico nisem več delala, ker sem tudi okt. diplomirala. Sem se pa decembra zaposlila samo za en mesec in potem za decembrsko delo prejela v januarju 06 tudi plačo.

Vem, da če hočem dobiti vrnjeno teh 17.517 Sit moram sama pisati svojo dohodnino. Zanima me pa sledeče:
Ali lahko pišem svojo dohodnino samo za prvih pet mesecev (takrat so mi bili dohodki tudi dejansko trgani), za ostale mesece (se pravi od junija dalje) pa me starši pišejo kot vzdrževanega družinskega člana in s tem se staršem prizna sorazmeren del olajšav (za 7 mesecev)… seveda če me starši sploh lahko pišejo kot vzdrževanega družinskega člana za čas brezposelnosti (ne vem tudi kako je potem z mesecem decembrom ker sem se zaposlila). Pa pravzaprav če se december sploh še upošteva za to dohodnino ali že gre v dohodnino 2006?…

Kot druga možnost, ki tudi ne vem če ima pravno podlago pa je sledeča: starši me vpišejo kot vzdrževanega družinskega člana za celo leto (če seveda velja tudi za čas brezposelnosti) in uveljavljajo v njihovi dohodnini olajšavo zame za celo leto, s tem pa pustim teh 17.517 SIT državi. Seveda v primeru, da bi potem starši na račun mene kot vzdrževanega družinskega člana dobili več vrnjeno kot 17.000 SIT.


Zanima me to, če je kakšna možnost, da bi jaz dobila teh 17.517 Sit vrnjeno, ob enem pa da bi me lahko starši uveljavljali kot vzdrževanega družinskega člana vsaj za kakšen mesec.


Zahvaljujem se vam za čas, ki ste ga porabili zame in zahvaljujem se vam že v naprej za odgovore.

Lep pozdrav

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 17 Feb 2006, 18:42

Pozdravljena!
Na to temo je bilo napisanih že veliko odgovorov v temah o študentskem delu, zato bom bolj kratka.
Status študenta si imela 9 mesecev, brezposelna si bila 2 meseca = skupaj si 11 mesecev vzdrževani družinski član pri starših. V tem primeru ti ni priznana splošna olajšava, ki pa je sicer niti ne potrebuješ.

Tvoji prejemki preko študentskega servisa ne dosegajo 1,200.000 (sorazmerni del za 9 mesecev od zneska 1,600.000), kar pomeni, da se ti prizna sorazmerni del osebne olajšave 900.000 (za 9 mesecev od zneska 1,200.000). Ker pa te starši uveljavljajo kot vzdrževanega družinskega člana, moraš v vsakem primeru oddati dohodninsko napoved. Plačano akontacijo dohodnine boš tako dobila povrnjeno,saj nimaš osnove od katere bi se računala dohodnina (olajšave so večje od zneska prejemka, pa še 10% normativnih stroškov ti je priznanih).
Dohodke od zaposlitve za mesec december si prejela šele v januarju,zato tudi niso predmet dohodninske napovedi 2005, ampak šele 2006. Veliko uspehov na delovnem mestu.

Odgovori