ZAVAROVALNA PODLAGA 40


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
Danica Bele
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 03 Jan 2008, 15:25
Kraj: Ljubljana

ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a Danica Bele » 26 Mar 2013, 11:08

Prosim za pomoč pri sledečem problemu...
Družba ima sklenjeno pogodbo o poslovodenju z edinim lastnikom te družbe (zavarovalna osnova 040). Družba nima drugih zaposlencev. Ali je lastnik zaposlen v družbi ali ne? Ta podatek rabim v obrazcu v polju ¨število zaposlenih na podlagi ur¨?[/color]
D.B.

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 26 Mar 2013, 13:54

Vi potrebujeta ta podatek, da ga vnesete v IPI, statistični urad pa zato, da bo izračunal povprečne plače zaposlenih v RS. In ker nimate podatka pod plače tudi podatka pod povprečno število zaposlenih
nimate (direktor ni zaposlena oseba).

lp

Danica Bele
Novinec
Novinec
Prispevkov: 3
Pridružen: 03 Jan 2008, 15:25
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a Danica Bele » 26 Mar 2013, 18:15

Hvala za potrditev...tudi sama sem predvidevala, da je tako....
D.B.

Mojcaaa
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Apr 2013, 12:01

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a Mojcaaa » 23 Apr 2013, 12:21

Pozdravljeni,

z družbo (d.o.o.) imam sklenjeno pogodbo o poslovodenju. Sem edina lastnica podjetja z zavarovalno osnovo 040 za polovični delovni čas (20 ur tedensko). V drugem podjetju sem redno zaposlena za preostal polovični čas. Septembra se odpravljam na porodniško. Zanima me sledeče:
- kako se izračuna osnova za porodniški dopust,
- ali moram med trajanjem bolniške in porodniškega dopusta plačevati prispevke – OPSVL,
- ali se obveznosti po pogodbi v času bolniške in porodniškega dopusta prav tako izplačujejo.

Za vaše odgovore se iskreno zahvaljujem.

Lp, Mojca

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 24 Apr 2013, 09:25

Mojcaaa napisal/-a:- kako se izračuna osnova za porodniški dopust,
Osnova za porodniški dopust je osnova od katere so bili plačani prispevki za starševsko varstvo v preteklih 12 mesecih - torej od redne zaposlitve + prispevki plačani po OPSVL. Na CSD izpolnite dva obrazca (za vsakega delodajalca posebej).
Mojcaaa napisal/-a:- ali moram med trajanjem bolniške in porodniškega dopusta plačevati prispevke – OPSVL
NE, plačuje jih CSD, morate pa oddajati obrazec OPSVL in vpisati ure v odsotnost, ki ni v breme delodajalca, čas odsotnosti in razlog (starševsko varstvo).
Mojcaaa napisal/-a:- ali se obveznosti po pogodbi v času bolniške in porodniškega dopusta prav tako izplačujejo
- načeloma ne, v času bolniške in porodniškega dopusta NE DELATE. Nadomestilo vam izplačuje CSD, oziroma ZZZS (za bolniško nad 30 dni).

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a adut » 08 Okt 2013, 11:30

Bom kar tukaj postavila vprašanje in sicer zanima me, če je že kdo izpeljal postopek odpovedi poslovodni osebi, zavarovani na podlagi 040, ki prepiše firmo?
Naredimo enako kot za zaposlenega ali gre drugače?
Firma namreč slabo posluje in bi lastnik prepisal firmo na 23-letnega sina študenta (vemo, da bo ta moral plačevati prispevke za zdravstvo in dopolnilno zavarovanje) in poskusil dobiti nadomestilo od zavoda.
Prešinilo me je tudi, da bi se lahko zavaroval pod šifro 001 in potem speljal postopek odpovedi kot za vsakega drugega zaposlenega.
Če ima kdo še kakšen drug predlog, naj kar napiše.
Hvala vsem vnaprej.

stricmatic
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 18 Mar 2014, 13:46

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a stricmatic » 19 Mar 2014, 16:39

Pozdravljeni, sicer ne vem ali moje vprašanje spada sem a vseeno; zavarovan sem po zav.podl. 040/112 in sem lastnik in direktor enoosebne d.o.o..
Ker je promet zelo padel in ni nobene variante, da bi si lahko izplačeval dohodek po poslovodski pogodbi vsaj za višino prispevkov me zanima,katera od spodnjih variant bi bila sploh izvedljiva:
1. Ali je sploh kakšna možnost, da se prijavim na Zavod za zaposlovanje, ne da bi moral zapreti podjetje? Tega sedaj ne morem storiti, ker imam vseeno še nekaj dela (za cca 200 €), ki je vezano na pogodbo, katere do konca leta ne smem prekiniti.

2. Ali se je možno prijaviti, kot direktor in lastnik enoosebne d.o.o pod zav.podl. 001 in si potem "dati odpoved"?
3. Ali je bolje, da pooblastim nekoga drugega (npr. ženo) za direktorico , jaz postanem prokurist in se zavarujem po 001 in mi potem ona da odpoved?
Prav tako me zanima , ali bi mi sploh pripadalo nadomestilo na Zavodu, plačeval sem si namreč prispevke od 853,00 €?
Najlepša hvala za morebitne odgovore.

Belatrix
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 01 Apr 2014, 14:52

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a Belatrix » 01 Apr 2014, 15:07

Oseba, ki je lastnik večosebnega d.o.o. NI pa poslovodja, mora biti zavarovan po podlagi 040, če se prijavi kot prvi iskalec zaposlitve na Zavod za zaposlovanje?

Ta oseba je do sedaj delala v firmi kot študent poslovodja in bila zavarovana po podlagi 103 (ki je že od novembra ni, ampak to smo izvedeli šele danes, dopisa nismo prejeli, prav tako tega ni vedel računovodja :lol:). Za poslovodjo bi v tem času dali nekoga drugega.

Hvaa za odgovor!

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 02 Apr 2014, 15:10

Belatrix napisal/-a:Ta oseba je do sedaj delala v firmi kot študent poslovodja in bila zavarovana po podlagi 103
V zvezi s tem in vprašanjem na ZS:

Zavarovanje, podlaga 103 (status študent):
Po tej podlagi so še vedno zavarovani družbeniki/poslovodje – študenti. Prenehanje zavarovanja s 6.11.2013 se je nanašalo zgolj na družbenike, ki niso poslovodne osebe in niso zavarovani na drugi podlagi. Te zavarovance je pisno obvestila ZZZS in jim predlagala drugo podlago zavarovanja*.

*Copy: obvestila na strani ZZSZ:
Družbeniki družb in ustanovitelji zavodov, ki niso hkrati poslovodne osebe, in so na dan 05.11.2013 vključeni v zavarovanje po šifri podlage 103, od 6.11.2013 ne izpolnjujejo več pogojev za zavarovanje po 6. Točki prvega odstavka 15. Člena ZZVZZ.
ZZZS bo tem zavarovancem posredoval obvestilo o spremembi pogojev za zavarovanje in jih pozval, da si uredijo odjavo iz zavarovanja po navedeni podlagi, ter da si uredijo zdravstveno zavarovanje po drugi ustrezni podlagi.


Zavarovanje: študent/družbenik/poslovodna oseba, podlaga 103
Veljavnost zavarovanja samo za zdravstveno zavarovanje za študente/družbenike/poslovodne osebe in uskladitev lastnosti zavarovanca v skladu z ZPIZ-2 je bila prvotno določena do konca leta 2013. Pred koncem leta pa je to prehodno obdobje podaljšano do 31.12.2014*. Po tem datumu pa se morajo ti zavarovanci zavarovati tudi za pokojninsko in invalidsko zavarovanje po 16. členu ZPIZ-2*, s polnim delovnim časom. To pomeni, da bo študent/poslovodna oseba/družbenik v letu 2014 zavarovan le za zdravstveno zavarovanje, s podlago zavarovanja 103. Po tem datumu pa izpolnjuje tudi pogoje za pokojninsko in invalidsko zavarovanje in se ne glede na status študenta mora obvezno zavarovati po 16. členu ZPIZ-2: za polni delovni čas, zavarovalna podlaga 040=PIZ+ZZ.

*Copy:
16. člen ZPIZ-2
(družbeniki)
(1) Obvezno se zavarujejo osebe, ki so družbenice ali družbeniki oziroma delničarji (v nadaljnjem besedilu: družbenik) gospodarskih družb, ustanovljenih v skladu s predpisi v Republiki Sloveniji oziroma ustanoviteljice ali ustanovitelji zavodov ter zadrug in so poslovodne osebe, če niso zavarovane na drugi podlagi.
(2) Osebe iz prejšnjega odstavka se zavarujejo za polni zavarovalni čas oziroma do polnega zavarovalnega časa, če so na drugi podlagi zavarovane za manj kot polni delovni čas oziroma zavarovalni čas, če ni z zakonom drugače določeno.

429.člen ZPIZ-2
(15) Ne glede na prvi odstavek tega člena, se določba drugega odstavka 15. člena ZPIZ-1 uporablja do začetka uporabe 16. člena tega zakona. Družbeniki, ki ob uveljavitvi tega zakona izpolnjujejo pogoje za zavarovanje po 16. členu tega zakona, morajo do 31. decembra 2013 uskladiti lastnost zavarovanca s 16. členom tega zakona. Zavod na podlagi podatkov zavoda za zdravstveno zavarovanje in poslovnega registra za osebe iz prejšnjega stavka, ki v roku iz prejšnjega stavka niso uskladile lastnost zavarovanca, po uradni dolžnosti ugotovi lastnost zavarovanca od 1. januarja 2014 naprej.

115. člen Zakon o matični evidenci….(odpravnina zaradi prenehanje pogodbe o zaposlitvi za določen čas in uskladitev statusa zavarovanca)
. (2) Ne glede na določitev rokov v 406. členu in petnajstem odstavku 429. člena ZPIZ-2 morajo te osebe uskladiti lastnost zavarovanca oziroma se obvezno zavarovati do 31. decembra 2014.
(3) Ne glede na določbo tretjega in petega odstavka 406. člena in petnajstega odstavka 429. člena ZPIZ-2 zavod po uradni dolžnosti ugotovi lastnost zavarovanca od 1. januarja 2015 naprej.


Prenehanje statusa študenta:
V primeru prenehanja statusa študenta, bi moralo praviloma prenehati tudi imenovanje za direktorja. V nasprotnem primeru se mora ta oseba zavarovati v skladu s 16. členom ZPIZ-2, s polnim delovnim časom (takoj po prenehanju statusa). Zavarovalna podlaga je v tem primeru 040 (vsi prispevki razen prispevka za zaposlovanje).
Prenehanja statusa študenta in hkratna prijava na zavodu za zaposlovanje (pred tem prenehanje opravljanja funkcije direktorja) brez prejemanja nadomestila za brezposelnost: še vedno ostane obvezno zdravstveno zavarovanje, vendar v tem primeru kot občan, v skladu z 20. Točko 15. člena Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (ZZVZZ). Možnost prijave in morebitna subvencija za samozaposlitev je v pristojnosti zavoda za zaposlovanje, zato so oni pravi naslov za pridobitev informacij. Na spletni strani zavoda je obvestilo*, da teh subvencij za leto 2014 ne bo več. Prav tako je bilo v medijih sporočilo, da subvencij v tej obliki ne bo več, v kakšni obliki pa bodo pa še ne vedo.
* copy obvestila
Samozaposlovanje = na strani zavoda za zaposlovanje:
Program za pridobitev subvencije za samozaposlitev, v katerega ste se lahko vključili do 15. 11. 2013, v letu 2014 oziroma do nadaljnjega predvidoma ne bomo več izvajali.
http://www.ess.gov.si/obvestila/obvestilo?aid=760


Še opomba: lastnik, ki je hkrati poslovodja lahko opravlja to funkcijo tudi kot zaposlena oseba., s pogodbo o zaposlitvi. Pomeni, da se obvezno zavaruje na podlagi 001: iz delovnega razmerja. Ta možnost je dana z novim Zakonom o delovnih razmerjih.
Belatrix napisal/-a:Oseba, ki je lastnik večosebnega d.o.o. NI pa poslovodja, mora biti zavarovan po podlagi 040, če se prijavi kot prvi iskalec zaposlitve na Zavod za zaposlovanje?
Ta zahteva je pogojena s prejemom subvencije za samozaposlitev in zaposlitvijo v podjetju kot poslovodja, kjer je družbenik, ki pa je glede na gornje obvestilo v letu 2014 tako ne bo več.

lp

vodar
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 139
Pridružen: 20 Feb 2004, 11:00

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a vodar » 03 Apr 2014, 18:49

Saj ne vem, če spada vprašanje v to temo, pa vendar:

Če je lastnik enoosebne d.o.o. upokojenec, ali lahko opravlja direktorsko funkcijo? Družba ima sicer še 1 zaposlenega. Problem je namreč v tem, da ima lastnik-upokojenec edini licenco za opravljanje določenega dela v firmi... ne bi se pa rad nazaj zaposlil. Kako je potem z zavarovalno osnovo?

maremark
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 Feb 2016, 19:40

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a maremark » 29 Feb 2016, 20:01

Trenutno sem zaposlen na podjetju v Sloveniji. Že nekaj časa me novači podjetje iz Avstrije za prestop k njim.

Ponujajo mi letno plačo v višini 50.000,00 - 55.000,00 EUR bruto (ca. 35.000,00 EUR fiksna plača + ca. 15.000,00 EUR garantirana provizija) + plačilo vseh stroškov (avto, gorivo, telefon,...)

Po njihovem naj bi jaz v Sloveniji odprl firmo (s.p. ali d.o.o.) in postal njihov generalni zastopnik. Tako bi jim kot podjetje izstavljal račune.
Pogovarjamo se tudi o moji zaposlitvi na materinski firmi v Avstriji. Tukaj pa naj bi bil problem, da v tem primeru vozilo za opravljanje dela na terenu ni mogoče kupiti v Sloveniji oziroma z Avstrijskimi registrskimi ter zavarovanjem ni mogoče trajno voziti v Sloveniji (pravijo, da je to bil problem, ko so odpirali zastopstvo na Slovaškem).

Ker sem z lastniki podjetja v Avstriji v dobrih odnosih in ker lahko sovplivam na način sodelovanja me zanima, kaj je v tem primeru zame najboljša rešitev. S.p., d.o.o. ali zaposlitev pri njih.

P.s.: bil sem že na upravni enoti vendar jim je manj jasno kot meni... :roll:

Hvala za odgovor!!

MatejaFR
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 193
Pridružen: 16 Maj 2011, 14:23

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a MatejaFR » 11 Nov 2016, 09:33

Pozdravljeni,

enoosebni d.o.o. ima direktorja, ki je lastnik in poslovodna oseba zavarovana na podlagi 40 in 112.
Ali razen redne zaposlitve obstaja zavarovalna podlaga za prokurista, ki ni lastnik, da bi si iz te podlage plačeval prispevke?

Hvala.
M

Odgovori