ZAVAROVALNA PODLAGA 40


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
taglavni
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 219
Pridružen: 12 Mar 2005, 18:36

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a taglavni » 21 Nov 2011, 22:31

V splošni zmedi prosim za potrditev sledeče situacije. Večosebna družba ima dva lastnika, oba sta tudi direktorja, oba sta zaposlena pod 001. Zaposlitev je bila že pred letom 2003 (eden je pravno postal direktor šele 2007, vendar je lastnik že od prej). Sklepam da se pri družbenikih in direktorjih, ki so že dosedaj zaposleni na podlagi 001 ne spremeni nič.

capa1
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 572
Pridružen: 27 Jan 2006, 10:05

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a capa1 » 22 Nov 2011, 10:36

Ja, tudi jaz mislim (ker pri že tolikih mnjenjih in predavanjih ne morem biti prepričana), da v vašem primeru ostaneta oba zavarovana na obstoječi podlagi 001.
Še največ pa bomo vedeli po novem letu, če nas bodo kaj "požokali" z ZZZs-ja. :sodobren:
LP

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a adut » 22 Nov 2011, 14:49

Se strinjam, oba lahko ostaneta pod 001, najprej zato, ker sta zaposlena pred letom 2003, potem pa še zato, ker lahko skleneta odvisno razmerje drug z drugim, kar se ne da, če je lastnik in direktor en sam.

Avgusta
Novinec
Novinec
Prispevkov: 4
Pridružen: 26 Feb 2007, 07:40

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a Avgusta » 23 Nov 2011, 09:40

Še jaz bi nekaj vprašala.
Edini lastnik d.o.o. opravlja funkcijo direktorja in zastopa podjetje vendar brez plače. Ima tudi s.p. in preko njega je zavarovan in plačuje prispevke .
Z novim letom je nameraval s.p. zapreti in se zaposliti v d.o.o. Kaj menite ali je to smiselno oz. kaj se bolj splača - kar se tiče zavarovanja in prispevkov seveda.
Hvala za odgovor in LP

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a adut » 23 Nov 2011, 09:57

Ne svetujem, da zapre s.p., ker lahko kot s.p. plačuje prispevke od minimalne plače, kot lastnik pa bo moral plačevati prispevke od najnižje pokojninske osnove, saj se ne more zaposliti pod šifro 001, pač pa mora biti zavarovan pod šifro 040.
Seveda pa morate vedeti tudi, da če se plačuje prispevke od minimalne osnove, je tudi pokojnina potem najnižja.

vesnak
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 841
Pridružen: 18 Maj 2004, 11:39
Kraj: Celje

upokojenci

Odgovor Napisal/-a vesnak » 28 Nov 2011, 13:03

še malo vmes, čeprav ne paše zraven :)

kaj pa z upokojenci?
imam primere, ko so odprli s.p. kakšen mesec pred upokojem in tudi začeli delati kakšen mesec pred upokojitvijo.
in, ker je bil starejši od 63 let, so mu rekli, da tudi ne potrebuje imeti kakšnega zaposlenega; kako je sedaj s tem? toliko različnih mnenj sem dobila, da sploh ne vem več kaj je prav ali ne?

eno izmed mnenj je, da mora imeti zaposlenega, če ne bo moral vrniti penzijo oz. z drugimi besedami, prevzeti status rednega s.p. in nič več status upokojenca

eno mnenje pravi, da ostane tako kot je sedaj

nekateri so imeli popoldanski s.p. (že kakšnih 10 let nazaj), da sicer niso bili dovolj stari, so pa imeli zaposlenega in sedaj so sicer dovolj stari, samo so morali odpustiti zaposlenega, ker ni dela - kaj s takim storiti

ipd....

slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a slovan » 28 Nov 2011, 17:49

Kopija dela informacije na strani ZPIZ-a:

3.2.2. Odjava iz zavarovanja, če je podjetnik pred upokojitvijo opravljal dejavnost in je bil hkrati v delovnem razmerju

Oseba, ki je v delovnem razmerju in je pred prenehanjem delovnega razmerja registrirala opravljanje pridobitne dejavnosti kot podjetnik, lahko uveljavi in uživa pokojnino po prenehanju delovnega razmerja kljub registraciji v PRS, če je na dan prenehanja delovnega razmerja dopolnila predpisano starost 63 let (moški) oziroma 57 let (ženska). Pridobitno dejavnost lahko opravlja sam vendar v enakem obsegu kot pred upokojitvijo, lahko pa tudi zaposli delavce.

Če zgoraj navedene starosti ni dopolnil, se mora prvi naslednji dan po prenehanju delovnega razmerja vključiti v zavarovanje kot podjetnik, zato pokojnine ne more uveljaviti. Če zamolči podatek o tem, da ima registrirano dejavnost, bo Zavod izvedel postopek ugotovitve lastnosti zavarovanca po uradni dolžnosti in zahteval plačilo prispevkov za nazaj od nastanka podlage za obvezno zavarovanje iz naslova opravljanja pridobitne dejavnosti ter zahteval vračilo neupravičeno izplačane pokojnine oziroma povrnitev nastale škode


Več si preberite na njihovi spletni stani.
Zaenkrat ostane po starem. S tistim pokojninskim zakonom, ki ni prestal referenduma, pa dejavnosti v takšni obliki ne bi mogel nadaljevati.

lp

DISA10
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 96
Pridružen: 27 Okt 2011, 14:52

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a DISA10 » 29 Nov 2011, 10:53

ali ima mogoče kdo pri roki to pogodbo o poslovodenju??

Hvala... :D

ArhimDoo
Novinec
Novinec
Prispevkov: 6
Pridružen: 25 Nov 2011, 11:03
Kraj: Arhitektura, projektiranje, notranja oprema.
Kontakt:

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a ArhimDoo » 29 Nov 2011, 19:00

Ok, močno sem se trudil, da bi potegnil zaključek iz te teme, žal brez uspeha.
Torej, kakšna je trenutno najboljša pot za enoosebne doo-je (100% lastnik in edini "zaposlen", trenutno na 040, pred 1.1.2011)?

Je to:
a) prenos minimalnega lastništva na partnerja in premik na podlago 001
b) za direktorja družbe se imenuje druga oseba, ki nima lastništva v družbi, lastnika pa se imenuje za prokurista (prokura se vpiše v register) s šifro zavarovanja 001
c) drugo??

Prosim za odgovor in hvala v naprej.

kompotelka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 283
Pridružen: 18 Mar 2011, 10:47

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a kompotelka » 30 Nov 2011, 08:09

Ali pa ostanete lastnik in edini zaposleni, zavarovani na podlagi 040 in ravnate, kot zakonodaja predvideva... :lol:

Saj svet se ne bo podrl... :spomezik:

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a bojča » 30 Nov 2011, 08:28

Mi lahko kdo pomaga in mi pošlje vzorec poslovodne pogodbe.
Mi smo delali tako, da si je direktor (ki je edini lastnik) izplačeval plačo tako kot ostali zaposleni. Zavarovan je pod 040 in 112 ker sem preverila na ZZZS.
Sedaj s 1.1. 2012 moramo napisati novo popslovodno pogodbo in začeti delati pravilno zato prosim za malo pomoči.
Ali lahko jaz kot računovodkinja v podjetju za njega oddajam obrazec OPSVL? Kakšna pooblastila moram imeti? Lahko ta obrazec oddajam kar z sedanjim certifikatom kot odddajam REK-1, DDV-O in ostale stvari ali moramo imeti kaj drugega.
Vem da je bilo veliko napisanega in sem se obrnila tudi na DURS ampak tam mi ne znajo svetovati.
Kakšno pa naj vzamemo osnovo za obračun prispevkov?
Vem da imam veliko vprašanj ampak ne vem več kje naj se zadeve lotim.

Hvala vsem za kakršnokoli pomoč.

bojča
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 492
Pridružen: 08 Apr 2008, 14:14
Kraj: Maribor

Re: ZAVAROVALNA PODLAGA 40

Odgovor Napisal/-a bojča » 30 Nov 2011, 08:30

Pa še nekaj: Če bomo napisali poslovodno pogodbo s 1.1.2012 kaj moramo plačo za december obračunati še postarem in potem plačo za januar obračunamo po novem?
Hvala.

Odgovori