izplačilo plače za nazaj, zelo nazaj


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
KLEMEN2
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 07 Mar 2005, 08:38

izplačilo plače za nazaj, zelo nazaj

Odgovor Napisal/-a KLEMEN2 » 12 Okt 2006, 16:28

Pozdravljeni,

na temo zaostanka izplačevanja plač je bilo tu že mnogo govora, vendar je tale situacija malenkostno drugačna. Jo bom opisal na kratko in upam, da mi boste lahko dali kako mnenje.

Zaposleni v d.n.o. (edini) že od leta 2004 ni samemu sebi izplačal plače zaradi finančnih težav. V bilancah so bile plače obračunane, vendar pa niso bili plačani prispevki in dohodnina, prav tako ni bilo nakazila na osebni račun. Plača je bila obračunana kot minimalka. Sedaj v letu 2006 se mu je poslovanje izboljšalo in bi želel za nazaj nadoknaditi izplačila.

Upoštevajte, da je minimalna plača od leta 2004 do danes narasla, prav tako se je vsaj enkrat vmes zamenjala zakonodaja, ki ureja ta področja.

Vsak mesec želi za nazaj pokriti 3 plače.Kako bi bilo to najbolj enostavno izvesti?

Ali naj uskladim minimalko iz let 2004 in 2005 in razliko do danes dam kot davčno nepriznane stroške, ali pa naj upoštevam osnovo iz leta 2004 in obračunam prispevke od sedaj veljavne minimalke (kako se slednje izvede?). Zanima me kako je z boniteto, ker je imel službeni avto in kako je s povračili za prevoz prehrano? Kateri Rek obrazci? Skratka imam celo zbrko.

Vem, da bi bilo najbolje poklicati na durs in se o tem pogovorti, vendar bi vseeno predhodno od vas želel kako mnenje.

Že vnaprej se vam zahvaljujem in lep dan še naprej
klemen

jambolaja
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1205
Pridružen: 07 Apr 2004, 18:04
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a jambolaja » 12 Okt 2006, 16:33

Ponavadi delavec toži podjetje in mu le to potem mora za nazaj plačevati. Kako bo v tem prostovoljnem primeru ne vem ?

Poleg tega tu bodo še obresti, če ne za plače pa vsaj za dajatve.

Sam nisem imel primera v praksi tako, da vam želim veliko sreče pri ikanju odgovora.

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 12 Okt 2006, 20:31

Predlagam vam, da od razlike do sedanje minimalke obračunate samo prispevke, ki so potrebni - pokojninsko in starševski prispevek.
http://www.durs.gov.si/index.php?id=5538&no_cache=1

Obračun teh prispevkov se mi ne zdi sporen, saj tako nalaga zakonodaja.
Tak primer sem imela v letu 2005, ko sem izplačevala plače iz leta 2003 in 2004.
Upam, da sem kaj pomagala.

Lp

KLEMEN2
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 07 Mar 2005, 08:38

Odgovor Napisal/-a KLEMEN2 » 13 Okt 2006, 12:59

Hvala za mnenje Zoris in jambolaja,

Če sem vas prav razumel, se ta razlika obračuna samo za prispevke za ZPIZ in starševsko varstvo. Kaj pa za ostala dva: zdravstveno zavarovanje in za zavod za zaposlovanje? Se ne doračunata oz. v čigavo breme gresta, če?

Mogoče bi bilo bolje, da bi obračun plač za leto 2004, ki je bil poknjižen v letu 2004 moral stornirati in letos narediti novega, ki upošteva sedanjo zakonodajo, kar se tiče dohodnine, prevoza na delo, malice,bonitete, DIP, ipd. Ali bi bilo to davčno priznano? Ali bi se REK obrazec potem glasil na december 2005, čeprav bi bil narejen v mesecu oktobru2006?

Še enkrat hvala in lp
klemen

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 13 Okt 2006, 21:24

Prispevki od razlike do minimalne plače, gredo v breme firme.
V vsakem primeru se plača obračuna na novo (zaradi nove zakonodaje v letu 2005).

Konkretno sem imela v letu 2005 izplačilo za leto 2003 in to:
v breme delavca bruto 12.950,05 in nato prispevki (22,10 %) iz bruto plače;
od razlike do minimalne plače v višini 104.476,37, ki pa se ni izplačala, so se obračunali samo prispevki 15,50 % iz in starševsko varstvo 0,10 %.
Prispevki na plačo pa so se obračunali v višini 16,10 % od vrednosti 117.426,42 SIT.

Prehrana, prevoz in ostalo ste imeli verjetno prav tako že obračunano in bi bilo to samo izplačilo, zato ne vidim problema, da ne bi bilo davčno priznano.

V REK obrazec vpišete tisti mesec in leto, za katerega izplačujete plačo.

Lp

KLEMEN2
Nov član
Nov član
Prispevkov: 27
Pridružen: 07 Mar 2005, 08:38

Odgovor Napisal/-a KLEMEN2 » 14 Okt 2006, 06:42

Hvala Zoris,

a to pomeni konkretno v vašem primeru, da ste dodatno računali 15,5% in 0,1% od osnove 12.950,05 SIT, ki je davčno priznano. Kaj pa preostala dva prispevka. Verjetno se ne računata. Ali pač.

Pa še to. Kako ste pri vas zadevo zapeljali. Ali ste se najprej povezali z dursom in jim obrazložili vzroke za zamudo izplačil? A ste REKe sproti oddajali ali ste jih oddali na koncu, ko je bilo dejansko izplačilo?

Lep vikend vam želim! :ssirok:
klemen

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Odgovor Napisal/-a Zoris » 14 Okt 2006, 07:16

Narobe ste me razumeli. V letu 2003 je bila obračunana bruto plača v višini 12.950,05 SIT. Od te bruto plače so bili obračunani normalni prispevki in to iz v višini 22,10 % in na v višini 16,10 %. Delavec bi takrat prejel samo neto izplačilo *10.088,08 SIT, kakor tudi sedaj.

Ker pa ta bruto plača ni dosegala minimalne plače, ki je bila v trenutku izplačila (117.500,00 SIT), je bilo potrebno od razlike od bruto obračunane plače do višine minimalne plače obračunat naslednje prispevke (razlika znaša 104,549,95 SIT):
iz plače - 15,50 % pokojninsko zavarovanje in 0,10 % starševsko varstvo
na plače - 8,85 % pokojninsko zavarovanje in 0,10 % starševsko varstvo

Skupaj obračunani prispevki od razlike do minimalne plače v tem primeru so bili *25.667,01 SIT in so šli v breme firme. Moram vam še dodati, da sem že takrat obračunala dodatni prispevek iz in na za pokojninsko zavarovanje od takrat veljavne minimalne plače (mislim, da je v letu 2003 je bil obvezen samo ta prispevek).

Glede izplačila se z DURS-om pred izplačilom nisem dodatno dogovarjala. Predložila sem jim potrebne obrazce in nič drugega. Obrazci se predložijo ob izplačilu in ne ob obračunu plač. Je sicer bilo vprašanje, glede višine izplačila pod minimalno plačo, vendar, ker je bilo to izplačilo na osnovi individualne pogodbe, ni bilo nato nobenega problema.
V kolikor pa imate pogodbo o zaposlitvi sklenjeno na osnovi kolektivne pogodbe, pa vam predlagam, da sklenete dodatno pogodbo za nazaj, kjer se določi, da se plače zaradi vzrokov ....... ne izplačujejo in da se ob izplačilu dodatno plačajo ti prispevki v breme delodajalca.

Upam, da sem bila sedaj bolj razumljiva in tudi vam želi lep konec tedna.

Odgovori