Pravica do nadomestila na zavodu za zaposlovanje


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Gorazd
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 148
Pridružen: 09 Apr 2003, 20:47
Kraj: Ptuj, Maribor, Slovenija
Kontakt:

Pravica do nadomestila na zavodu za zaposlovanje

Odgovor Napisal/-a Gorazd » 21 Maj 2003, 00:48

Znano mi je, da delavec ni upravičen do nadomestila zavoda za zaposlovanje, če samovoljno oz. v dogovoru z delodajalcem prekine delovno razmerje (za nedoločen čas). Kaj pa v primeru, če delavcu preneha delovno razmerje zaradi kršitev delovnih obveznosti??

Gorazd

marko
Nov član
Nov član
Prispevkov: 28
Pridružen: 28 Nov 2002, 18:22

Odgovor Napisal/-a marko » 21 Maj 2003, 08:42

Tudi ne. Do nadomestila je upravičen, če mu delavno razmerje preneha -NE po njegovi krivdi. Moraš napisati sklep o prenehanju delovnega razmerja, saj ta sklep hočejo imeti na zavodu. V sklepu pa mora biti obrazložitev zaKaj delavcu preneha delovno razmerje. Po moje se ne morate izogniti krivdi delavca.Če je delavec kršil delovne obveznosti po moje ni upravičen do nadomestila, saj ne bi smel kršiti delovne obveznosti in si je sam kriv da mu je prenehalo delovno razmerje.

MdeBarca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 147
Pridružen: 19 Maj 2003, 14:46

Odgovor Napisal/-a MdeBarca » 21 Maj 2003, 08:47

V primeru krivde ali volje na strani delavca vsekakor NE, v primeru nezakonitega prenehanja delovnega razmerja pa se v primeru uveljavljanja sodnega varstva lahko (kar ne pomeni JA) prizna. (predložit je potrebno ugovor zoper prenehanje pri delodajalcu in tožbo na delovno sodišče).

lp

:wink:

MdeBarca

MdeBarca
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 147
Pridružen: 19 Maj 2003, 14:46

Odgovor Napisal/-a MdeBarca » 21 Maj 2003, 09:03

Pa še uradno:

PRAVICA DO DENARNEGA NADOMESTILA MED BREZPOSELNOSTJO

Denarno nadomestilo med brezposelnostjo lahko pridobite, če ste brezposelna oseba in vam delovno rzamerje ni prenehalo po vaši krivdi ali volji (npr. če postanete trajni presežek, vam izteče delovno razmerje za določen čas, vam preneha delovno razmerje zaradi stečaja,…) in izpolnjujete druge, z zakonom določene pogoje. Le-te Zavod preveri v upravnem postopku na podlagi vloženega zahtevka in zahtevanih priloženih listin.

DENARNO NADOMESTILO LAHKO PRIDOBITE, ČE:

- ste bili pred nastankom brezposelnosti zavarovani za primer brezposelnosti,

- za vas ni na voljo ustrezne zaposlitve,

- ste bili v delovnem razmerju pred prenehanjem delovnega razmerja vsaj 12 mesecev v zadnjih 18 mesecih (ali ste za določen čas opravljali sezonsko delo in imate po preračunu ur v delovne dni s polnim delovnim časom najmanj 12 mesecev zavarovalne dobe v zadnjih 18 mesecih pred nastankom brezposelnosti),

- ste se prijavili Zavodu v roku 30 dni po prenehanju delovnega razmerja.

ROKI ZA UVELJAVITEV PRAVICE

Rok za vložitev zahtevka za priznanje pravice do denarnega nadomestila je 30 dni od prenehanja delovnega razmerja.

Če boste vložili zahtevek po tem roku, se vam skupna dolžina prejemanja pravice skrajša za čas prekoračitve roka. Po preteku 60 dni od prenehanja delovnega razmerja pravice do denarnega nadomestila ne morete uveljaviti.

Rok ne velja v primeru bolezni, porodniškega dopusta, vojaške dolžnosti ter izvajanja nalog oziroma usposabljanja za zaščito in reševanje, prestajanja pripora oziroma zaporne kazni ali vzgojnega in varstvenega ukrepa do 6 mesecev.

Po prenehanju navedenih razlogov se morate v roku 8 dni prijaviti Zavodu in vložiti zahtevek. V primeru, da tega ne storite v 30 dneh, ne morete uveljaviti pravice do denarnega nadomestila.

Če vam je delovno razmerje prenehalo zaradi opredelitve kot trajni presežek zaradi nujnih operativnih razlogov in ste se sporazumeli z delodajalcem za skrajšanje odpovednega roka, se morate pri Zavodu prijaviti takoj po prenehanju delovnega razmerja, vendar boste pravico do denarnega nadomestila lahko uveljavili v 30 dneh po preteku 6 - mesečnega odpovednega roka, določenega z zakonom. V tem času se lahko prostovoljno pokojninsko in zdravstveno zavarujete pri pristojnih zavodih.

več http://www.sobotainfo.com/pravniski.php?oddelek=5

lep dan

:wink:

MdeBarca

marko
Nov član
Nov član
Prispevkov: 28
Pridružen: 28 Nov 2002, 18:22

Odgovor Napisal/-a marko » 26 Maj 2003, 08:14

Odpovedni roki so različni, glede na delovno dobo pri delodajalcu, ki vas je opredelil kot višek iz operativnih razlogov. Po starem ZDR je bilo to najmanj šest mesecev, po novem pa so opredeljeni novi roki. Naprimer, če je zaposleni delal pri delodajalcu od 1-5 let je odpovedni rok mesec dni.( mislim da je to 91. člen novega ZDR-ja)

Odgovori