ZAVAROVALNA PODLAGA 40


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Feb 2012, 09:31

raskovec napisal/-a:višina prispevkov, ki jih mora plačat je odvisna od dosežene osnove za leto 2010...če padem v razred nad 26.907,84 do vključno 35.877,12 moram obračunat 120% od osnove 1.982,26?To pa nima veze z izplačilom po pogodbi o poslovodenju. Od bruto zneska odštejem samo dohodnino..
Osnova v tem razredu je 120% povprečne plače iz pretpreteklega meseca (plača november = 1.651,88 X 1,20 = 1.982,26€). Ta osnova je v tabeli na DURS-u že preračuna in je 1.982,26€, prispevki od te osnove pa so skupaj 757,23€/38,20% od osnove. Ko boste vnesli v obrazec OPSVL osnovo 1.982,26€, vam bo prispevke v e-davkih samo izračunalo.

Prispevke plača lastnik/direktor sam in nimajo med letom nobene povezave z izplačilom dohodka za poslovodenje. Za izplačilo predložite davčnemu organu obračun davčnega odtegljaja - REK-1 obrazec (šifra dohodka 1141; dohodninska šifra 1110) , pri čemer upoštevate splošno olajšavo in dohodnino po lestvici. Izplačilo je bruto znesek pogodbe zmanjšano za obračunano dohodnino.

lp

sm
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Mar 2005, 10:33

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a sm » 07 Feb 2012, 09:40

Poslovodenje izplačujemo prvič. Kako določimo osnovo za prispevke.

Če prispevke plačamo iz "doo" moramo na virmane napisati osebno davčno številko direktorja in te zneske odbijemo od obračuna poslovodenja (bruto zmanjšan za dohodnino). Saj tako bi tudi bilo pravilno.

mucamaca
Novinec
Novinec
Prispevkov: 2
Pridružen: 07 Feb 2012, 11:49

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a mucamaca » 07 Feb 2012, 12:10

sm napisal/-a:Poslovodenje izplačujemo prvič. Kako določimo osnovo za prispevke.

Če prispevke plačamo iz "doo" moramo na virmane napisati osebno davčno številko direktorja in te zneske odbijemo od obračuna poslovodenja (bruto zmanjšan za dohodnino). Saj tako bi tudi bilo pravilno.
Tudi pri nas imamo podoben problem! Direktor je pod podlago zavarovanja 040 zaposlen od leta 1992. Šifre se ne da spremeniti, sem preverila, razen če ne bi bil 100% lastnik. Sedaj pa kako in kaj? Če sem prav razumela mora direktor vsak mesec do 15 na edavkih oddati obrazec OPSVL, isto kot prej rek-1!
Recimo da mu po pogodbi o poslovodnju vsak mesec iz podjetja izplačam 3.000,00 eur. Kaj naprej? Ali ima podjetje še kakšno obveznost in kakšno obveznost ima direktor kot fizična oseba? Vse plačuje on sam?
:) bolj kot berem in sprašujem, bolj sem izgubljena! :?

dziger
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 377
Pridružen: 08 Nov 2007, 11:08

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a dziger » 07 Feb 2012, 12:31

Namesto da mu izplačate 3.000 eur mu odtegnete znesek plačanih prispevkov (če ste jih plačali iz firme)?

lp

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Feb 2012, 14:24

[quote="mucamaca"]
Tudi pri nas imamo podoben problem! Direktor je pod podlago zavarovanja 040 zaposlen od leta 1992. Šifre se ne da spremeniti, sem preverila, razen če ne bi bil 100% lastnik. Sedaj pa kako in kaj? Če sem prav razumela mora direktor vsak mesec do 15 na edavkih oddati obrazec OPSVL, isto kot prej rek-1!
Recimo da mu po pogodbi o poslovodnju vsak mesec iz podjetja izplačam 3.000,00 eur. Kaj naprej? Ali ima podjetje še kakšno obveznost in kakšno obveznost ima direktor kot fizična oseba? Vse plačuje on sam?
:) bolj kot berem in sprašujem, bolj sem izgubljena! :?[/quote]

Gremo po vrsti:
1) lastnik/direktor oziroma od njega pooblaščena oseba odda preko e-davkov obrazec OPSVL za pretekli mesec in tudi plača te prispevke do 15. v mesecu za pretekli mesec = fizična oseba/direktor
2)) osnova za ugotovitev zavarovalne osnove je dohodek, ki ga je prejel direktor za poslovodenje/vodenje poslovnega subjekta : pri vas je to verjetno njegova plača za leto 2010 - dohodek je razviden iz dohodninske odloćbe za leto 2010. Po prejemu odločbe za dohodke leta 2011 (oziroma ko postane informativni izračun odločba) se ponovno razvrstite v zavarovalno osnovo;
3) ko ste ugotovili v kateri razred "spada" ste ugotovili tudi od katerega zneska plača prispevke do 15. v mesecu za pretekli mesec.
4) dohodek za poslovodenje obračuna/izplača d.o.o., za kar predloži obračun davčnega odtegljaja REK-1 davčnemu organu (šifra dohodka 1141; dohodninska šifra 1110). Pri obračunu dohodnine upoštevate splošno olajšavo; dohodnina se obračuna z upoštevanjem dohodninske lestvice.

lp

sm
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Mar 2005, 10:33

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a sm » 07 Feb 2012, 14:33

K točki 3 - Zakaj je osnova za prispevke njegova plača - on ima sedaj novo pogodbo o poslovodenju in nima osnove iz preteklih let. Po moje si lahko določi osnovo za letos sam - v naslednjih letih pa bo osnova izplačilo po poslovodenju.

K točki 1. - Se strinjam - lahko pa v pogodbi določiš, da izplačevalec plača prispevke in ta znesek odtegne od neto izplačila po poslovodenju (paziti na davčno številko v sklicu in oddati OPSVL).

Kaj praviš "slovan" - sem preveč poenostavila - ali zdrži ......

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 07 Feb 2012, 14:44

K točki 3: če je bil že doslej zavarovan na podlagi 040, je v tem času tudi prejemal dohodek iz tega naslova, potem je osnova pač dohodek, ki se imenuje plača (plačo je prejemal za poslovodenje). Nova pogodba o poslovodenju ne spremeni dejstva, da bo moral upoštevati za razvrstitev v zavarovalno osnovo pač preteklo plačo. Poglejte tudi pojasnila DURS-a na to temo!!

K točki 1: kolikor bo prispevke namesto fizične osebe poravnala d.o.o. je to v bistvu delno izplačilo dohodka po poslovodni pogodbi in bi morali na dan "izplačila" obračunati in plačati akontacijo dohodnine. Če je izplačilo za poslovodenje in plačilo prispevkov na isti dan, pa se lahko plačani prispevki s strani izplačevalca/podjetja odtegnejo od neto izplačila. Tudi na to temo imate pojasnilo na DURS-ovi strani.

lp

sm
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 254
Pridružen: 04 Mar 2005, 10:33

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a sm » 07 Feb 2012, 14:49

Hvala za izčrpno informacijo.

urssska
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 30 Jan 2012, 14:43

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a urssska » 09 Feb 2012, 16:45

ok, meni ni vec nic jasno... se vidi, da sem le nekaj mesecev v tem. :oops:

Torej, se enkrat, ce mi lahko obrazlozite cisto po domace.
Zavarovana sem po 040, sem direktor in lastnik d.o.o.
Do zdaj sem mesecno placala prispevke po podo opsvl, na moje ime iz firme. Spadam v " tretji" razred 90 %, in sem od tam imela zavarovalno osnovo, ki sem jo nasla vsak mesec na strani durs. Za januar 2012 je ta znesek pribl. 567 eur.
Rek obrazec sem oddala po sifri 1108 in analitiki 1109. Tako sem si vsak mesec izplacala bruto placo 1484,02 od tega sem odbila 306,42 eur davcnega odtegljaja in dobila 1177,60 eur neto. Prav tako sem se placevala 89,04 prispevkov za socialno varnost, kateri so se mi izracunali na reku sami.
Kaj pa moram sedaj spremeniti, da bom imela se vedno neto placo 1177,60? Si morem povecat bruto znesek za te prispevke? Samo potem je tudi dvcni odtegljaj vecji? Kako ga pa izracunam? In nekdo mi je napisal, da si pripevke ne obracunavam prav, da bi morala placevati le okrog 230 eur?
Hvala ze vnaprej, ampak res ne razumem. :cry:

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a orljek » 09 Feb 2012, 17:06

Če ste vse to prebrali in vam ni nič jasno, potem svetujem, da najamete račuinovodjo - servis. lp

PS Tudi jaz vem, da je ceneje, če pico spečem sam . ampak če je ne znam, jo bom pač naročil...

urssska
Nov član
Nov član
Prispevkov: 22
Pridružen: 30 Jan 2012, 14:43

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a urssska » 09 Feb 2012, 18:15

"orljek"

Hvala za pomoc. Saj tako so mi obracunavali v racunovodskem servisu in zaradi prevelikih stroskov sem zacela sama voditi le-to. In ze takrat so mi po vasem prepricanju obracunavali narobe.

Mi prosim, se lahko kdo svetuje?

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a orljek » 09 Feb 2012, 18:51

Saj se ne bi več oglasil, ampak tole me pa res zanima: "Le čemu želite imeti točno 1177,60 e neto? lp

Odgovori