V pokoju, a še vedno dela


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

V pokoju, a še vedno dela

Odgovor Napisal/-a capa1 » 25 Jan 2008, 10:08

Kot je razvidno že iz naslova - tudi taki obstajajo in pomagajo podjetju,čeprav bi lahko lepo doma uživali. :ploska:
Ta oseba je v pokoju in nima odprtega kakega s.p.. Zanima me, kako oz. na kak način mu lahko izplačamo kakšen znesek, ker pač hodi skoraj vsak dan v "službo". Direktor podjetja je njegov sin - povezana oseba. Ali lahko ta upokojena oseba izda kak enkratni račun za svetovalne storitve ( kot sem zasledila, lahko fizična oseba opravi enkrat na leto kak posel, dohodka iz tega naslova pa ji ni potrebno prikazati nikjer - v dohodnino ne.) Kako gre s tem. Ali je možno tudi na kak drug način izplačati ta trud - kako?
Vsakršna pomoč bo nadvse dobrodošla!! :D

TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Odgovor Napisal/-a TITA » 25 Jan 2008, 11:04

V vašem primeru sklenite podjemno pogodbo in mu izplačajte zasluženi denar! Pri upokojencih je pomembno, da ne zasluži ( mesečno) ob občasnem podjemnem delu več kot je minimalna plača v RS. Seveda ob tem morate obračunati vse dajatve, ter prav tako poročati za dohodnino! Pozorni bodite tudi na to, da ne izplačujete vsak mesec, da ni značilnosti rednega delovnega razmerja!LP - TITA

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Odgovor Napisal/-a capa1 » 25 Jan 2008, 11:29

Hvala za nasvet! Pa vendar me še zanima, ali lahko da tudi kak račun (napisan na blokec), da je za to podjetje opravil kako svetovanje?

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Re: V pokoju, a še vedno dela

Odgovor Napisal/-a pamps » 25 Jan 2008, 12:22

capa1 napisal/-a:kot sem zasledila, lahko fizična oseba opravi enkrat na leto kak posel, dohodka iz tega naslova pa ji ni potrebno prikazati nikjer - v dohodnino
Kje ste to zasledili?

TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Odgovor Napisal/-a TITA » 25 Jan 2008, 13:06

Da, 20 eur - ni obdavčeno! Zato druge možnosti NI! LP - TITA

TITA
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 591
Pridružen: 27 Apr 2007, 01:46

Odgovor Napisal/-a TITA » 25 Jan 2008, 13:13

Dopolnjujem se : darila fizičnim osebam do 20 eur niso obdavčena in morebitna denarna izplačila - kjer dohodnina ne presega 10 eur. O vašem razmišljanju o enkratnem delu - verjetno mislite na kratkotrajno ali malo delo , pri katerem lahko tudi pomagajo družinski člani - vendar je treba prijavo poslati na DURS in plačevati prispevek ZZ v pavšalnem znesku - samo delo je brezplačno ! Tudi sama ne vem, kje ste to prebrala , da se prejemki fizičnih oseb ne poročajo v dohodnino !??? Lp - TITA

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Odgovor Napisal/-a capa1 » 25 Jan 2008, 17:41

Saj nisem rekla, da sem prebrala ampak zasledila, kar pomeni da je to informacija "baba čula, baba rekla". :nenene: Take informacije pa seveda nikoli niso 100% in sem se zato obrnila na brihtne glavce na tem forumu.
Ta informacija je prišla iz dokaj velikega podjetja, kjer imajo tako prakso - 1 do 2-x letno fizična oseba izda račun in je vse Ok - jaz pa vem, da vse ok le do takrat, ko ne pride inšpektor. Zato pa raje tu preverim, kaj je bolj pravilno.
Kot rečeno, podjemna pogodba je ta prava stvar, čeprav kar malo draga za delodajalca, a ne?

Hvala za vaše nasvete - in brez hude jeze. Drugič bom raje tiho o takih "preverjenih" informacijah!

pamps
Nadračunovodja
Nadračunovodja
Prispevkov: 1310
Pridružen: 15 Feb 2005, 16:13

Odgovor Napisal/-a pamps » 26 Jan 2008, 11:27

Mislim, da je prav, da si take informacije delimo tudi na forumu. Do mene je pred kakšnim letom in pol prišla povsem enaka informacija. Oseba, ki jo je sprožila, jo je baje dobila na eni od durs izpostav in ko sem sama preverjala kateri člen ZDoh, ki bi to predvideval, je ušel iz mojega izvoda, sva skupaj z mojo referentko ugotovili, da se informacija še najbolj sklada s takrat veljavnim ZDoh ter 100. in 101. členom, ki sta govorila o neobdavčenih prejemnikih pri nepridobitnih organizacijah (30.000.SIT enkratno izplačilo in 200.000.SIT letno, če se prav spomnim).

Ker se občasno še kdo spomni na to možnost (1x letno - fizična oseba - račun - nič dajatev), me je samo zanimalo, od kod vse to prihaja. Samo to. Nič drugega.

Odgovori