Zaposlitev delavca iz EU


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Zaposlitev delavca iz EU

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 12 Maj 2010, 09:27

Pozdravljeni!
Ima mogoče kdo izkušnjo, če je mogoče, da delavec iz EU že na začetku dela v Sloveniji izrazi željo biti rezident in če mu je to ugodeno. Delavec ima sklenjeno pogodbo za nedoločen čas in ima interes ostati in delati v Sloveniji več let.
Običajno so delavci iz EU najprej nerezidenti, dokler ni izpolnjen kateri od pogojev:
-stalno prebivališče v Sloveniji
-običajno prebivališče oz. središče svojih interesov v Sloveniji
-če je v davčnem letu prisoten v Sloveniji skupno več kot 183 dni
Šele potem dobijo status rezidenta, kar jih na začetku hendikepira, ker nimajo olajšav kot drugi.

Hvala za odgovore in vaše cenjene izkušnje.
Lep dan, Monika.

Kadrovska
Novinec
Novinec
Prispevkov: 9
Pridružen: 15 Feb 2008, 09:49

Re: Zaposlitev delavca iz EU

Odgovor Napisal/-a Kadrovska » 12 Maj 2010, 13:29

Pozdravljeni!

Po novem se lahko delavec sam odloči, če želi biti rezident ali ne. Pred letom 2010 se je rezidentstvo ugotavljalo samo za nazaj, letos pa so to spremenili. Ne vem pa, ali lahko status prijavijo šele po pol leta bivanja oz. 183 dneh v Sloveniji ali takoj (urejeno morajo imeti začasno bivanje).

Prosim, sporočite kako ste uredili.

Lp

ors
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 426
Pridružen: 26 Mar 2009, 11:18

Re: Zaposlitev delavca iz EU

Odgovor Napisal/-a ors » 12 Maj 2010, 14:23

Vlogo za ureditev rezidentskega statusa lahko podajo že prej, vendar bodo status rezidenta pridobili po izpolnitvi enega izmed zgoraj naštetih pogojev
lp

20RUPELOD
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 87
Pridružen: 03 Jun 2008, 16:55

Re: Zaposlitev delavca iz EU

Odgovor Napisal/-a 20RUPELOD » 05 Jul 2010, 07:43

Pozdravljeni
malo pozno a vendar sporočam, kako smo uredili glede statusa rezidentstva.
Na pristojen davčni urad delavca je potrebno podati naslednjo vlogo : Vloga za ugotovitev rezidentskega statusa posameznika(prihod v republiko Slovenijo)
Mimogrede, obrazec je drugačen kot pred letom in mi ga na spletu ni uspelo najti, so mi ga pa na Dursu prijazno poslali po faxu. :)
Status mu bo podeljen tudi v naprej, ampak, ko bo izpolnjen eden od pogojev. V našem primeru bo to, ko bo preteklo 183 dni bivanja v RS. Do takrat pa ga moramo obravnavati kot nerezidenta. Tako so mi obrazložili vnaprej po telefonu, odločbe oz. obvestila o tem pa delavec še ni prejel.
Upam da sem kljub temu, da sem pozna, komu vseeno pomagala.
Lep dan, Monika.

Odgovori