regres in odpoved pogodbe


Moderator: Mirko Zbačnik

bubabaja
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 15 Jun 2009, 09:28

regres in odpoved pogodbe

Odgovor Napisal/-a bubabaja » 15 Jun 2009, 12:04

Pozdravljeni,

vprašanje bi imela glede pravice do polnega regresa. Prebrala in iskala sem že odgovor na vprašanje, a nisem nikjer našla podobnega primera. Stvar je taka, da sem dobila odpoved dne 11.6.09 in imam 30 dni odpovednega roka, torej se moje delovno razmerje konča 11.7.09. Letošnjega dopusta nisem še nič porabila. Kolikšen del regresa mi pripada?
Hvala za odgovor
lp

Slo5
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 288
Pridružen: 10 Apr 2009, 09:53

Odgovor Napisal/-a Slo5 » 15 Jun 2009, 12:48

Cel regres. Po preteku šestih mesecev, ste namreč upravičeni do koriščenja celotnega dopusta, kar pomeni, da vam pripada celoten regres.

Tako bi pri nas naredili.

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 15 Jun 2009, 14:59

Tako je tudi po zakonu, če ne greste k drugemu delodajalcu - potem je pa vse v meglo zavito, ker zakon omenja "drugačen dogovor".
:evil:
Mirjana

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 15 Jun 2009, 15:55

bubabaja; sem dobila odpoved dne 11.6.09 in imam 30 dni odpovednega roka, torej se moje delovno razmerje konča 11.7.09. Letošnjega dopusta nisem še nič porabila.

V tem primeru zna biti tudi zaplet s samim dopustom.
Domnevam, če nimate že v odločbi o dopustu določeno, da ga začnete koristiti v juniju, da ga lahko nastopite 11.7. in se delovno razmerje podaljša - če želite, seveda? lp

bubabaja
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 15 Jun 2009, 09:28

Odgovor Napisal/-a bubabaja » 15 Jun 2009, 20:15

Trenutno še vedno iščem drugo zaposlitev, tako da morda tudi ne bo prišlo do "direktnega" prehoda k drugemu delodajalcu.
Po pregledu zakonodaje sem tudi jaz mnenja, da v kolikor moje delovno razmerje traja več kot pol koledarskega leta (do vključno 30.6.) potem mi pripada celoten regres. Računovodja pa mi je dejal, da mi trenutno ne pripada celoten regres. Odločba o letnem dopustu ne določa, kdaj naj bi se pričel dopust. Ali bi mi lahko navedli člen v zakonu, kjer je opisana monost podaljšanja del.razmerja? (citiram:Domnevam, če nimate že v odločbi o dopustu določeno, da ga začnete koristiti v juniju, da ga lahko nastopite 11.7. in se delovno razmerje podaljša).
hvala

starči
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1945
Pridružen: 13 Okt 2006, 09:28

Odgovor Napisal/-a starči » 15 Jun 2009, 20:58

Kot jaz razumem ZDR, Vam pripada cel dopust, ker Vam delovno razmerje v tekočem koledarskem letu ! ne ! preneha pred 1. julijem.

161. člen Delavec pridobi pravico do celotnega letnega dopusta, ko mu preteče čas nepretrganega delovnega razmerja, ki ne sme biti daljši od šestih mesecev, ...

162. člen(1) Delavec ima pravico do izrabe 1/12 letnega dopusta za vsak mesec dela v posameznem koledarskem letu:
če v koledarskem letu, v katerem je sklenil delovno razmerje, ni pridobil pravice do celotnega letnega dopusta,
če mu preneha delovno razmerje pred potekom roka, po preteku katerega bi pridobil pravico do celotnega letnega dopusta,
če mu delovno razmerje v tekočem koledarskem letu preneha pred 1. julijem.

(2) Če delavec med koledarskim letom sklene pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, mu je vsak delodajalec dolžan zagotoviti izrabo sorazmernega dela dopusta glede na trajanje zaposlitve delavca pri posameznem delodajalcu v tekočem koledarskem letu, razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače.

Ker še niste sklenili pogodbo o zaposlitvi z drugim delodajalcem, se prvi ne more sklicevati, da je dolžan samo sorazmeren del dopusta. Posledično Vam ! mora ! izplačati tudi celoten regres.

Sploh se pa po tem določilu "...razen če se delavec in delodajalec dogovorita drugače... " drugi delodajalec lahko z Vami dogovori ( in se seveda tudi bo), da Vam ne da dopusta in Vam mora prvi dati celoten dopust - in seveda tudi regres!

Kar se tiče izrabe dopusta, pa v zakonu ni precizirano, kako v takem primeru. Dopust Vam mora omogočiti v celoti. Če Vas ni takoj napotil na dopust in če se ne bo spomnil pravi čas, Vam delovno razmerje poteče šele, ko bo iztekel dopust!!

Kako stvari tečejo v praksi, upam, da bo povedal kdo drug. lp

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Odgovor Napisal/-a adut » 16 Jun 2009, 07:40

Dopust lahko tudi izplača:
166. člen
(neveljavnost odpovedi pravici do letnega dopusta)
Izjava, s katero bi se delavec odpovedal pravici do letnega dopusta, je neveljavna. Neveljaven je tudi sporazum, s katerim bi se delavec in delodajalec dogovorila o odškodnini za neizrabljeni letni dopust, razen ob prenehanju delovnega razmerja.

Mirjana

alex123
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 Jun 2009, 15:33

Odgovor Napisal/-a alex123 » 17 Jun 2009, 12:44

Ker vidim, da so vam te stvari kristalo jasne vas bi prosil za nasvet. Situacija je podobna kot zgoraj. Pogodbo imam sklenjeno od 1.1.2009 do 30.6.2009 ( v zakoniku piše, da bi moral delati do 1.7 v letu). Ali mi pripada cel dopust in regres ali samo sorazmerni delež?
Ker je do zaključka pogodbe samo še nekaj dni in jaz imam skoraj ves dopust, ki bi mi pripadal drugače sorazmerno. Me zanima ali mi ta dopust podaljša delovno razmerje (čez 1.7.09), če bi mi ob koncu pogodbe ostal še dopust (tako, da bi jaz dobil cel regres in dopust). Delodajalec pa me ne bi prisilil porabiti dopusta.
V naprej se opravičujem za moje laično vprašanje.


LP. Alex :szardi:

bubabaja
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 15 Jun 2009, 09:28

Odgovor Napisal/-a bubabaja » 18 Jun 2009, 08:37

Mislm, da sta moja situacija in alexova zelo podobni in gre za isto stvar, tako da tudi mene zanima.

Kaj lahko naredim v primeru, da me delodajalec ne spusti na dopust prej kot bi jaz to želela (moram predati moje projekte), oziroma mi dovoli porabiti le 10 od 23 dni, jaz bi pa rada porabila celoten dopust?

alex123
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 Jun 2009, 15:33

Odgovor Napisal/-a alex123 » 18 Jun 2009, 08:54

Kaj res nobeden nima časa. :oops:

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 18 Jun 2009, 08:56

Dopust se koristi v dogovoru med delavcem in delodajalecm, da se tako uskladi želje in potrebe vsakega izmed vpletenih. Delodajlec je delavcu dolžan nuditi izrabo dopusta, delavec se tej pravici ne sme odreči. Verjetno že veste, da je vsaka pogodba, tudi pisna o odpovedi koriščenja dopusta nična. V kolikor delodajalec zaradi samega procesa te pravice delavcu kljub vsemu ne more nuditi, mu mora izplačati odškodnino za neizrabljen dpust, vendar le v primeru, kot je vaš, ob prekinitvi pogodbe. Venda menim, da kljub temu, da imate pravico do koriščenja celotnega dopusta, vam je delodajalec dolžan nuditi le sorazmeren del. V kolikor boste odšli k drugemu delodajalcu, vsak delodajalec nudi sorazmeren del dopusta.

ZDR se zdi tudi meni ohlapen, ker ni točno določeno (ali pa ga jaz ne razumem) kako je v primeru, ko prekinete delovno razmerje po 1. in pogodbo z drugim delodajalcem sklenete na primer avgusta. Pri drugem delodajalcu vam pripada sorazmeren del dopusta. Ne vem pa kako je, če ste pri predhodniku izkoristili že vsega. Smatram, da je tudi v tem primeru (2. odstavek 162. člena ZDR) velja sorazmernost. Vendar se mi poraja vprašanje gotovosti sklenitve druge pogodbe. Kaj pa če pogodbe v tem letu ne skleneš? V členu ne razberem, ali velja le za nadaljevanje zaposlitve z brez prekinitve zaposlitve, ali z vmesnim stanjem brezposelnosti.

Menim pa, da je, kar je že bilo omenjeno, regres dolžan izplačati sedanji delodajalec, če vam pogodba poteče po 1. juliju.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

alex123
Novinec
Novinec
Prispevkov: 7
Pridružen: 16 Jun 2009, 15:33

Odgovor Napisal/-a alex123 » 18 Jun 2009, 10:44

Mirko Zbačnik

1. Verjetno že veste, da je vsaka pogodba, tudi pisna o odpovedi koriščenja dopusta nična. V kolikor delodajalec zaradi samega procesa te pravice delavcu kljub vsemu ne more nuditi, mu mora izplačati odškodnino za neizrabljen dpust, vendar le v primeru, kot je vaš, ob prekinitvi pogodbe.

Alex123
1. Kolikšna pa je lahko taka odškodnina za 1dan? Sorazmerno s plačo?





Mirko Zbačnik

2.Venda menim, da kljub temu, da imate pravico do koriščenja celotnega dopusta, vam je delodajalec dolžan nuditi le sorazmeren del. V kolikor boste odšli k drugemu delodajalcu, vsak delodajalec nudi sorazmeren del dopusta.

Alex123
2. Torej tudi sorazmeren del regresa? Nimam pa nobenih planov za prehod k drugemu delodajalcu.





Mirko Zbačnik

3. Menim pa, da je, kar je že bilo omenjeno, regres dolžan izplačati sedanji delodajalec, če vam pogodba poteče po 1. juliju.

Alex123
3. Se pravi, da tudi če mi pogodba (1.1.2009 do 30.6.2009) poteče 30.6.2009 mi torej pripada cel regres? Torej mi dopust ne podaljša pogodbene veljavnosti do te mera da bi prestopil 1.7.2009?

Me že prov glava boli. :|

Odgovori