sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o davčnem


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
slovan
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 7952
Pridružen: 11 Feb 2006, 17:10
Kraj: Ljubljana

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a slovan » 14 Dec 2011, 15:15

Omejitve veljajo v "relaciji" fizična oseba z dejavnostjo (s.p.) in pravna oseba ter pravna oseba v relaciji z fizično osebo z dejavnostjo (s.p.).
Ne veljajo pa za plačila fizičnih oseb. (račun izdan fizični osebi je lahko plačan z gotovino ne glede na znesek...razen omejitve, ki izhaja iz zakona o preprečevanju pranja denarja..... in mogoče še katerega).

lp

zakladničarka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 379
Pridružen: 02 Sep 2005, 14:36
Kraj: Slovenija

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a zakladničarka » 18 Dec 2011, 20:41

Kot s.p. grem v trgovino in kupim material za podjetje v vrednosti 100,00 €. Pridem na blagajno in rečem, da mi račun napiše na podjetje. Kako naj plačam? Nimam poslovne kartice, ker imam blokiran TRR :idea:

orljek
Računovodski mojster
Računovodski mojster
Prispevkov: 842
Pridružen: 31 Avg 2009, 10:00

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a orljek » 18 Dec 2011, 20:47

da mi napiše na podjetje dva računa po 50 ( Pred spremembo - namesto 1 račun za 800 dva računa po 400) lp

vmartina
Začetnik
Začetnik
Prispevkov: 46
Pridružen: 09 Jun 2008, 10:38

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a vmartina » 19 Dec 2011, 12:10

pozdravljeni

Kako upoštevate plačila s poslovno kartico mastercard, ko za vse nakupe v enem mesecu plačaš 1x in to banki pri kateri imaš kartico.

SVEN
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 389
Pridružen: 12 Mar 2005, 15:16
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a SVEN » 20 Dec 2011, 11:52

Če natančno preberete zapisano v Pravilniku:

"v primeru, ko je oseba iz prvega odstavka 36. člena ZDavP-2 fizična oseba, ki opravlja dejavnost, plačila za
dobavljeno blago in opravljene storitve ni dolžna nakazati na transakcijski račun pravne osebe ali fizične osebe,
ki opravlja dejavnost, če posamično plačilo ne presega 50 eurov."


Pri plačilu s kartico pride do nakazila na TRR, vsaj tako si razlagam zadevo jaz.

In če pride do nakazila, ta oblika plačila (za zneske nad 50€) zadosti pogoju oz. zahtevi iz citiranega člena.

Še kakšno mnenje na to temo, mogoče?
LP,
Sven Slika

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a adut » 20 Dec 2011, 12:56

Se strinjam in mislim, da je enako, če se plačuje s plačilnim nalogom npr.na pošti.

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 20 Dec 2011, 14:36

Pozdravljeni,

samo za razjasnitev:
- sem popoldanski s.p, nisem davčni zavezanec
- recimo, da je vrednost moje storitve ali pa izdelka 70 eur
- stranka pride k meni po zaprtju banke tisti dan

Če prav razumem, lahko vzamem denar in mu izstavim račun za gotovinsko plačilo in najkasneje drugi dan položim denar na svoj TRR?

Ali pa se motim in sploh ne smem sprejeti gotovine nad 50 eur? ... ?!?!?

Naj začnem izstavljati predračune - kar je zelo butasto, glede na to, da cena storitve ni fiksna..
Poleg tega so stranke fizične osebe, ki morajo za vsako položnico v vrsto na banko ali pošto......uf.

Če vidim človeka prvič, mu pa spet ne morem dati računa z valuto 8 dni?...

Nisem več pametna...... Ima kdo kakšen nasvet zame?
Hvala!

:cry:

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 20 Dec 2011, 14:45

slovan napisal/-a:Omejitve veljajo v "relaciji" fizična oseba z dejavnostjo (s.p.) in pravna oseba ter pravna oseba v relaciji z fizično osebo z dejavnostjo (s.p.).
Ne veljajo pa za plačila fizičnih oseb. (račun izdan fizični osebi je lahko plačan z gotovino ne glede na znesek...razen omejitve, ki izhaja iz zakona o preprečevanju pranja denarja..... in mogoče še katerega).

lp
Tole sem v hitrici spregledala: torej mi lahko kot s.p.-ju lahko fizične osebe še vedno plačujejo neomejene zneske?

Le jaz ne morem več gotovinsko nabavljati materiala pri dobavitelju za več kot 50 eur?

lp

Kaspian
Nov član
Nov član
Prispevkov: 25
Pridružen: 24 Mar 2009, 10:04

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a Kaspian » 20 Dec 2011, 15:43

Točno tako.

Fizične osebe vam lahko še naprej plačujejo z gotovino, saj je pri njih znesek za plačilo z gotovino še vedno omejen na 15.000 evrov.

Ma niso najbolj čiste pameti naši zakonodajalci. In kaj nam zdaj pomaga prost pretok gotovine? Mislim da bi se tu dalo še debatirati kako in kaj.

Aja drugače pa glede stroškov vodenja trr, lahko glede na spodnjo navedbo razumemo, da lahko fizična oseba, ki opravlja dejavnost, odpre tudi osebni transakcijski račun, vendar mora biti ločen od trr-ja, gospodinjstva, torej namenjen samo za transakcije, povezane z dejavnostjo.
37. člen ZDavP-2
Subjekti vpisa v poslovni register Republike Slovenije morajo imeti pri ponudniku plačilnih storitev odprt transakcijski račun. Samostojni podjetniki posamezniki in posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, morajo imeti za namene v zvezi z opravljanjem dejavnosti ločen transakcijski račun.
Lep pozdrav

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 20 Dec 2011, 15:52

Hvala glede pojasnila.

Glede TRR-ja: mora biti ODPRT ločen račun, ni pa nobene težave, če se uporablja oba, le da se točno vodi pretoke med podjetjem in gospodinjstvom. Torej se lahko stvari za podjetje kupuje tudi z osebnega računa - ravno tako, kot bi plačala svinčnike v papirnici z gotovino ali pa z osebno bančno kartico.

Problem je, ker ti določene banke ne dovolijo odpreti navadnega TRR za potrebe s.p.-ja - v bistvu pa imaš lahko čisto navaden dodaten račun, brez visokih bančnih stroškov in provizij.

lp

ksenija94
Računovodski vajenec
Računovodski vajenec
Prispevkov: 229
Pridružen: 18 Feb 2010, 13:33

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a ksenija94 » 21 Dec 2011, 09:40

Jaz ne razumem tega sistema. Jaz kot kupec plačam cca 80,00 z gotovino in sem v prekršku, ker tega po zakonu ne smem. Kaj pa izdajatelj računa (d.o.o., s.p.), ki je pokasiral 80,00, ki jih po zakonu ne sme. Je tudi v prekršku.
Sem govorila z nekom iz Petrola, pa nič ne vejo o tem. :(

Optimistka
Računovodja
Računovodja
Prispevkov: 429
Pridružen: 01 Sep 2004, 09:08

Re: sprememba 23.a člena pravilnika o izvajanju zakona o dav

Odgovor Napisal/-a Optimistka » 21 Dec 2011, 09:54

Če si ti kupec kot navadna fizična oseba, sploh ni težava.

Če pa si s.p. in kupiš od drugega s.p.-ja oz. d.o.o.-ja, pa je že nekdo v prekršku.

lp.

PS: butasti zakoni.

Odgovori