Prosim za informativni izračun bolniškega nadomestila


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
grajbos
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 14 Nov 2008, 10:26

Prosim za informativni izračun bolniškega nadomestila

Odgovor Napisal/-a grajbos » 14 Nov 2008, 14:56

Imam eno večjo prošnjo za vas, strokovnjake na računovodskem področju. Problem je pa sledeč...
Zaradi bolezenskega stanja sem na bolniški že od junija. Podjetje, v katerem sem zaposlen, mi pa po mojem mnenju izplačuje premalo bolniškega nadomestila. Lastnikom podjetja še nisem nič omenil, ker bi rad najprej videl neodvisen izračun nadomestila bolniške. Zato sem tudi poskeniral dohodninsko odločbo iz leta 2007 ter eno plačilno listo (januar 2008). Višina plače je precej odvisna od moje učinkovitosti (provizija), ki jo podjetje izpalčuje kot stimulacijo.

Zato bi res nekoga prosil, če bi bil tako prijazen in mi informativno povedal, koliko bi moral dobit izplačila.
:prayer:


PLAČILNA LISTA ZA JANUAR 2008
Slika

DOHODNINSKA ODLOČBA ZA LETO 2007
Slika

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Nov 2008, 15:25

Iz vaše dohodninske napovedi je razvidno, da ste v letu 2007 prejeli za ..... plače, nadomestila plače (šifra dohodka: 1101), ki je osnova za nadomestilo v času bolezni, ki gre v breme zavoda - to je bolezen nad 30 dni (koledarskih). Vsi ostali dohodki se ne vštevajo v osnovo, od katere se obračuna boleznina. Osnova je: Osnova za nadomestilo je povprečna mesečna plača in nadomestila oziroma povprečna osnova za plačilo prispevkov v koledarskem letu pred letom, v katerem je nastala začasna zadržanost od dela, nadomestilo pa se obračuna v višini 90% v primeru bolezni oziroma 80% v primeru poškodb izven dela (znesek plače delite s številom ur za katere ste dobili plačilo = urna postavka iz leta 2007 X 90% X število ur v mesecu v letu 2008 za katero ste prejeli nadomestilo = bruto znesek nadomestila....). Če ste imeli polni delovni čas vse mesece v letu 2007, je bil "fond ur" za katere ste prejeli izplačilo = 2.088 ur.


Za prvih 30 dni bolezni, ki gre v breme delodajalca pa je osnova drugačna (80% povprečne plače). V Zakonu o delovnih razmerjih je določeno:
(7) Če s tem ali drugim zakonom oziroma na njegovi podlagi izdanim predpisom ni določeno drugače, delavcu pripada nadomestilo plače v višini njegove povprečne mesečne plače za polni delovni čas iz zadnjih treh mesecev oziroma iz obdobja dela v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti. Če delavec v obdobju zaposlitve v zadnjih treh mesecih ni delal in je za ves čas prejemal nadomestilo plače, je osnova za nadomestilo enaka osnovi za nadomestilo plače v zadnjih treh mesecih pred začetkom odsotnosti.
Kolikor pa za vas velja določena kolektivna pogodba dejavnosti, pa so merila/osnove podane v tej pogodbi.

Menim, da vam ne bo težko kontrolirati plačilne liste tistega meseca, v katerem ste prejeli nadomestilo za bolezen bodisi v breme delodajalca bodisi v breme zavoda.

lp

anovach
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 04 Maj 2012, 20:39

Re: Prosim za informativni izračun bolniškega nadomestila

Odgovor Napisal/-a anovach » 07 Maj 2012, 14:49

Kako se obračuna urna postavka v primeru, da je imela delavka v letu pred nastopom bolniške nadure in ure stalne (dežurstvo) pripravljenosti?
Hvala.

MG
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2241
Pridružen: 12 Jul 2005, 12:45
Kraj: Koper

Re: Prosim za informativni izračun bolniškega nadomestila

Odgovor Napisal/-a MG » 07 Maj 2012, 15:01

Vzame se bruto izplačan znesek z vsemi dodati, nadurami, božičnico,..... ( razen regresa ). Najbolj točno bo če vzamete bruto znesek iz dohodninske napovedi in to delite z letnim fondom ur. Potem samo tekoče preverite če izračunana urna psotavke ne presega limita.

Odgovori