Jubilejne nagrade


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
thinkblue
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 14 Dec 2004, 14:22
Kraj: Slovenia

Jubilejne nagrade

Odgovor Napisal/-a thinkblue » 18 Sep 2006, 08:27

V 47. členu Kolektivne pogodbe iz gradbeništva je zapisano:
47. člen

(jubilejne nagrade)

(1) Delavcu pripada jubilejna nagrada v višini:
– za 10 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj ene najnižje osnovne plače prvega tarifnega razreda;
– za 20 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj poldruge najnižje osnovne plače prvega tarifnega razreda;
– za 30 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj dveh najnižjih osnovnih plač prvega tarifnega razreda.
(2) Zadnji delodajalec je tisti, ki je izplačevalec jubilejne nagrade.
(3) Jubilejna nagrada se izplača v roku enega meseca po dopolnitvi pogojev iz prve točke.
Zanima me ali monterju, ki je npr. bil zaposlen 7 let na eni firmi in sedaj 3 leta na drugi pripada kakšna jubilejna nagrada za 10 let delovne dobe ?

hvala

TB

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 18 Sep 2006, 09:58

Menim, da če ni prejšnji delodajalec pravni prednik tega delodajalca, potem delavcu ne pripada jubilejna nagrada in mu bo pripadala šele čez 7 let.

Lp

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Odgovor Napisal/-a capa1 » 18 Sep 2006, 13:19

Meni pa so na seminarju tolmačili tako: ponavadi se lahko štejejo leta res pri zadnjem delodajalcu, oz. lahko delodajalec vseeno izplača delavcu jubilejno nagrado za npr.skupno delovno dobo 10 let, čeprav je le-ta delal prej kje drugje in ima skupno vseh 10 let. Vedno se gleda, kaj je bolje za delavca. Če pa je delavec že prejel pri prejšnjem delodajacu za npr. 10 let, pri novem pa dela tudi spet 10 let, mu pa zadnji delodajalec ne sme izplačat še enkrat jubilejno nagrado za 10 let, ker jo je že prejel - za 20. let pa lahko!!!

Kakorkoli- v našem podjetju izplačujemo delavcu jubilejne nagrade za doseženo skupno delovno dobo, čeprav ni bil pri nas zaposlen ves ta čas!

thinkblue
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 14 Dec 2004, 14:22
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a thinkblue » 18 Sep 2006, 14:23

No jaz sem prej navedel samo primer!
Dejasko stanje pa je takšno, da je delavec enkrat že prejel nagrado za 10 let (pri prejšnjem delodajalcu). Sedaj pa bo skupno imel 20 let delovne dobe - ampak pri nas je samo zadnja tri leta. Prej je bil pri drugi konkurenčni firmi.

@capa1: praviš da za 10 let dvakrat ne moreš dobiti jubilejne nagrade? Glede na to da mu sedaj ne bomo izplačali jubileja, kaj bo čez 7 let če bo še pri nas?
Pri nas bo takrat namreč imel 10 let, skupaj bo imel 27 let, kaj mu bomo izplačali? Za 10 ne moremo ker je že dobil, 20 pa še pri nas ne bo imel !

Ni mi jasno ...

TB

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Odgovor Napisal/-a capa1 » 19 Sep 2006, 09:43

Hja, zapleteno. Ampak meni so izrecno povedali na seminarju o ZDR, da se ne sme 2X nagradit za isto stvar. Mogoče naj še kdo drug pove kaj o tem, če je slišal.

jambolaja
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1205
Pridružen: 07 Apr 2004, 18:04
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jambolaja » 19 Sep 2006, 13:56

Tu bi se tudi jaz strinjal, da 2x za isto stvar ne more dobiti izplačano jubilejno nagrado.
Vendar pa menim, da v primeru ko bo pri vas 10 let dobiva nagrado za drugo stvar (drugih 10 let). Vsaj jaz si tako razlagam določilo iz vaše KP.

thinkblue
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 30
Pridružen: 14 Dec 2004, 14:22
Kraj: Slovenia

Odgovor Napisal/-a thinkblue » 16 Nov 2006, 07:37

Zadeva je pri nas nekaj časa zamrla. Danes pa je znova prišla na plan.

Delavec je šel do sindikata, kjer so ga opozorili naj si podrobneje pogleda točko dve (2) v 47.členu kolektivne pogodbe iz gradbeništva !
47. člen

(jubilejne nagrade)

(1) Delavcu pripada jubilejna nagrada v višini:
– za 10 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj ene najnižje osnovne plače prvega tarifnega razreda;
– za 20 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj poldruge najnižje osnovne plače prvega tarifnega razreda;
– za 30 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj dveh najnižjih osnovnih plač prvega tarifnega razreda.
(2) Zadnji delodajalec je tisti, ki je izplačevalec jubilejne nagrade.
(3) Jubilejna nagrada se izplača v roku enega meseca po dopolnitvi pogojev iz prve točke.
Ta člen bi naj govoril, da je pojem "ZADNJI DELODAJALEC" tisti delodajalec, kateri ti mora izplačati jubilejno nagrado in ne tisti pri katerem si zaposlen npr. zadnjih 10 let !!!

Primer: Pri delodajalcu A si zaposlen 9,5 leta nato službo zamenjaš in se zaposliš pri delodajalcu B. Po pol leta ti pripada jubilejna nagrada za 10 let delovne dobe. Izplača ti pa jo zadnji delodajalec v celoti ! A to drži ??? Sedaj pa več ne vem kaj je res in kaj ni. Le kdo piše te pogodbe če so tako dvoumno napisane. Prosim za nasvete ...

TB

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 16 Nov 2006, 08:19

Prebrat pa morate še prejšnjo točko, kjer piše:
– za 10 let delovne dobe pri zadnjem delodajalcu v višini najmanj ene najnižje osnovne plače prvega tarifnega razreda;

Meni je to razumljivo. Zadnji delodajalec je tisti, pri katerem si trenutno zaposlen in ti je tudi dolžan izplačati jubilejno nagrado za 10 let delovne dobe pri njem.

Mogoče vam bo tale odlomek iz sestavka malo bolj pomagal:
http://www.ozs.si/obrtnik/prispevek.asp ... 99&ID=4396

Odprava skupne delovne dobe kot podlage za izplačilo jubilejne nagrade (ki je v bistvu odražala že davno preživeto združeno delo) predstavlja nedvomno pomemben korak v prizadevanjih k razbremenjevanju delodajalcev, tako da je zadevno spremembo moč upravičeno prišteti tudi k pomembnim dosežkom pogajalcev ZDODS in OZS.

Ob tem pa je treba opozoriti, da skupna delovna doba kot podlaga za jubilejno nagrado še vedno velja tako za delodajalce, ki jih zavezujejo kolektivna pogodba za negospodarstvo in dve ali tri panožne kolektivne pogodbe starejšega datuma s področja gospodarskih dejavnosti. Zato mora delodajalec za pravilno ugotovitev svojih tovrstnih obveznosti v konkretnem primeru preveriti, kako je pravica do jubilejne nagrade urejena v panožni kolektivni pogodbi, prav tako pa tudi v internem pravilniku podjetja (če ga seveda ima). V primeru, ko posamezno pravico ureja več različnih kolektivnih pogodb ali drugih predpisov, se namreč v konkretnem primeru uporabi kot zavezujoča tista normativna ureditev, ki je za delavca najugodnejša.

Lp

impkm
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 15 Sep 2005, 13:41
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a impkm » 22 Nov 2006, 09:32

capa1 napisal/-a:Hja, zapleteno. Ampak meni so izrecno povedali na seminarju o ZDR, da se ne sme 2X nagradit za isto stvar. Mogoče naj še kdo drug pove kaj o tem, če je slišal.

Da delavec ne more biti nagrajen 2× je mišljeno tako, če je že dobil jubilejno nagrado za 10 let skupne dobe (vse dobe pri različnih delodajal.), je ne more dobiti še za 10 let pri istem delodajal., ki mu je že izplačal za celotno dobo. Lahko pa dobi jubilejno za 10 let pri istem delodajalcu in za 10 let pri naslednjem (če bo pri njemu skupaj 10 let).

Tako sem sama dobila pri našem delodajalcu za skupno dobo 10 let (4 leta v prejšnjem podjetju, 6 let v sedanjem) jubilejno nagrado, ko pa sem dopolnila 10 let pri sedanjem delodajalcu, nisem mogla dobiti še enkrat za 10 let. Med tem časom je bilo v podjetju ukinjeno izplačilo jubilejnih nagrad za skupno dobo, ampak za skupno pri istem delodajalcu. Tako sedaj čakam na 20-letnico pri sedanjem delodajalcu (skupno bom imela 24 let). Upam, da dočakam !! :lol:

Vam je sedaj kaj bolj jasno?

Lep pozdrav
Stanka

Odgovori