izredna odpoved - postopek


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
amadeus
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 75
Pridružen: 17 Maj 2010, 11:11

izredna odpoved - postopek

Odgovor Napisal/-a amadeus » 27 Okt 2011, 18:36

Pozdravljeni,

zanima me, kako pravilno izpeljati postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani delodajalca?

odpovednega roka ni; je dovolj dokument, kjer navajaš razlog odpovedi, se sklicuješ na 111. člen ZDR,...? ali vročitev lahko opraviš po pošti? kateri datum za prenehanje pogodbe v temu primeru velja?

vnaprej hvala za pomoč ter lep pozdrav

katarina14
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 26 Okt 2011, 16:15

Re: izredna odpoved - postopek

Odgovor Napisal/-a katarina14 » 28 Okt 2011, 17:00

Predno delavcu date izredno odpoved o zaposlitvi ga morate pisno povabiti na zagovor in mu v vabilu tudi obrazložiti zakaj mu boste izredno odpovedali pogodbo o zaposlitvi, mu dati tudi možnost da pripelje predstavnika sindikata in zagovornika. Paziti morate tudi na roke, da se ima delavec čas pripraviti na zagovor, šele potem mu lahko date izredno pogodbo o zaposlitvi, če ste na podlagi njegovega zagovora še vedno prepričani da si to "zasluži".
Pogodba o zaposlitvi preneha veljati z dnem vročitve izredne odpovedi, ki pa mu jo lahko vročite tudi po pošti, svetujem vam povratnico.
Opozorila bi vas da vsa stvar ni tako enostavna kot mogoče na prvi pogled izgleda, še posebno če se delavec odloči da bo preko sodišča dokazoval, da mu ne bi smeli izredno odpovedati pogodbe, kar se velikokrat zgodi, govorim iz lastnih izkušen. Pri nas je delavec imel 26 dni "plavih" , mislil je da je na bolniškem staležu, vendar bolniškega lista ni prinesel, ker ga ni imel, pa je šel vseene v tožbo, saj ni imel česa izgubit, ker je bil "kao" brez dohodka mu ni bilo potrebno plačati taks in dobil je brezplačno odvetnika, našega odvetnika pa smo morali plačati mi, čeprav smo tožbo dobili. Niti pomisliti si ne upam, kaj bi se lahko zgodilo če bi napravili kako napako v postopku in tožbo izgubili.
Mi smo postopek peljali preko odvetnika , tako da če niste vešči tega vam priporočam da greste preko odvetnika, res nekaj stane, vendar je stvar vsaj pravilno izpeljana.

Pa srečno!

milenav
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 316
Pridružen: 12 Jun 2008, 12:35

Re: izredna odpoved - postopek

Odgovor Napisal/-a milenav » 29 Okt 2011, 10:10

Tudi sama imam slabe izkušnje v vezi z bolniško in me zanimama, ker imam sedaj isti primer, tudi če ni prinesel bolniškega lista mu je potrebno obračunati plačo (kako bolnišklo 80 % ali 100 plačo)

Prosim vas, še za kakšne nasvet, saj vem, da bomo prišli na sodišče, ker meni, da če ste dobili sodbo na sodišču, vam čestitam, ker je to redko.

Mirko Zbačnik
Moderator
Moderator
Prispevkov: 11757
Pridružen: 15 Jan 2003, 13:03
Kraj: Bloke, Postojna
Kontakt:

Re: izredna odpoved - postopek

Odgovor Napisal/-a Mirko Zbačnik » 29 Okt 2011, 13:54

Imeti morate trdne dokaze o delavčevi krivdi. Dokazovanje je na vaši strani, ne le v postopku samem, bolj se zadeva zaplete, ko delavec morebiti uveljavlja pravice na sodišču., kjer so delavcu v dobro duti postopkovne napake. Upooštevajte nasvet katarina14 in bodite res taktni.

Poznam primer, ko je delodajalec raje izplačal delavcu odpravnino, čeprav bi ga lahko odpustil po izrednem postopku. Upoštevati moramo tudi "koristi" postopka , posledice, ćivci... in ljubi mir. Ko greste v postopek, bodite odločni.

PS.: Niste navedli vzroka izredne odpovedi. Tu ne sme biti razlog bolezen, v kolikor je slaba storilnost, morate predhodno izpeljati postopek preverjanjak.. in dokazi, dokazi....
Bločeni so počeni, v papirček zaviti in na plank pribiti. (Slovensko ljudko otroško izročilo)
Mirko Slika

alter_freak
Novinec
Novinec
Prispevkov: 1
Pridružen: 04 Mar 2013, 14:12

Re: izredna odpoved - postopek

Odgovor Napisal/-a alter_freak » 08 Mar 2013, 15:40

Predlagam da si poiščete dobrega odvetnika. Delavec si ga bo zagotovo!

Odgovori