izplačilo božičnice


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
olga007
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 17 Dec 2009, 12:36

izplačilo božičnice

Odgovor Napisal/-a olga007 » 18 Dec 2009, 10:37

Ravno berem članek o božičnici, pa se mi je takoj porajalo sledeče vprašanje, če mi boste mogoče lahko odgovorili ali svetovali.
Z 31.12.2009 sem dobila redno odpoved iz delovnega razmerja zaradi poslovnih razlogov, prav tako še 3 sodelavci. (Jaz zaposlena v podjetju 12 let, dva pa sigurno več kot 30 let).

Dne 15.12.2009 smo dobili izplačilo novembrske plače in vsi ostali sodelavci, ki so še ostali v službi so dobili izplačilo, v tekstu
na plačilni listi jim piše -božičnica . Samo mi 4, ki bomo s 1.1.2010 ostali brez službe pa ne. :cry: :cry:

Kakšno je vaše mnenje glede tega in kaj nam svetujete, kako naj uspešno rešimo zadevo tudi za nas.

Se vam že vnaprej zahvaljujem za vaš odgovor, Olga

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: izplačilo božičnice

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 18 Dec 2009, 10:46

Jaz mislim da bi jo prav tako morali dobiti. Kako rešiti hmmmm - menim, da niso enakopravno obravnavali vseh zaposlenih. Ker na dan izplačila ste še vedno zaposlena.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

jernejko
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 235
Pridružen: 09 Sep 2009, 22:02

Re: izplačilo božičnice

Odgovor Napisal/-a jernejko » 22 Dec 2009, 14:02

Se strinjam z naty. Zade pa lahko rešite prvo da jih opozorite pol pa se obrnite na inšpekcijo in tako dalje.

mansu1
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1572
Pridružen: 24 Dec 2007, 11:26
Kraj: Ptuj

Re: izplačilo božičnice

Odgovor Napisal/-a mansu1 » 22 Dec 2009, 16:12

Ja, ampak božičnica ni isto kot regres, ki ga je po zakonu dolžan dati delodajalec. Božičnica je v bistvu nekakšna nagrada,... in višina se lahko razlikuje od delavca do delavca. Prav tako po moje tudi izplačilo nekomu ja in nekomu ne. NE ME NAROBE RAZUMETI, jaz jo privoščim tudi vam, in prav bi bilo, če bi jo tudi vi dobili. Ampak, malo me je zmotilo to, da so vas napotili kar na inšpekcijo. Ali je za to pravna podlaga, tako kot za regres ??? Hja...razmišljam..razen, če ste imeli v pogodbi določeno, da vam božičnica pripada...Potem pa vam jo je dolžan izplačati....
To je moje skromno mnenje....

lp
Nobena težava ni taka, da je ne bi mogli rešiti skupaj, le malo pa je
takih, ki jih lahko rešimo sami. (Lyndon B. Johnson)

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: izplačilo božičnice

Odgovor Napisal/-a orljek » 22 Dec 2009, 17:41

Mislim, da ima Mansu prav, da ni koristno iti na inšpekcijo (ne škodi pa zagroziti z njo).

Samo iz obratnega vzroka: če ni v pogodbah ali aktu predviden način in kriteriji za izplačilo, utegne inšpekcija in posredno ZPIZ to oceniti ne kot plačo (13., božičnico,...) ampak kot druge prejemke - nagrade iz DR, ki omnevam ne gredo v pokojninsko?

Odgovori