Prezaposlitev


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
DaltonJR
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 28 Nov 2007, 10:05
Kraj: Ljubljana

Prezaposlitev

Odgovor Napisal/-a DaltonJR » 28 Nov 2007, 11:24

Pozdravljeni!
Zanima me naslednje v firmi kjer sem zaposlen in imam pogodbo za nedoločen čas, so odprli hčerinsko firmo, sedaj bi me radi prezaposlili v le-to.
Znima me ali lahko me lahko prezaposlijo brez mojega privolenja, ker sem proti temu saj bi z novo pogodbo dobil slabše delovne pogoje?

hvala za mnenja... :?

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 28 Nov 2007, 11:50

Tu gre lahko za sklenitev nove pogodbe s sočasno ponudbo nove pogodbe. V kolikor se z novo, neustrezno pogodbo ne strinjate, izgubite službo ter vam pripada tudi sorazmeren del odpravnine in pravice na zavodu za zaposlovanje. Odpravnina vam pripada v primeru, če nova pogodba vsebuje slabše pogoje kot stara in le-to sprejmete. Rok za sprejetje nove pogodbe je 30 dni.

Če pa se ne strinjate z ustrezno pogodbo, vsa bremena nestrinjanja nosite vi, kot bi službo izgubili po vaši krivdi.

Če obstaja sum o nepravilnosti, se obrnite na inšpektorat.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

DaltonJR
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 28 Nov 2007, 10:05
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a DaltonJR » 30 Nov 2007, 10:26

če vas prav razumem g.Mirko to pomeni, da če ne sprejmem nove pogodbe( v primeru da je ista oz. boljša) izgubim službo kot da bi dal odpoved sam?

problem je ker vem, da v tej firmi direktor ni "normalen" in gre velikokrat čez mejo...

ali to pomeni, da čeprav imam pogodbo za nedoločen čas nimam kaj dosti pravic... da ne odletim "kao po svoji krivdi"...

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 30 Nov 2007, 22:39

Da, če gre za inštitut prekinitve stare pogodbe s ponudbo nove pogodbe. V bistvu vam delodajalec staro pogodbo zaradi na primer reorganizacije odpove in vam ponudi novo. V kolikor je pogodba neustrezna, da je zahtevana stopnja izobrazbe nižja, manj zahtevno delo. Lahko je to delovno mesto enako zahtevno kot staro, a je neustrezno, če je za določen čas.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Zoris
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 440
Pridružen: 19 Apr 2005, 12:40

Re: Prezaposlitev

Odgovor Napisal/-a Zoris » 01 Dec 2007, 20:22

DaltonJR napisal/-a:Pozdravljeni!
Zanima me naslednje v firmi kjer sem zaposlen in imam pogodbo za nedoločen čas, so odprli hčerinsko firmo, sedaj bi me radi prezaposlili v le-to.
Moje mnenje je, da je hčerinska firma samostojni poslovni subjekt, ki samostojno nastopa in v tem primeru bolj velja 73. člen ZDR - (sprememba delodajalca), ne glede na kapitalsko povezanost hčerinske firme z matično firmo.
Niste napisali vzroka za to njihovo željo.

Ta člen določa:
(1) Če pride zaradi pravnega prenosa podjetja ali dela podjetja, izvedenega na podlagi zakona, drugega predpisa, pravnega posla oziroma pravnomočne sodne odločbe ali zaradi združitve ali delitve do spremembe delodajalca, preidejo pogodbene in druge pravice in obveznosti iz delovnih razmerij, ki so jih imeli delavci na dan prenosa pri delodajalcu prenosniku, na delodajalca prevzemnika.
(2) Pravice in obveznosti iz kolektivne pogodbe, ki je zavezovala delodajalca prenosnika, mora delodajalec prevzemnik v primeru iz prejšnjega odstavka zagotavljati delavcem najmanj eno leto, razen če kolektivna pogodba preneha veljati pred potekom enega leta ali če je pred potekom enega leta sklenjena nova kolektivna pogodba.
(3) Če se pri delodajalcu prevzemniku iz objektivnih razlogov poslabšajo pravice iz pogodbe o zaposlitvi in delavec zato odpove pogodbo o zaposlitvi, ima delavec enake pravice, kot če pogodbo o zaposlitvi odpove delodajalec iz poslovnih razlogov. Pri določanju odpovednega roka in pravice do odpravnine se upošteva delovna doba delavca pri obeh delodajalcih.
(4) Delodajalec prenosnik skupaj z delodajalcem prevzemnikom odškodninsko odgovarja za terjatve delavcev, nastale do datuma prenosa, ter za terjatve, nastale zaradi odpovedi po prejšnjem odstavku.
(5) Če delavec odkloni prehod in dejansko opravljanje dela pri delodajalcu prevzemniku, mu lahko delodajalec prenosnik izredno odpove pogodbo o zaposlitvi.
(6) Če delodajalec prenosnik začasno prenese na podlagi pravnega posla podjetje na delodajalca prevzemnika, po prenehanju veljavnosti tega pravnega posla preidejo pogodbene in druge pravice in obveznosti iz delovnih razmerij delavcev ponovno na delodajalca prenosnika oziroma na delodajalca - novega prevzemnika.

Povdarila sem vam po mojem mnenju važne odstavke tega člena. Menim, da vam ne morejo ob prevzemu ponuditi slabših pogojev. Poskušajte se dogovorit o tem. Najslabše pa bi bilo za vas, da le tega ne bi sprejeli, saj vam potem sedanji delodajalec lahko izredno odpove pogodbo o zaposlitvi.

Upam, da sem prav razumela vaše vprašanje?

Lp

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11756
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 01 Dec 2007, 20:38

Hvala za popravek, to sem prezrl.; a mogoče je, ravno zaradi pavnega nasledstva tudi tu upoštevati inštitut prezaposlitve, kot sem ga omenil. Situacija je sila podobna, le z razliko, da je pri nasledniku ohranite pavico le nek določen čas (če se prav spominjam, eno leto).

V vsaki situaciji je treba vse pretehtati in če ni druge alternative, sprejeti ponujeno. Upam, da podjetnikvoa igra poštena.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

Odgovori