ObrazloŽitev obračuna plače
Moderator: Mirko Zbačnik
ObrazloŽitev obračuna plače
nujno potrebujem pisno obrazloŽitev izračuna plače, če je bruto plača 2.800,00 eur, 9% za minulo delo in prijavljeni 3 otroci.
hvala v naprej
Velike črke so bile samodejno zamenjane z malimi.
hvala v naprej
Velike črke so bile samodejno zamenjane z malimi.
Enostavno:
Vpišite podatke v on-line izračun plače na http://www.racunovodja.com/izracuni/place2008/opa.asp
Vpišite podatke v on-line izračun plače na http://www.racunovodja.com/izracuni/place2008/opa.asp
1) Najprej izračunate dodatek za minulo delo: 9% od bruto plače: 2800 x 9% = 252;
-2) izračunate osnovo za izračun prispevkov delojemalca= 2800 + 252 = 3.052;
- upoštevate stopnjo posmeznega prispevka in izračunaš prispevke (obdavčitev je v skladu z Zakonom o prispevkih za socialno varnost): npr. skupaj 22,10% od 3.052 = 674,49;3) nato ugotoviš davčno osnovo oziroma osnova za akontacijo dohodnine:
3) osnova za dohodnino je: bruto plača zmanjšana za prispevke, splošno olajšavo in olajšavo za vzdrževane družinske člane (vse to piše v Zakonu o dohodnini):
- prispevki = 674,49
- splošna oljašava v letu 2008 = 2.959,60 letna:12=246,63
- VDČ: za prvega otroka 2.183,76 + za drugega otroka 2.374,02, za tretjega otroka 3.959,52 = 8.517,30 letna olajšava : 12 = 709,78 mesečna
4) izračun dohodnine: 3.052 - 674,49 - 246,63 - 709,78 = 1.421,10
- pogledate dohodninsko lestvico in ugotovite v kateri razred spada: vaš znesek je v zadnjem razredu, insicer: nad 1.197,93, kjer je dohodnina: fiksni znesek 257,56 + 41% od presežka nad 1.197,93 = 1.421,10 - 1.197,93 = 223,17 X 41% = 91,50 = skupaj 257,56 + 91,50 = 349,06
5) neto plača oziroma izplačilo: 3.052 - 674,49 - 349,06 = 2.028,45 EUR
Upam, da vam bo koristilo!
LP
-2) izračunate osnovo za izračun prispevkov delojemalca= 2800 + 252 = 3.052;
- upoštevate stopnjo posmeznega prispevka in izračunaš prispevke (obdavčitev je v skladu z Zakonom o prispevkih za socialno varnost): npr. skupaj 22,10% od 3.052 = 674,49;3) nato ugotoviš davčno osnovo oziroma osnova za akontacijo dohodnine:
3) osnova za dohodnino je: bruto plača zmanjšana za prispevke, splošno olajšavo in olajšavo za vzdrževane družinske člane (vse to piše v Zakonu o dohodnini):
- prispevki = 674,49
- splošna oljašava v letu 2008 = 2.959,60 letna:12=246,63
- VDČ: za prvega otroka 2.183,76 + za drugega otroka 2.374,02, za tretjega otroka 3.959,52 = 8.517,30 letna olajšava : 12 = 709,78 mesečna
4) izračun dohodnine: 3.052 - 674,49 - 246,63 - 709,78 = 1.421,10
- pogledate dohodninsko lestvico in ugotovite v kateri razred spada: vaš znesek je v zadnjem razredu, insicer: nad 1.197,93, kjer je dohodnina: fiksni znesek 257,56 + 41% od presežka nad 1.197,93 = 1.421,10 - 1.197,93 = 223,17 X 41% = 91,50 = skupaj 257,56 + 91,50 = 349,06
5) neto plača oziroma izplačilo: 3.052 - 674,49 - 349,06 = 2.028,45 EUR
Upam, da vam bo koristilo!
LP