osebno dopolnilno delo


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
dragica novak
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 24 Avg 2010, 17:12

osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a dragica novak » 26 Avg 2010, 09:18

Opravljam osebno dopolnilno delo po 4.odstavki 12.člena Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, za svoje storitve izstavljam račune, izplačevalci računov so mi vedno po odbitku 10% normiranih stroških, nakazovali 25 % akontacijo dohodnine in neto znesek na moj transakcijski račun. Na vseh izdanih računih navajam, da nisem zavezanec za DDV. Zadnji izplačevalec mi je nakazal bruto znesek računa, z obrazložitvijo, da nisem računu priložila potrdila DURS-a, da nisem davčni zavezanec.Ker sem že nekaj časa upokojenka in v teh letih nisem več sledila vsem predpisom na področju davčne zakonodaje, me zanima ali tako potrdilo DURS sploh izdaja, zanima me, kakšna je sesaj moja obveznost, akontacijo dohodnine želim poravnati sama, v kakšnem časovnem obdobju moram to narediti in kakšen je postopek, če kupec plača mojo storitev v gotovini.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 26 Avg 2010, 09:43

Davčni zavezanec je vsaka fizična in pravna oseba, zavezanec za DDV je pa nekaj povsem drugega.

Mislim, da gre za manjši nesporazum. Potrdila o zavezanosti za DDV se ne pošilja, dovolj je izjava na računu. Podatki o zavezancih so na voljo na spletu. Kupec je mogoče hotel le potrdilo DURS-a, kot dokaz, da ste registrirani za svojo dejavnsot, poleg tega pa je tu še razviden način obračuna dohodnine - predvsem višina normiranih odhodkov. Kopijo potrdila o registraciji v te namene namreč dosavite vsaki novi stranki. Davči dotegljaj je po zakonu dolžan poravnati plačnik dohodka namesto vas na dan izplačila.

Najbolj elegantno bi bilo, da bi kupec še pred plačilom od vas zahteval omenjeno potrdilo. Sumim, da vaša stranka ni seznanjena s saim postopkom. Mogoče bi jo poklicali in se domenili. Vi ji vrnete razliko ona pa naj izplača dohodnino.

Sami poročate DRUS-u le promet s fizičnimi osebami. Ne vem, če je pravilno, da ta promet vključite v to poročilo. Pokličite še referentko.
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

markovcic
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 71
Pridružen: 29 Mar 2004, 14:14
Kraj: Slovenia

Re: osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a markovcic » 27 Avg 2010, 15:05

Predlagala bi vam da za opravljeno delo sklepate avtorske pogodbe z naročniki, če se lahko dogovorite z nimi za takšen način. So res malo drugače obdavčene, ampak imajo druge prednosti

Naty73
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 2483
Pridružen: 19 Maj 2005, 13:53
Kraj: Ljubljana okolica

Re: osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a Naty73 » 30 Avg 2010, 08:07

markovcic napisal/-a:Predlagala bi vam da za opravljeno delo sklepate avtorske pogodbe z naročniki, če se lahko dogovorite z nimi za takšen način. So res malo drugače obdavčene, ampak imajo druge prednosti
Gospa bo avtorsko pogodbo lahko sklenila le, če gre za delo, ki se smatra kot avtorsko po Zakonu o avtorski in sorodnih pravicah. Kar tako ne more biti avtorska pogodba, prej podjemna.
Naty

Če imava jabolki in si ju izmenjava, imava še vedno vsak eno jabolko. Če pa si izmenjava ideji, ima vsak po dve. (George Bernard Shaw)

Odgovori