Bolniška in prazniki


Moderator: Mirko Zbačnik

nina27
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 101
Pridružen: 30 Jul 2008, 19:57

Bolniška in prazniki

Odgovor Napisal/-a nina27 » 08 Jan 2009, 11:14

Pozdravljeni!

Delavka je od srede decembra na bolniški. Med njeno bolniško pa sta bila 2 praznika. Ali se ta dva praznika upoštevata kot praznika ali kot bolniška? Ker če sta praznika sta plačana 100%, če pa se upoštevata kot bolniška pa sta plačana samo 90%.

Hvala za odgovor!

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 08 Jan 2009, 11:19

Bolniška vsekakor, če ima za ta dva dni bolniški list.

XYX
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 Jan 2009, 14:03

Odgovor Napisal/-a XYX » 09 Jan 2009, 11:03

137.ČLEN,DEVETI ODSTAVEK - Delodajalec je delavcu dolžan izplačati nadomestilo plače za tiste dneve in za toliko ur, kolikor znaša delovna obveznost delavca na dan, ko zaradi opravičenih razlogov ne dela.

Ravno danes sem klicala na inšpektorat za delo, ki mi je potrdil isto kot sem si sama razlagala po tem členu. Praznik je praznik in je plačan 100%, ne glede na to če je delavec v tistem času na bolniški. Razen če bi bil praznik deloven dan (odvisno od tega kako ima delodajalec določene delovne dneve). Tudi v soboto in nedeljo je delavec na bolniški pa se mu ne obračuna bolniška ker je dela prost dan. Delavec ni sam kriv da je na bolniški ko je praznik. Tako ali tako ne bi delal, ker je dela prost dan.

Lep pozdrav!

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 09 Jan 2009, 17:22

To mi je pa zellloo zello nova in na nek način tuja.
Kaj po vaše delavec prekine bolniško, da gre na praznik???

Ne vem, meni se to zdi preveč čudno, pa še nikjer nisem tega srečala. Če si npr cel mesec na bolniški, si na bolniški in je ne prekineš zaradi praznika. Valda si tudi na praznik bolan.

Naj še kdo pove svoje mnenje...

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 09 Jan 2009, 18:19

"Ravno danes sem klicala na inšpektorat za delo, ki mi je potrdil isto kot sem si sama razlagala po tem členu. Praznik je praznik in je plačan 100%, ne glede na to če je delavec v tistem času na bolniški. Razen če bi bil praznik deloven dan (odvisno od tega kako ima delodajalec določene delovne dneve). Tudi v soboto in nedeljo je delavec na bolniški pa se mu ne obračuna bolniška ker je dela prost dan. Delavec ni sam kriv da je na bolniški ko je praznik. Tako ali tako ne bi delal, ker je dela prost dan."

Meni je to nesmiselno in nemogoče. Res rad bi videl to stališče inšpektorata napisano črno na belem.

Po tej logiki bi tudi za porodniško ali bolniško nad 30 moral delodajalec plačati vse praznike???, država pa samo za delovnike???

Vaša dodatna utemeljitev ne dokazuje nič :"Tudi v nedeljo je delavec na bolniški, pa se mu ne obračuna bolniška, ker je dela prost dan." Ne obračuna se mu nič, ker se mu tudi plača ne bi. lp

PS Pa še dodatna domneva : če bi ga slučajno zalotili, da je v nedeljo ali praznik delal na njivi, v obdobju, ko je bil na bolniški, ali mislite, da bi šlo brez posledic? Po tej logiki bi moral biti v postelji samo ob delavnikih od 6h do 14h?

Bee
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 805
Pridružen: 03 Avg 2007, 12:30
Kraj: Koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Bee » 09 Jan 2009, 18:43

No, to je še bolj argumentirano stališče. Z vami sem, starči :-)

XYX
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 Jan 2009, 14:03

Odgovor Napisal/-a XYX » 10 Jan 2009, 10:26

Pozdravljen "računovodski mojster"

Potem te pa prosim da mi razložiš tale člen ZDR-ja - Delodajalec je delavcu dolžan izplačati nadomestilo plače za tiste dneve in za toliko ur, kolikor znaša delovna obveznost delavca na dan, ko zaradi opravičenih razlogov ne dela.
Naj razložim jaz. Delavcu se obračuna bolniška za tiste dneve, za katere bi moral delati.

Inšpektorji pogledajo kako ima delodajalec opredeljene delovne dneve in se držijo tega člena. Jaz mislim da nobenemu od vas ne bi bilo prav če bi bili 3 dni na bolniški pa bi bil en dan vmes praznik in bi bili prikrajšani za praznik. Ali se motim? Bolniška pa se ne prekine, ampak je enostavno vmes praznik, ki se obračuna 100 %. Kar se pa tiče bolniške nad 30 dni pa je spet druga pesem. Normalno je da nad 30 dni strošek plače bolanega delavca ni več breme delodajalca in mu delodajalec obračuna toliko koliko bo dobil povrnjeno s strani ZZZS. Toda to inšpektorje ne zanima (kako je z bolniško nad 30 dni) in logično je da se bo vsak inšpektor postavil v bran delavcev. Sicer pa je čedalje več zdravnikov, ki pišejo bolniške liste tako, da pred praznikom prekinejo bolniško in odprejo po prazniku novi bolniški list. Zakaj le?

Sicer pa je merodajen zakon in ne vem če kje piše ČRNO NA BELEM, da se delavcu praznik obračuna kot bolniška?!

…….Tudi v nedeljo je delavec na bolniški, pa se mu ne obračuna bolniška, ker je dela prost dan. Tale trditev pa mi je čisto mimo: " Ne obračuna se mu nič, ker se mu tudi plača ne bi.

Lepo vas prosim. Delavec dela 40 urni delavnik tedensko, ponavadi od ponedeljka do petka, dostikrat pa tudi od ponedeljka do nedelje. Torej odvisno od tega kako je razporejen delovni teden. Vseeno je kateri dan v tednu delaš, fond moraš oddelati, plačo pa dobiš za cel teden. Potem gostinci ki delajo v soboto in nedeljo in so med tednom recimo v ponedeljek prosti, ne dobijo plače za prosti dan ali kako?

Če za sobote in nedelje ne bi dobili plače (ker je prost dan za nekatere), tudi zavarovanja ne bi imeli tiste dni in nam ne bi tekla niti delovna doba itd…Praktično bi na proste dneve morali biti odjavljeni ali kako?

Lp.Anja

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 10 Jan 2009, 14:21

Še malce prepiha za iskrenje mnenj:

1.) " Sicer pa je čedalje več zdravnikov, ki pišejo bolniške liste tako, da pred praznikom prekinejo bolniško in odprejo po prazniku novi bolniški list. Zakaj le?"

Očitno po mojem mnenju prav zato, da ne pride do nasprotja z navedenim stališčem inšpektorata: v takem primeru je nesporno, da je praznik obračunan posebej.

Me pa čudi, da delajo tako, kajti s tem zdravnik prizna čudežno ozdravitev čez praznike, kar omogoča tudi delo na njivi ali turistično potovanje, brez skrbi pred kontrolorji bolniških. Enako bi lahko zaključil bolniško vsak petek in jo spet odprl v ponedeljek!

2.) Navedeni 9. odst. 137. člena ne velja samo za nadomestilo za bolezen, ampak enako tudi za praznik »…kolikor znaša delovna obveznost delavca na dan, ko zaradi opravičenih razlogov ne dela«.
Na praznik sredi bolniške ne dela zaradi dveh opravičenih razlogov. Po navedenem stališču inšpektorata je prevladujoč razlog praznik po kriteriju: ugodnejše za zaposlenega.

V redu, samo povsem enak položaj ima praznik med bolniško do ali nad 30 dni : 3.odst. 137. člena povsem enako določa obveznost delodajalca za izplačilo nadomestila (samo da izplača do 30 dni iz lastnih, nad pa v breme zdravstvenega zavarovanja).
Torej : če se praznik izvzame iz bolniške do 30 dni, bi se moral enako izvzeti iz bolniške nad 30 dni!!!

Lep pozdrav in čimmanj bolniških (za obračunat in za prebolet)!

PS Le še vprašanje, če kdo ve, od kdaj je v rabi navedeno stališče inšpektorata?

XYX
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 Jan 2009, 14:03

Odgovor Napisal/-a XYX » 10 Jan 2009, 15:36

Kakorkoli, ampak jaz se raje postavim na stran delavca. To je moje mnenje. Sploh pri minimalcih.

Lp.Anja

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 10 Jan 2009, 16:09

"Kakorkoli, ampak jaz se raje postavim na stran delavca. To je moje mnenje"

Torej boste tudi pri bolniški nad 30 dni praznike obračunali posebej - v primerih, kjer bodo tako dobili več. lp

XYX
Novinec
Novinec
Prispevkov: 5
Pridružen: 08 Jan 2009, 14:03

Odgovor Napisal/-a XYX » 10 Jan 2009, 16:26

Mislim da je to sedaj že malo otročje. Tako delam že 10 let pa bom še naprej. Refundacijo pa menda že znam naredit.

PS: A mislite da je v javni upravi bolniška če je praznik? Ne ni. Pa zakaj bi bilo v gospodarstvu drugače?

Lp.

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 10 Jan 2009, 16:32

Brez zamere, samo prosim, da me podučite in utemeljite razliko, zakaj praznik med bolniško nad 30 dni pa ni praznik, ampak bolniška? lp

Odgovori