osebno dopolnilno delo


Moderator: Mirko Zbačnik

Odgovori
SV
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 22 Okt 2008, 06:45

osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a SV » 21 Maj 2012, 13:02

Pozdravljeni!

registrirala sem osebno dopolnilno delo.

- Ko izdelek prodam fizični osebi, ji napišem normalen račun ( datum, številka, izdelek, količina, in skupni znesek za plačilo ter še podpis). Ali tukaj izračunam tudi davek? Mogoče še kaj drugega?

- kako točno napišem račun za pravno osebo in kaj sledi za pravno osebo (plača davek... kaj in kako)... ji moram dati tudi kakšen obrazec, da bo vedela, kaj mora narediti

- ali moram poterm vsak mesec na DURS oddajat obrazec Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz zaposlitve (dohodek iz drugega pogodbenega razmerja) za rezidente in za vsako trimesečje še obrazec Podatki o doseženih prihodkih iz naslova O.D.D.?

- ali si tukaj glede plačila davkov lahko kaj pomagam tudi s kupljenimi materiali za delo (kot kakšen strošek)? Npr. ko kupim material za 100 eur... in ko izdelke prodam ter vpišem v obrazce...se to kaj upošteva pri obračunu davka ali ne? Kako se to naredi?

Prosim za usmeritve... in že vnaprej hvala za vaš trud.
Prijeten dan, vsem!

Lp

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a adut » 22 Maj 2012, 09:23

Fizični osebi napišete normalen račun. Vsake tri mesece prijavite bruto dohodek na obrazcu.

Pravni osebi (d.o.o., d.d., s.p. ...) izdate račun, na katerem napišete bruto osnovo, odštejete 10% normiranih stroškov in od ostanka obračunate 25% akontacije dohodnine. Računu priložite kopijo odločbe o osebnem dopolnilnem delu. Ko vam pravna oseba plača, je dolžna namesto vas plačati akontacijo dohodnine in vam nakazati le razliko do bruto zneska. Teh dohodkov vam ni treba prijavljati vsake tri mesece, ker mora pravna oseba namesto vas odvesti akontacijo dohodnine.

Dodatnih stroškov si ne morete uveljavljati, priznani so vam stroški v višini 10%, ne glede na to ali jih imate več ali manj.

Več si lahko preberete tukaj:http://www.durs.gov.si/si/storitve/oseb ... pojasnila/

SV
Nov član
Nov član
Prispevkov: 11
Pridružen: 22 Okt 2008, 06:45

Re: osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a SV » 07 Sep 2012, 10:32

Pozdravljeni,

Hvala za odgovor. Evo sem pred izdajo računa za pravno osebo....
Matematično to izgleda tako.

100 -10% normirani stroški = 90
90x 25%= 22,5 akontacije dohodnine
100-22,5 = 77,50 (to nakaže pravna oseba meni in jaz potem ne rabim plačati dohodnine, ker jo zame že plača pravna oseba). Jaz to samo prikažem na zahtevanih obrazcih za davkarijo.

Prav razmišljam?
Vem, da je vam računovodjem to vsakdanje in samoumevno...meni, ki pa s takimi računi še nisem delala, pa je to španska vas. :?

Kako potem izgleda račun, ki ga izstavim? Napišem kar vse, kar je zgoraj izračunano... lahko prosim za kako sken varianto nekega "pildeka računa" ali pa kar matemaični izračun, ki mora na računi izgledat? :oops:

Zelo sem vam hvaležna, da znanje in izkušnje delite z mano.
Uspešno pot še naprej!

adut
Super računovodja
Super računovodja
Prispevkov: 1968
Pridružen: 28 Jan 2003, 14:37

Re: osebno dopolnilno delo

Odgovor Napisal/-a adut » 10 Sep 2012, 13:23

Jaz na računu napišem cel izračun in jasno označim, kaj nakaže stranki in kaj nakaže davčni. Poleg računa dodam kopijo odločbe za normirane stroške - to je nujno, vsaj za prvič.
Davkariji ni treba nič sporočat, to naredi pravna oseba, ki pošlje REK-2 obrazec.

Odgovori