izracun dohodnine pri regresu


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
zalaaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 24 Jun 2006, 19:12
Kraj: ljubljana
Kontakt:

izracun dohodnine pri regresu

Odgovor Napisal/-a zalaaa » 20 Maj 2009, 10:50

pozdravljeni

zanima me sledeče. Ko vnesem v program bruto znesek 967 eur za regres mi izracuna od tega 154 eur dohodnine (to je 967 x 16%). Po moji logiki bi moral izracunati vse skupaj 193 eur dohodnine. (967-617,54=349,46...349,46x27% dohodnine=94,35...94,35+98,81=193,16eur).
Ko sem govorila s programerjem mi je rekel, da program pravilno izracuna dohodnino. Po lestvici. Ce pa zelim (sama v programu) povisati dohodninsko lestvico mi je svetoval da mi stranka podpise izjavo (da se dohodnina regresa odvede po visji dohod.lestvici kot je doloceno z zakonom) :sodobren:
Ne bi rada, da bodo morali zaposleni drugo leto ponovno doplacevati dohodnino. Ker zdaj sicer dobijo visji neto regres, toda dohodnina se premalo ovede. Prosim za nasvet. :D
Zivljenje je lepo! :)

sonja11
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 214
Pridružen: 07 Dec 2004, 12:17
Kraj: Bohinj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sonja11 » 20 Maj 2009, 15:16

Akontacija dohodnine pri regresu se NE računa po lestvici in z olajšavami, ampak po povprečni stopnji. (ZDoh-2, 127 člen, 5.odstavek).

16% je pravilno, če je imel delavec tako majhno plačo, da je v prvem dohodninskem razredu. Sicer je pa stopnja za vsakega delavca drugačna.

Glede doplačila dohodnine pa sem vam že razlagala tukaj

Uporabo drugačne lestvice, kot je zakonsko predpisana, vam jaz ne bi svetovala :roll:

zalaaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 24 Jun 2006, 19:12
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zalaaa » 20 Maj 2009, 16:00

Sonja, Hvala vam :) :mrgreen:
Zivljenje je lepo! :)

primzy
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 372
Pridružen: 08 Avg 2006, 16:25
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a primzy » 20 Maj 2009, 16:18

...ah spet to veselje (regres namreč) - varianta s povprečno
stopnjo dohodnine je najbolj pravilna s tem da včasih
zmanjka časa za popolne izračune - ali še obstaja kje
kakšna zakonska podlaga za obračun 25 % akontacije dohodnine
(poleg 6. odstavka 127 člena Z-doh2, ki pa se nanaša primarno na drugega delodajalca) ?
V ZdavP sem dosedaj našel le splošno temo o obračunavanju
davčnega odtegljaja.

sonja11
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 214
Pridružen: 07 Dec 2004, 12:17
Kraj: Bohinj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sonja11 » 20 Maj 2009, 16:28

Mislim da ni podlage za obračunavanje 25% stopnje od regresa.. če ste to mislili.

Je pa to res anomalija, sedaj ko ni več olajšav. Mogoče bi bilo dobro nekako pritisniti na zakonodajalca, da dopusti obračunati akontacijo dohodnine tudi po višji stopnji... :roll:

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a bojča » 25 Maj 2009, 14:05

Naj se še jaz pridružim razpravi. Tudi pri nas je bil lani halo glede doplačila dohodnine. Zaposleni so me napadali, da je premalo plačane dohodnine med letom. Ker pa sem prišla v podjetje konec leta 2007 nisem vedela kako je bil obračunan regras za 2007.
No v letu 2008 sem se malo poglobila, bila na seminarjih in izvedela točno to kar se sedaj poudarja.
Akontacija dohodnine se mora obračunati po povprečni stopnji. In sem tudi jaz mislila da imamo programe narobe, vendar sem potem naredila testni izračun na računalniku in ročni izračun in prišla do zaključka, da program popolnoma pravilno deluje.
To da so sprejeli naši pametnjakoviči na vladi, da se obračunava regres po povprečni stopnji je grdo rečeno "nategovanje ljudi" in kako smo veseli ko dobimo regres.
Vendar je potrebno od tega odšteti tudi dohodnino, ki jo je potrebno plačati. Potem vsak vidi koliko dobi v resnici regresa.

Lp pa naj vam ne bo preveč vroče :lol:

zalaaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 24 Jun 2006, 19:12
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zalaaa » 26 Maj 2009, 09:59

Bojča. hvala se za vašee mnenje :)

Samo ni mi jasno zakaj pa mi sami "knjigovodje" ne moremo oz,naj ne bi smeli :( :x (ker je določeno, da se pri regresu in bozicnici računa dohodnina po povpreč.stopnji) v programu popraviti na višji % dohodnine, ko se naredi regres. Ravno drug mesec bom za stranke pripravljala izplačilo regresa. Pa bi sama spremenila v programu iz 16% dohodnine na 20%. Ali bi bilo to hudo narobe? Ker ce ne bom tega naredila, bodo potem spet drugo leto klici od delavcev..zakaj imajo doplačila in naj mi knjigovodje sproti odvedemo toliko dohodnine kot jo je potrebno. hm :ssram:
Zivljenje je lepo! :)

sonja11
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 214
Pridružen: 07 Dec 2004, 12:17
Kraj: Bohinj
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a sonja11 » 26 Maj 2009, 12:39

zalaaa napisal/-a:Samo ni mi jasno zakaj pa mi sami "knjigovodje" ne moremo oz,naj ne bi smeli :( :x (ker je določeno, da se pri regresu in bozicnici računa dohodnina po povpreč.stopnji) v programu popraviti na višji % dohodnine, ko se naredi regres.
To bi bil davčni prekršek. Kazen je od 1.600 do 25.000 eurov (ZDavP-2, 397. člen) :roll:

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a bojča » 26 Maj 2009, 12:40

"zalaaa" verm da je težko razlagati delavcem zakaj morajo doplačati dohodnino ampak vsi smo šli skozi to in tako si je zamislila ne vem točno Davčna ali Ministrstvo za finance.

Tukaj spodaj pošiljam odgovor, ki je že bil objavljen na Forumu za regres 2008, letos ni nobene spremembe. Poskušajte delavcem razložiti, da je tak zakon in da se je potrebno tega držati in ne morete povečati stopnje akontacije dohodnine. Jaz sem razložila in jim povedala, da naj se žalijo Davčni ali Ministrstvu za finance ker so oni tako sprejeli.

Lp

[b]Obračunavanje in plačevanje akontacije dohodnine [/b]
Regres za letni dopust je dohodek iz delovnega razmerja, ki se v celoti všteva v davčno osnovo. Davčna osnova od dohodkov iz delovnega razmerja je dohodek, zmanjšan za obvezne prispevke za socialno varnost, ki jih je dolžan plačevati delojemalec.

Regres za letni dopust sodi med dohodke iz delovnega razmerja, ki se izplačajo za več mesecev skupaj in od katerih se akontacija dohodnine izračuna v skladu z določbo petega odstavka 127. člena Zakona o dohodnini (Uradni list RS, št. 117/06 in 10/2008; v nadaljevanju ZDoh-2). V skladu z navedeno določbo se akontacija dohodnine izračuna od celotnega izplačila dohodka, po povprečni stopnji dohodnine od enomesečnega dohodka. Za ugotovitev povprečne stopnje dohodnine od enomesečnega dohodka, se prejeti dohodek, ki se nanaša na več mesecev, razdeli na toliko enakih delov, na kolikor mesecev se nanaša, vendar ne več kot na 12 mesecev.

Za ugotovitev povprečne stopnje dohodnine se torej znesek regresa, ki se nanaša na celo leto, razdeli na 12 delov in se 1/12 regresa upošteva pri izračunu osnove za izračun povprečne stopnje dohodnine. S tako ugotovljeno povprečno stopnjo dohodnine pa izračunamo akontacijo dohodnine od regresa.

V primeru, da so delavcu pri izračunu akontacije dohodnine od plače upoštevane tako visoke davčne olajšave, da znaša osnova za izračun povprečne stopnje akontacije dohodnine 0, znaša tudi akontacija dohodnine od regresa 0.

Če delodajalec ni glavni delodajalec zaposlenega, se akontacija dohodnine v skladu s šestim odstavkom 127. člena ZDoh-2 izračuna po stopnji 25 % od davčne osnove, brez upoštevanja davčnih olajšav.

[b]Obračunavanje in plačevanje prispevkov za socialno varnost [/b]
V skladu z določbo tretje alinee petega odstavka 3. člena Zakona o prispevkih za socialno varnost (Uradni list RS, št. 5/96, 34/96, 3/98, 81/00 in 97/01; v nadaljevanju ZPSV), se pri regresu za letni dopust prispevki za socialno varnost obračunajo in plačajo v delu, ki presega 70 % povprečne plače predpreteklega meseca zaposlenih v RS. Z ZPSV je tudi določeno, da se v primeru, če se izplačilo regresa opravi v dveh ali več delih, ob izplačilu naslednjega oziroma zadnjega dela regresa ugotovi celotna višina regresa in izvrši obračun prispevkov ter poračun plačanih prispevkov od posameznih delov regresa.

Po zadnjem znanem podatku Statističnega urada RS, znaša povprečna plača v RS za predpretekli mesec (marec 2008) 1.352,87 EUR. Znesek izplačanega regresa, do katerega se prispevki za socialno varnost ne obračunavajo in ne plačujejo tako znaša (glede na zadnji znani statistični podatek) 947,01 EUR.

Priznavanje regresa kot odhodka pri ugotavljanju davčne osnove
Regres za letni dopust se v skladu s petim odstavkom 35. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb-ZDDPO-2 (Uradni list RS, št. 117/06) prizna kot odhodek v celotnem obračunanem znesku.

zalaaa
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 246
Pridružen: 24 Jun 2006, 19:12
Kraj: ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a zalaaa » 26 Maj 2009, 13:50

Hvala. Zanimivo :ssirok:

Samo ni mi jasno kje je "catch" da država kasneje dobi denar, ce obračunamo regres po nizji dohodninski stopnji. Dobi ga šele naslednje leto..ko se naredijo inform.izračunu. En razlog mora biti, zakaj se ne sme obračunati višji % dohodnine pri regresu in božicnici... Samo zal nevem :roll:
Zivljenje je lepo! :)

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 26 Maj 2009, 14:52

Ni razumnega razloga.
Tako je nekdo zastavil, najbrž ne da bi se zavedal posledic tega načina obračuna in sedaj je tako predpisano.

Zanimivo je, da so pri dodatni splošni olajšavi predvideli možnost, da se ji delavec odpove. Enako bi lahko dopustili variante pri načinu obračuna za regres. lp

Odgovori